Svadba Peter Pisár a Anna Milo pred r. 1853

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Dobrý deň.

Chcel by som sa opýtať či by mi niekto vedel poradiť ohľadom dátumu svadby mojich priamych predkov menom Peter Pisár a Anna Milo pochádzajúcich z obce so súčasným názvom Kamenec pod Vtáčnikom, okres Prievidza.

Vylučovacou metódou som zistil, že ich prvé dieťa Anna, sa narodilo 5. novembra 1853 (taktiež poznámka primigenita). Vďaka súpisu obyvateľstva z roku 1869 som taktiež objavil že Peter, spolu so svojou ženou žili u staršieho brata Juraja v dome číslo 23 v tedajšom Hornom Kamenci. V kolonke s ich vekom boli uvedené jednotlivé roky narodenia a to 1829 pre Petra, 1822 pre staršieho brata Juraja a 1834 pre Annu Milo. Z uvedených dátumov som našiel aj konkréte záznamy o ich narodení a to 10. jún 1829 pre Petra a 1. jún 1834 pre Annu Milo. Aj napriek tomu, že Anna pochádza z rovnakej obce ako jej manžel, záznam o spoločnom sobáši v matrike chýba. Jednalo by sa teda o sobáš pred rokom 1853.

Jediný časovo odpovedajúci údaj je svadba ľudí menom Peter Strelec a Mária Milo zo 4. novembra 1851. Pri bydlisku je však uvedený Dolný Kamenec a taktež som zistil že "strelec" je reálne priezvisko vyskytujúce sa v okolitých obciach a tým pádom to nebude prídomok/prezývka. Vedel by mi niekto poradiť ako sa ďalej pohnúť?

Ďakujem

Martin
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Sú to 2 rozne manželské páry. Vyplýva to z rozloženia narodení ich detí:

https://familysearch.org/search/collect ... id=1554443
marikabela
Člen
Člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 16 Jún 2015, 14:43

prvý pár som našla, druhá ešte nie

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... at=1061200
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Druhý pár v matrike absentuje...preto som sa pýtal či je možnosť ich nájsť nejak inak
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Dobry den , aj umrtna matrika z 5.9.1870 https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... at=1061200
potvrdzuje vsetky Vase doterajsie zistenia o Anne Pisarovej, rod. Milovej - rok narodenia cca +-1834 ; trvanie manzelstva 19 rokov,t.j. sobas s Petrom v r. cca +-1851;bydlisko H.Kamenec č.23 .
Sobasna matrika Kamenca je bud neuplna,alebo sobas bol niekde inde ! V tom Vami zmienovanom scitani z roku 1869 nie je nahodou zmienka o povode Anny? Mam na mysli nielen rok narodenia 1834 a jej bydlisko v case scitania ,ale,ci tam nie je nejaka poznamka ,ze "mohla eventualne nepochadzat" z Kamenca,ale z inej lokality,kde sa mohli sobasit?
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Dobrý deň....nejaká poznáma v maďarčine pri nej je ale myslím že ide skôr o povolanie prípadne stav....prikladám obrázok. V roku 1834 reálne je záznam o narodení Anny Milo - Jánovi a Zuzane Krajčovič a to rovnako v Hornom Kamenci...avšak chýba mi práve tento svadobný údaj, vďaka ktorému by som to mohol bez obáv potvrdiť.

Každopádne ďakujem.

Martin
Prílohy
058.jpg
marikabela
Člen
Člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 16 Jún 2015, 14:43

U Anny Milo je status ---gazdiná.....U Petrusa.....zberač handier ??????? rongyszedo ??????
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Volakedy sa papier robil z handier, tak existovali handrari, co chodili po domoch, pytali stare odevy alebo zvysky z nich a predavali to do papierne, cim sa zivili. Tu je to pekne spisane:

http://www.ludovakultura.sk/index.php?id=68

Zaujimave je, ze mali licenciu, aby ich asi ludia jasne odlisili od zobrakov.

PH
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

marikabela napísal: 07 Aug 2017, 16:54 U Anny Milo je status ---gazdiná.....U Petrusa.....zberač handier ??????? rongyszedo ??????
Status u Petra je "földész es rongyszedő" teda roľník a handrar.

Rongyszedő - handrár, osoba, ktora vykupovala stare handry pre potreby vyroby papiera. Teda aspon podla madarskeho vykladoveho slovnika.

Laco
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Druhý pár v matrike absentuje...preto som sa pýtal či je možnosť ich nájsť nejak inak
Základnou metódou v genealógii je Hľadanie ihly v kope sena

Prezreli ste všetky farnosti v okruhu s polomerom cc 20 km? Interval pre sobáš je veľmi krátky. Je to práca na jeden deň.
Napísať odpoveď