Strana 1 z 1

Hledám předky - rodina Cuperová a Greňová

Napísané: 18 Mar 2017, 10:07
od užívateľa Iva Synková
Dobrý den,
nějaký čas marně pátrám po předcích mé babičky a dědečka (Lýdia a Jozef Greňovi), kteří přišli po válce do Čech. Babička - Lýdia Greňová - roz. Furinová (*6.12. 1929, Spišská Nová Ves) měla (nejspíš staršího bratra) Juraje Furina, maminku Marii Furinovou - roz. Cuperovou a tatínka Juraje Furina. Podle dochovaných fotografií měla pravděpodobně Marie Furinová (roz. Cuperová) sestru Margit Cuperovou (a další sourozence) a maminku Annu Cuperovou. Marie Furinová (roz. Cuperová) rodinu opustila a pravděpodobně se po válce opět vdala (zůstala na Slovensku).
Dědeček Jozef Greňo (*27.7.1913, Divina Dlouhá) přišel do Čech se sestrou (jméno neznámé) a rodiči - Janem Greňo a Annou Greňovou, roz. Birkovou.
Pokud byste někdo poradil, v kterých zdrojích pátrat, byla bych moc ráda.
Děkuji!

Re: Hledám předky - rodina Cuperová a Greňová

Napísané: 18 Mar 2017, 10:36
od užívateľa Iva Synková
Jen ještě upřesním - Divina Dlouhá je přepis českých úřadů, jedná se o Divinu (okres Žilina). Co konkrétně znamená Dlouhá, nevíme, možná Dlhé Pole..

Re: Hledám předky - rodina Cuperová a Greňová

Napísané: 18 Mar 2017, 16:47
od užívateľa JanK
Tu na internete nájdete matriky zväčša do roku 1896. Zaujalo ma Furín Juraj. V okrese Sp. Nová Ves sú dve miesta, kde sú uvádzaný.
Jedna rodina,father Stephanus Furin mother Catharina Pikovska,tým sa narodil syn v Letanovciach, potom 2 synovia v Chrasti nad Hornádom a dcéra na Poráči. Je tam rozdiel 5 rokov, takže priestor na narodenie Juraja v obci Chrasť nad Hornádom by bol. Všetky 3 obce sú v okrese SNV. Pomohlo by, keby ste vedeli jeho približný vek.
Ďalším miestom, tiež v okrese SNV je obec Závadka. Tu je väčšia šanca, tých rodín je viac. Ešte je to umocnené, že meno Cuper sa nachádza v obciach bližšie k Závadke /ale aj tej, ktorá asi skončila na Poráči-pozrite mapu.
https://familysearch.org/search/collect ... id=1554443
Tu môžte prehľadávať, kde je ikona fotoaparátu, po kliknutí naskočí stránka. Môžte tam aj údaje meniť.

Re: Hledám předky - rodina Cuperová a Greňová

Napísané: 18 Mar 2017, 17:16
od užívateľa JanK
Divina Dlouhá, to je zlý prepis,preklad, volala sa Veľká. Spojte sa z Obecným úradom, majú matriku .

Re: Hledám předky - rodina Cuperová a Greňová

Napísané: 18 Mar 2017, 17:22
od užívateľa duros
Nez sa pani pusti do hladania na familysearch.org, musi si najskor ujasnit veci, ktore spadaju do obdobia tzv. zivych matrik. Treba najskor najst sobas Jan Greno a Anna Birkova a nasledne ich narodenia - v Divine.
Maria Cuperova, ako som pochopil, sa narodila z nemanzelskeho vztahu Anne Cuperovej, s najvacsou pravdepodobnostou niekedy v obdobi obecnych uhorskych matrik, ktore su ulozene v okresnych archivoch (teraz sa to vola pracovisko statneho archivu), ktore nie su digitalizovane, takze to bude treba hladat manualne, resp. poziadat okresny archiv o resers: http://www.minv.sk/?sake-pracovisko-spisska-nova-ves

Re: Hledám předky - rodina Cuperová a Greňová

Napísané: 18 Mar 2017, 21:05
od užívateľa milestone
Iva Synková napísal:Jen ještě upřesním - Divina Dlouhá je přepis českých úřadů, jedná se o Divinu (okres Žilina). Co konkrétně znamená Dlouhá, nevíme, možná Dlhé Pole..
"Dlhá" sú bývalé divinské lazy zvané "Dluhá".

Podľa Chytilovho místopisů z roku 1929 bola "Dlhá" skupina chalúp patriaca k obci Divina.

"Dlhá" najprv samostatná osada Dlhého Poľa (netuším odkedy), potom Turzovky, dnes súčasť obce Dlhá nad Kysucou; zdroj: http://www.divina.sk/section/default/2112

Re: Hledám předky - rodina Cuperová a Greňová

Napísané: 19 Mar 2017, 07:35
od užívateľa Imrich
Kým Vám doručia výpisy z civilných matrík, minimálne v rode Greňo môžete pátrať v online matrikách, vďaka šťastnej zhode okolností. Mormónsky index nájde tohto Ján Greňa, nar. 12.6, v Divine 203, farnosť Turzovka, rodičom Peter Greňo a Agneša Ninik-Macháč:

https://familysearch.org/search/collect ... _id=155444

V poznámke je uvedené, že sa ženil s Máriou Birka, viď s. 181/246 (contr. matr. cum Anna Birka)

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

Podobne, index nájde aj vhodnú Annu Birka, nar. 12.7.1888, rodičom Ján Birka a Sofia Repčik Roman, Zákopčie 96:

https://familysearch.org/search/collect ... id=1554443

Viď s. 73/125. V poznámke, zrejme mylne umiestnenej o riadok vyššie je uvedené, že sa vydávala za Jána Greňa v Turzovke r. 1911:

https://familysearch.org/search/collect ... id=1554443

Re: Hledám předky - rodina Cuperová a Greňová

Napísané: 19 Mar 2017, 14:34
od užívateľa Iva Synková
Dobrý den, moc děkuji za zajímavé odkazy a připomínky! Jinak co se Marie Cuperové (Furinové) týče, napsala jsem to neobratně. Neměla by být nemanželské dítě - Jestli byla matka Anna, nevím zcela jistě, rodné příjmení neznáme vůbec. Jediné z čeho jsem usuzovala, byla dochovaná fotografie - pohlednice, adresovaná Anně Cuperové do Nižných Slovienek č. 109. Podle mého tatínka byla Anna C. jeho prababička. Ale mám pocit, že Anna Cuperová byla spíše sestra Marie Cuperové. Z další dochované pohlednice - adresované do Užhorodu - Palacký park č.12 Margit Cuperové (r. 1936), by se dalo usuzovat na další sestru (onu adresovanou Margit C.). Podle další fotografie je možné, že celkem bylo 5 sester Cuperových a jeden bratr. Ale toto jsou pouze domněnky. Tady by bylo nejlepší zapátrat asi ještě v živých matrikách.
Ještě jednou moc děkuji!