Pomoc s identifikáciou Anny Mišík / Scevik

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Dobrý deň.

Potreboval by som poradiť s identifikáciou, respektíve potvrdením alebo vyvrátením toho, či sa jedná o tú istú osobu. Tu sa nachádza záznam o svadbe osôb menom Štefan Gajdoš a Anna Mišík z 13. novembra 1831 vo Vysočanoch (Bánovce nad Bebravou):
stefan gajdos _ anna misik - svadba (1831).jpg
následne sa v matričnej knihe narodených objavuje striedavo meno Anna Mišík a Anna Scevik (Sčevík / Ščevík). Na obrázku je možné vidieť narodenie troch detí otcovi menom Štefan Gajdoš a ženám s menom Anna Scevik a Anna Mišík...zarazil ma fakt, že pri narodení Jána a Jozefa sú uvedené rovnaké mená krstných rodičov zatiaľ čo pri Štefanovi a Jánovi sú naopak rovnaké mená matiek....
anna scevik_misik.jpg
Je teda možné aby sa jednalo o tú istú osobu len s iným prídomkom ? Údaje z matriky sú bohužiaľ veľmi strohé. Nehovoria o adrese rodičov ani neuvádzajú nijaké konkrétnejšie poznámky. Informácia o možnom úmrtí mi tiež veľmi nepomohla, nakoľko sa v nej píše len "Anna, žena Štefana Gajdoša":
anna úmrtie.jpg
Podľa FS priezvisko Scevik naozaj existuje v okolí Hlohovca. Je teda možné že ide o 2 odlišné páry alebo len jeden s rôznym zápisom ? Podobná situácia sa mi už totiž stala no osoby sa dali zlúčiť a identifikovať práve kvôli "výrečnejším" matričným záznamom. Budem vďačný za každú odozvu...

Martin Cirbus
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Je veľmi pravdepodobné, že ide o tú istú osobu. Keďže som na mobile a matrika farnosti Dubodiel, kam patrila Cimenná, nie je z toho obdobia indexovaná, skúste nájsť jej narodenie manuálne. Svedok Michal Hudec je pravdepodobne môj priamy predok, ktorý žil vtedy na Cimennej a mal prezývku Hudec, pričom Snopekovci boli rodinne spriaznení s Mišíkovcami na Cimennej.
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Bál som sa že ich v rozumnom rozmedzí 5 - 10 rokov bude mnoho. Napokon Anna je asi najfrekventovanejšie meno...No našiel som len túto jednu, ktorá by aj podľa dátumu sedela (od roku 1804 po 1816):
anna mišík_nar.jpg
Anna Mišík narodená 1. apríla 1810 (strana 504) Jánovi Mišíkovi a Anne Haiko, krstný rodičia Adam Kováč ? a Anna Lagin. No múdrejší niesom...

Pri svadbe Štefana Gajdoša a Anny Mišík je uvedené, že Štefan je vdovec. Pozeral som teda narodenia detí Štefana Gajdoša vo Vysočanoch pred rokom 1831, kedy sa druhý krát oženil a našiel som toto:
mária, ján gajdoš - narodenia.jpg
Teda zase očividný problém s prepisom mien kedy farár raz napísal Anna Líška a raz Anna Hlíške - tento raz som si však istý že ide o tú istú osobu. Hladal som ďalej svadbu osôb Štefan Gajdoš a Anna Líška...nič a aby v tom bol ešte väčší chaos, našiel som toto :
Štefan Gajdoš _ Anna Pozvan _ svadba (16.nov.1823).jpg
Svadbu osôb menon Štefajn Gajdoš a Anna Pozvan (Porvan) ? 16. novembra 1823 vo Vysočanoch...niekto tu mal očividne problém s vlastnou identitou :lol: :lol: :lol:

Keďže sa v novembri 1831 Štefan druhý krát oženil ako mladý muž (narodenie zrejme júl 1803 vo Vsočanoch - 28 rokov), jeho prvá žena musela zomrieť krátko pred svadbou, pričom sa znova chcel rýchlo oženiť aby zaopatril deti...v úmrtnej matrike som našiel len tento naozaj skromný záznam o úmrtí Anny Gajdoš k 30. augustu 1831 vo veku 26 rokov :
Anna Gajdoš _ umrtie (30.aug.1831).jpg
Žiadna iná Anna Gajdoš/Líška/Hliška/Porvan sa v rozumnom rozmedzí 1820 - november 1831 v úmrtnej matrike Vysočian nenachádza. Taktiež som na FS našiel narodenie Anny Porvan ? v prvej polovici mája 1810 (čo sedí k dátumu pri úmrtí) vo Vysočanoch ale znamenalo by to že sa vydývala v 13. rokoch....Otázka je či je možné stotožniť Annu Porvan narodenú v roku 1810, Annu Porvan vydatú za Štefana gajdoša v roku 1823 a Annu Gajdoš zomretú v roku 1831....

Žial, nepomohlo mi to už tobôž v zistení informácií o Anne Mišík / Scevík...

Martin Cirbus
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

V takychto pripadoch sa bohuzial clovek musi spolahnut len sam na seba, ziadne "zazracne" rady neexistuju. Asi pomoze len naozaj podrobne patranie v matrikach riadok za riadkom. Mne sa obcas podarilo identifikovat osobu (alebo jej "zitie") pomocou kontroly zaznamov mien krstnych rodicov a svedkov na svatbach u inych osob z danej obce. V tych davnych casoch totiz za krstnych rodicov a svedkov boli pozyvani aj cudzi ludia, nielen clenovia rodiny, ako je to teraz. Takze hladajte vyskyt hladaneho mena aj v tychto kolonkach.
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

no...poprvde si moc neviem predstaviť, ako by mi takáto informácia pomohla....ak sú to predsa 2 páry tak môžem nájsť ich mená a ak sa jedná o prídomky tak zase môžem nájsť obe varianty
Napísať odpoveď