Informácie o r. Duschek(Dušek) a r. Riesner (Rizner) ?

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Palo
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 11 Jan 2017, 08:36
Predkovia z oblasti: Hansen, Hanzen - Schleswig Holstein, Tesáre, Podbrezová. Siegel-Starý Maletín,Mírov. Frirtscher-Studená Loučka. Duschek - C Z - Dub-Kondrac, Nováky, Kamenec p. Vtáčnikom. Košťál - Oponice . M asár - Dolné Vestenice

Pekne Vás pozdravujem,

Hľadám všetky možné informácie o Jánovi Riznerovi, organistovi v Novákoch v r. 1814 - 1833 podľa kanonickej vizitácie v Nováckej fare by mal pochádzať z Čiech, Jánovi Dušekovi - učiteľovi v Novákoch od r. 1833 asi až do r. 1880.. nar. 18.03.1807 Dub-Kondrac(CZ) a jeho synoch Ján Dušek nar.12.12.1838 v Novákoch - bol katolíckym kňazom v Tardoši (HU), Aloiz Dušek nar. 17.12.1841. Bol učiteľom v Dobšinej, kde sa zaslúžil o vznik detského ústavu, dal postaviť kaplnku na starom cintoríne na Slovenskej ulici v NZ. Netuším, aký bol ich ďaľší osud a kde sú pochovaní. Ďalej Jozefovi Dušekovi, ktorý žil a umrel v Tekovských Lužanoch a jeho manželke Crescensii Holzer pochádzajúcej zo Zemianskych kostolian. Jozef Dušek by mal byť spríbuznený s bratmi Jánom Dušekom a Jakubom Dušekom, ale bohužial jeho narodenie sa mi v v matrike (DUB Kondrac) nepodarilo nájsť. Takže sa snažím zistiť jeho pôvod.

Za každú info budem maximálne vďačný.
Prílohy
Dusek Jan scitanie.jpg
Risner Jan 1833 z..jpg
Duschek Krescensia 1869 T. Luzany.jpg
Dusek Jozef 1869 z..jpg
Dusek Josephus 1832 s..jpg
Naposledy upravil/-a Palo v 18 Sep 2017, 12:18, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Pri Jakubovi Dusekovi je v sobasnom zazname sice uvedene, ze ide o Dub v Cechach, ale v scitani 1869, ze je to Dub na Morave. Tak si mozete vybrat:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dub_%28rozcestn%C3%ADk%29
Palo
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 11 Jan 2017, 08:36
Predkovia z oblasti: Hansen, Hanzen - Schleswig Holstein, Tesáre, Podbrezová. Siegel-Starý Maletín,Mírov. Frirtscher-Studená Loučka. Duschek - C Z - Dub-Kondrac, Nováky, Kamenec p. Vtáčnikom. Košťál - Oponice . M asár - Dolné Vestenice

O tom viem a aj som prehľadal s pomocou historičky z Olomouca všetky Duby na morave. Meno Duschek sa tam nevyskytuje a tak isto ani v žiadnom inom Dube.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Palo napísal: 03 Júl 2017, 09:20 O tom viem a aj som prehľadal s pomocou historičky z Olomouca všetky Duby na morave. Meno Duschek sa tam nevyskytuje a tak isto ani v žiadnom inom Dube.
Uz nejeden krat sa mi stalo, ze pokial islo o Cechy alebo Moravu, ze ak bolo zapisane miesto povodu, islo skor o farnost, alebo blizsiu znamejsiu lokalitu a dotycny pochadzal z inej obce danej farnosti, alebo niekde pobliz. Skusil by som prehladat teda este takto.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Jakub Dušek je pri sobáši r. 1864 vdovcom. Našli ste všetky predchádzajúce sobáše?
Pri niektorom z nich može byť ten Dub uvedený presnejšie.
Podľa sčítania 1869, mal Jakub syna Jozefa, nar. 1853, evidentne z predchádzajúceho manželstva.
Tu je viacero detí otca Jakuba Dušeka, zdá sa, že ide o toho istého otca:

https://familysearch.org/search/collect ... APrievidza~ %2Bbirth_year%3A1835-1865~ %2Bfather_givenname%3AJa*b*~ %2Bfather_surname%3ADus*ek~&collection_id=1554
Palo
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 11 Jan 2017, 08:36
Predkovia z oblasti: Hansen, Hanzen - Schleswig Holstein, Tesáre, Podbrezová. Siegel-Starý Maletín,Mírov. Frirtscher-Studená Loučka. Duschek - C Z - Dub-Kondrac, Nováky, Kamenec p. Vtáčnikom. Košťál - Oponice . M asár - Dolné Vestenice

Dobrý deň,

Ďakujem veľmi za Váš čas aj ochotu. Čo sa týka rodiny Jakuba a Jána Duscheka počas pôsobenia na Slovensku, všetky údaje mám. V podstate mi išlo o to, nájť rodisko oboch Duschekovcov. Medzičasom som už zistil, že boli bratia a pochádzali z Dubu - Kondrac v stredočeskom kraji. Jediné čo neviem nájsť je dátum a miesto úmrtia Jána Duscheka a jeho manželky Terézie Puchy z Tajova. Narodil sa s najväčšou pravdepodobnosťou v Dube - Kondrac v r. 1807. Učiteľské remeslo prevzal po svojom prvom svokrovi Riesnerovi. Je zapísany aj s druhou manželkou v sčitaní obyvateľstva z r. 1870. A potom sa po ňom zľahla zem. Uvažujem nad tým, že mohli obaja dožiť u jedného zo synov-bratrancov mojej prastarej matky. Prvorodený Ján bol katolíckym kňazom v obci Tardos pri Tate v maďarsku a druhý bol učiteľom v Dobšinej. Ale len niekoľko málo rokov. Keď zbohatol, založil tam detský ústav a odišiel do maďarska. Jeho stopy viedli do Salgotarjánu a potom sa mi tiež stratil. V Nových Zámkoch financoval výstavbu kaplnky na starom cintoríne na Slovenskej ulici. Počul som, že je tam pochovaná aj jeho žena. Kde však zomrel on, to zatiaľ neviem. Ďalej neviem zistiť pôvod Jána Riesnera - učiteľa a organistu z Novák. Bol otcom prvých manželiek bratov Duschekových. V kanonickej vizitácii z r. 1831v Nováckej farnosti sa spomína, že pochádzal z Čiech. Bohužiaľ, nikde sa neuvádza miesto. Ani nikde v matrike v záznamoch s ním súvisiacich.
Takže ešte raz vďaka za pomoc.
PH.


Naposledy oživil Palo - 18 Sep 2017, 12:25.
Napísať odpoveď