Oravecz Cerova-Rozbehy

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Oravecz
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 04 Apr 2017, 18:02
Predkovia z oblasti: Oravecz Cerova-Rozbehy

Hľadám svojich predkov. Skončil som na Mart Oravecz z Rozbehov (Cerová, prípadne Sandorf). Narodenie neviem. Manželka Maria Tomek *13.08.1781. Sobáš 1808.
Deti som našiel. Pozná niekto viac? Ak ano budem vďačný. S pozdravom Oravec.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Kedze Rozbehy su do r. 1802 aj vo farnosti Prievaly, mate tu troch kandidatov:
https://familysearch.org/search/collect ... id=1554443
Najpravdepodobnejsi je podla veku pri sobasi ten, narodeny v r. 1783 (tiez sa narodil v Rozbehoch). Je na Vas, aby ste preverili jeho, aj tych ostatnych, ci nezomreli v detskom veku.
Nabuduce odporucam aj prilozit linky, aby sme si nemuseli sami pracne vyhladavat to, o com pisete.
Oravecz
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 04 Apr 2017, 18:02
Predkovia z oblasti: Oravecz Cerova-Rozbehy

Ďakujem za pomoc.
Zistil som že Rozbehy nemali kostol, je to malá dedina. Krstili ich hlavne v Šandorfe (Prievaloch a potom v Cerovej).
Potom som prechádzal matriku postupne po stranách, len som nemal istotu ktorý to môže byť. Tohto (1783) som našiel aj ja.
Len nemám istotu a chcel som vedieť od Vás odborníkov, ktorý majú viac skúseností ako to selektovať.
Nemám také skúsenosti v stratégii hľadania. Ale veľmi pekne ďakujem za pomoc.
Ešte som myslel na sčítania v dobe ich života, ale čítal som, že zrovna župa Nitrianska nie je dostupná na internete. Možno tam by ma to posunulo.
S pozdravom Oravec
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Oravecz napísal:....
Ešte som myslel na sčítania v dobe ich života, ale čítal som, že zrovna župa Nitrianska nie je dostupná na internete. Možno tam by ma to posunulo...
No, take scitanie, v ktorom by boli biograficke udaje, je z 19. storocia jedine scitanie z r. 1869 a to z Nitrianskej zupy dostupne je. Rozbehy: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1986782 Len sa domnievam, ze dotycny uz vtedy asi nezil.
Cenzus z r. 1828 nie je dostupny na internete, iba v archivoch. Tam nemate vek.
Ak z tych troch kandidatov niekoho vylucite najdenim umrtia ako maleho dietata, mate vyssiu sancu na priradenie spravnej osoby. Potom este najdite umrtie toho Vasho, aky vek tam bude mat uvedeny. Dalsim identifikatorom moze byt spriaznenost rodin - prezrite si krstnych rodicov deti vsetkych troch parov, skuste ich porovnavat s krstnymi rodicmi paru Martin Oravec a Maria Tomekova, pripadne so svedkami pri sobasoch deti. Nic ine sa neda v tomto smere urobit.
Oravecz
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 04 Apr 2017, 18:02
Predkovia z oblasti: Oravecz Cerova-Rozbehy

Sčítanie 1869 mám už prejdené. Tam už boli len ich deti aj tie sa presťahovali inam.
Prechádzam narodenia ich detí a pozerám na krsných. Pôjdem aj po ich deťoch, či nebudú tam ako krsný oni. Aby som videl nejaké dátumy a potom to porovnám ako píšete. Ďakujem za veľmi cenné rady. S pozdravom Oravec
Napísať odpoveď