Problém s rokom narodenia predka

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Seer
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 13 Máj 2017, 23:08

Zdravím všetkých, opäť by som Vás chcel poprosiť o pomoc, tentokrát s určením predka. Ide už o 9. generáciu môjho rodu. Podarilo sa mi nájsť zápis o úmrtí (1802), zápisy narodenia jeho detí (od r.1770-1786), sobášny zápis (1769) a zápis narodenia jeho manželky (1745). Jediné s čím si neviem rady je rok jeho narodenia.

Meno predka je Michael Hutya (v matrikách sú možné formy Huttya, Hulya, Hutja, Huta, Hutta a pod.) Podľa zápisu úmrtia by sa mal narodiť v okolí roku 1747 (podľa sobášneho zápisu zrejme v Skalici). Prešiel som manuálne skalickú matriku a v rokoch 1732-1752 sa nik s jeho menom v Skalici nenarodil. Podarilo sa mi taktiež eliminovať možnosť iných menovcov- Michael Huttya a Anna Periczka (nar. v r.1758 asi v Močidľanoch, bol teda mladý vzhľadom na dátum svadby), Michael Hutja a Katarína Podoláková (nar. v r.1739, svadbu mali 1767 a deti 1768 a 1770).

Jediný, ktorý mi vyvstal je Michael Hulya, nar. v 1745 zrejme v Lopašove. Moje nadšenie bolo ihneď schladené: najprv som zistil, že nemôžem nájsť svadbu jeho rodičov (prešiel som roky 1730-1743 a Martina a Katarínu som nenašiel) a potom, že jeho otec Martin mal v Lopašove zrejme menovca (mal manželku Annu). No a aby toho nebolo málo, dnes som v matrike úmrtí našiel smrť istého dojčaťa menom Michael Huty(?) z roku 1754.

Som teda v slepej uličke a chcel by som Vás poprosiť o návrhy/nápady ako ďalej, prípadne opraviť ma ak som v niečom pochybil. Nerád by som svoje pátranie ukončil, keď by sa dalo ešte ísť o nejaké generácie ďalej.

A v súvislosti s menovaným by ma zaujímala ešte jedna vec. V sobášnom zápise má uvedený status občan Skalice (Civ.). Je možné, že ak pripustím, že by sa narodil mimo Skalice a priženil do Skalice, automaticky sa už pri sobášnom zápise uvádza ako skalický občan? Alebo to je ako s rokmi a menami, teda že proste kňaz sa rozhodol ho takto zapísať. Má tento status rovnakú váhu ako povedzme roľník (pleb.) z vidieka? Nehľadám za tým nejaké stopy modrej krvi :), len ma zaujíma ako to bolo "technicky" so zmenou statusu obyvateľov.

Všetky zápisy, o ktoré sa opieram uvádzam v prílohe.
Link na Michalove deti:

https://familysearch.org/search/record/ ... 3ASlovakia


a link na zápis o úmrtí z 26.12.1754:

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

Ďakujem.
Prílohy
1805 umrtie ANNA HUTYA manžel MICHAEL 62 ročná.jpg
1802 úmrtie MICHAL HUTTYA 55 ročný.jpg
1769 Michal hutya a anna hrebicsek svadba.jpg
1745 michael hutya syn Martinusa a cathariny lopašov.jpg
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

Dobrý deň,

skúste prehľadať celé Záhorie. Ja mám tiež predkov zo Záhoria a Huttovcov som tam našla, ale neviem už, kde presne. Tiež som vtedy prehľadávala všetko. Skúsim Vám poradiť, viem, že Huttovci sú pôvodom Habáni. Skúste prejsť habánske mestá ako napr. Veľké Leváre.
Seer
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 13 Máj 2017, 23:08

masu napísal: 27 Jún 2017, 09:26 Dobrý deň,

skúste prehľadať celé Záhorie. Ja mám tiež predkov zo Záhoria a Huttovcov som tam našla, ale neviem už, kde presne. Tiež som vtedy prehľadávala všetko. Skúsim Vám poradiť, viem, že Huttovci sú pôvodom Habáni. Skúste prejsť habánske mestá ako napr. Veľké Leváre.
Vdaka za tip. Asi budem musiet prebehnut vsetky matriky inak ho nenajdem. Mate aj zdroj ohladom tvrdenia, ze boli Habani? Totiz kedze jedna z ich odnozi sa vola Hutteriti, mohlo by to vysvetlovat povod priezviska.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Pri prehladavani Zahoria ako pomocku, aj ked my sme tu uz opacny koniec, ako Skalica:
Marianka, Stupava aj Zahorska Bystrica su celkom dobre zindexovane a pokial nenajdete v indexoch, tak sa tym hladanim az tak trapit nemusite, pripadne si to nechajte na koniec az.
Stupava nie je zindexovana tusim len 1733-1736.

Prezeral som tie matriky aj stranku po stranke a to meno mam pocit, ze sa tu nevyskytuje, ale samozrejme ruku do ohna za to nedam.

Doplnenie: z mojich skusenosti mi vychadza, ze ak uz niekolko rokov byval clovek v danej obci, bol uz povazovany za miestneho. Pri sobasoch, ked sa prizenil do obce, aspon v mojom rodokmeni sa takmer vzdy uvadzala povodna obec.
Skuste pozriet ine sobasne zaznamy, ci sa tam uvadzaju ine obce u zenichov.
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

Dobrý večer,

Huttovci - Habáni, mám kamarátov, ktorí ich majú medzi predkami. Marí sa mi, že som ich našla v Jabloňovom, ale v 18. storočí. Skúste to prejsť, prípadne, čím sa Vaši predkovia živili. Ja mám predkov huncokárov - drevorubačov. Tiež som prešla celé Záhorie a zastala som na mieste. Nič iné Vám neviem poradiť.

Masu
Seer
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 13 Máj 2017, 23:08

masu napísal: 27 Jún 2017, 21:33 Dobrý večer,

Huttovci - Habáni, mám kamarátov, ktorí ich majú medzi predkami. Marí sa mi, že som ich našla v Jabloňovom, ale v 18. storočí. Skúste to prejsť, prípadne, čím sa Vaši predkovia živili. Ja mám predkov huncokárov - drevorubačov. Tiež som prešla celé Záhorie a zastala som na mieste. Nič iné Vám neviem poradiť.

Masu
Moji predkovia boli výrobcovia obuvy/čižmári (už spomenutý Michal, tak aj jeho syn Andrej a istý Matej, ktorý predpokladám je ich príbuzný, možno synovec Michala). Tieto remeslá ak sa nemýlim boli u habánov bežné, takže možno na tom naozaj niečo je. Ešte raz vďaka za podnet.
Seer
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 13 Máj 2017, 23:08

jurajpolak napísal: 27 Jún 2017, 18:07 Pri prehladavani Zahoria ako pomocku, aj ked my sme tu uz opacny koniec, ako Skalica:
Marianka, Stupava aj Zahorska Bystrica su celkom dobre zindexovane a pokial nenajdete v indexoch, tak sa tym hladanim az tak trapit nemusite, pripadne si to nechajte na koniec az.
Stupava nie je zindexovana tusim len 1733-1736.

Prezeral som tie matriky aj stranku po stranke a to meno mam pocit, ze sa tu nevyskytuje, ale samozrejme ruku do ohna za to nedam.

Doplnenie: z mojich skusenosti mi vychadza, ze ak uz niekolko rokov byval clovek v danej obci, bol uz povazovany za miestneho. Pri sobasoch, ked sa prizenil do obce, aspon v mojom rodokmeni sa takmer vzdy uvadzala povodna obec.
Skuste pozriet ine sobasne zaznamy, ci sa tam uvadzaju ine obce u zenichov.
Vďaka za info.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

K tomu Jablonovemu, nad Jablonovym bola sklarska huta, pisalo sa to aj Hutya, ludia odtial ako Hutyensis. Mozno niekto po tom zdedil aj priezvisko.
Seer
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 13 Máj 2017, 23:08

jurajpolak napísal: 28 Jún 2017, 06:48 K tomu Jablonovemu, nad Jablonovym bola sklarska huta, pisalo sa to aj Hutya, ludia odtial ako Hutyensis. Mozno niekto po tom zdedil aj priezvisko.
Áno aj to je jedna z pravdepodobných možností. V tomto článku (http://www.zahorskemuzeum.sk/sklarne-v- ... karpatoch/) tiež uvádzajú rôzne znenia, ktoré korešpondujú s priezviskom, i keď konkrétne priezvisko prepojené s výrobňou skla je podľa autorky skôr hutár. Napadá ma tiež, že toto nebola jediná huta/obec. Ak sa nemýlim na strede a východe Slovenska sú aspoň tri, ale výskyt môjho priezviska, alebo nejakej formy je tam veľmi nízky, prakticky nulový a hlavná oblasť výskytu je najmä záhorie a okolie Trnavy. Preto ma trochu "škre", že pokiaľ bolo bežný vznik priezviska na základe miesta, resp. povolania, prečo sa to neudialo aj v iných hutách okrem tej pri Jabloňove. Niekedy dávnejšie (zdroj sa snažím nájsť) som našiel, že toto priezvisko sa v 17. a 18. stor. vyskytovalo (i keď nie tak hojne ako u nás) aj na území dnešného Nemecka, čo by mi mohlo podporiť hypotézu o habánskom/hutteritskom pôvode. Taktiež je zaujímavým ukazovateľom (i keď ide už o súčasnosť), že podľa http://www.kdejsme.cz/ sa v Česku moje priezvisko v najväčšej miere vyskytuje pri hraniciach s Nemeckom. V každom prípade závery z tohto sú pomerne nejasné a možno len odhadovať ako to naozaj bolo.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Vdaka za clanok, mam odtial predka a nikde som nic takto rozsiahle o hute nevedel najst.:-)
Napísať odpoveď