Sobášný list - Oddací list Šiffer/Schiffer Josef okres Bánská Bystrica

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
weakness
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12 Dec 2015, 22:16

Krásný dobrý večer,

potřebovala bych pomoci ohledně slovenských matrik, ve kterých se pravda moc nevyznám a nevím, zda by bylo možné dohledat právě ten zápis, který bych potřebovala mít/vidět k upřesnění určitých návazností a spojitostí s mým rodokmenem.
Jmenuji se příjmením Šifferová (na Slovensku máme příbuzné - v Selči - z otcovi strany, se kterými nejsme v kontaktu a pomoci se mi nedostalo :( Můj rod Šifferových/Schifferových psali se postupem věků tak i tak, by měl pocházet od Kolína, konkrétně z Třebovle a Kouřimi, avšak děd mého otce odešel na Slovensko, kde se otec mého otce později narodil a to 26.4.1921 v Kremničce okresu B.Bystrica. Bohužel nevím, jak to u vás chodí a zda je možné něco z novějších záznamů dohledat i v digitální formě. Nemám bohužel ani záznam o narození děda, to mám právě pouze opsané jen z rodného listu mého otce. A zároveň by se mi hodilo nalézt cokoliv konkrétně o něm a nejvíce by mne zajímal sobášný list - toho děda mého tatínka (jmenovitě Josef Šiffer/Schiffer), který na SR přišel z Čech, vzal si zde za ženu nějakou Júlii Mlinárikovou (nevím přesně odkud pocházela, nejspíše z okolí té Kremničky) a měli právě mého děda taktéž Josefa Šiffera/Schiffera nar. toho 26.4.1921 v Kremničce. Mohl by mi prosím někdo pomoci a navést mě kde hledat, zda se vůbec dá ? Děkuji předem za rady :)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vitajte, uvedene obdobie sa vztahuje na tzv. zive matriky, ktore su ulozene na matricnych uradoch a teda nie je mozne ich prehliadat online. Navyse tak mlade udaje su este stale pod legislativnou ochranou, takze sa poskytuju len priamym pribuznym. Oslovte teda matricny urad v Banskej Bystrici, kam Kremnicka prinalezi a poziadajte ich o udaje z matrik. Upozornujem vsak, ze kazdy jeden vypis z matriky je spoplatneny sumou 5 Eur.
weakness
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12 Dec 2015, 22:16

Krásné ráno, moc děkuji za odpověď, takže jste mi vlastně potvrdil, co jsem tak nějak tušila :(
U nás se leckdy podobná období v oddacích matrikách dají už najít i online. Budu tedy muset přes banku převést
platbu v Eurech, to mám radost :) Raděj bych si došla osobně, což v tomto případě nepřipadá v úvahu.
Moc děkuji za info a upřesnění ! A nějaké sčítací operáty z let 1900-1910 by nebylo možné dohledat ?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

weakness napísal: 07 Aug 2017, 07:42 ... A nějaké sčítací operáty z let 1900-1910 by nebylo možné dohledat ?
Nie, iba 1930 a 1940, ale to mate skoro podobne, ako s tymi matrikami. To, co je dostupne online z tychto scitani, su len mena na prislusnom cisle domu. Zvysok je zacierneny a je treba bud zajst osobne do Slovenskeho narodneho archivu v BA, alebo poziadat o zaslanie kopie, ci co to zasielaju...(pochopitelne po zdokladovani pribuzenstva).
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Ak chcete pozrieť online tie začiernené 1930-1940 sčítania, tak www.slovakiana.sk, zadajte 'sčítací hárok kremnička 1930' alebo 'sčítací hárok kremnička 1940', zrušte možnosť LEN VOĽNÉ a môžete po jednom klikať a hľadať, za kremničku mi to ukázalo 234 záznamov za 1930 a 295 za 1940. Ale rozumnejšie bude požiadať matriku ako píše duros, rovno im k mailu priložte rodné listy na dokladovanie príbuznosti. Niektoré matriky berú aj hotovosť v obálke a banky ako FIO alebo ČSOB aspoň donedávna mali trocha zjednodušené prevody medzi CZ-SK.
Napísať odpoveď