Šľachtický rod Kostolányi de Nemes Kostolányi s vetvou Žiak

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Dobrý deň.

Neviem či som si vybral správnu časť fóra pre položenie otázky ale....

Zaujímal by ma šľachtický rod Kosztolányi de Nemes Kostolanyi et Kamenecz, konkrétne jedna vetva tohoto rodu s názvom Žiak. O tom, že vôbec takáto vetva Kostolániovcov existuje som sa dozvedel zo stránky:

http://slachta.kosztolanyi.com/modules. ... nt&tid=257

Moja otázka priamo znie, či priezvisko Žiak, ktoré sa dodnes hojne nachádza v Kamenci pod Vtáčnikom a priľahlých obciach, pochádza práve ako derivát z tohoto rodu. Snažil som sa obrátiť aj na autorov stránky ohľadom zdrojov informácií, no kontakty na nich sa zdajú byť nefunkčné. Priezvisko Žiak sa vyskytujea už v prvých rokoch fungovania kamenčianskej matriky, avšak vždy vystupuje len ako obyčajné bez nobilitačných prídomkov....mohlo by to znamenať, že ak priezvisko pochádza od Kostolániovcov, rod následne schudobnel a prišiel o zemiansky status ?

O rode Kostolániovcov existuje minimálne jedna stránka, na ktorej sa nachádzajú aj genealogické tabuľky a rozsiahlejšia práca o rode:

http://kosztolanyicsalad.hu/index.php/nyito

Bohužiaľ po maďarsky neviem ani zaťať...snažil som sa čosi o jednotlivých vetvách rodu vytiahnúť z práce ale zrejme sa o nich nezmieňuje. Venoval sa niekto tomuto rodu aj zo slovenských autorov, respektíve genealógov ? Ak by niekto vedel viac, budem veľmi rád ak by mohol poskytnúť bližšie informácie a otvoriť tak diskurz :)


Ďakujem

Martin Cirbus
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

igrijan napísal: 25 Aug 2017, 21:36 .... Venoval sa niekto tomuto rodu aj zo slovenských autorov, respektíve genealógov ? Ak by niekto vedel viac, budem veľmi rád ak by mohol poskytnúť bližšie informácie a otvoriť tak diskurz :)
Urcite sa venovali....ti, ktorych ste oslovili. Ja ked som nieco potreboval, skusal som na nich vsetky mozne kontakty (nielen tie, ktore maju na uvedenej stranke). Nikdy mi nikto neodpovedal. Nechcem sa nikoho dotknut, ale zacinam mat z toho taky pocit, ze s plebsom sa dotycni pani nebavia.
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Hmm....krásne. Akademický prístup ako sa patrí. To im tá modrá krv dodnes udiera na hlavu ? :D

Nejaká slovenská publikácia prípadne kniha s obšírnejším obsahom teda zrejme neexistuje, alebo sa mýlim ?
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Narýchlo pár poznámok.

Rod Kosztolányi má dosť obŝínu genealogiu v diele Mártona Szluhu Nyitta vármegye nemes családjai I. Fakticy su to len tabulky, takze jazyk je druhorady. Szluhove knihy ale onsahuju vela chyb, prekleppv a pod. ale nic lepsie noe je.

Co sa tyka vami spominanych Ziakovcov, ak v matrike nie je nic, co by naznacovalo ich slachticky povod, tak skoro urcite schlachticmi neboli. V Uhorsku sa ale slachtictvo nestracalo spolu s majetkom, cize boli aj chudobni slachtici, resp. slachtici, co sa velmi od sedliakov nelisili.

Stranka slachta.com je fakticky mrtva, ciastocne sa to prestahovalo na facebook do skupiny slachta.com.

Laco

Ps. Niekedy mam pocit, ze cim menej slutocnej modrej krvi, tak tym "akademickejsi" (pekny vyraz) pristup.😁
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Ďakujem za postrehy...

Celé mi to začalo vŕtať hlavou až po tom, ako som zbadal tabuľku s vetvami na slachta.kosztolanyi.com. Popravde som však nikdy Kostolániovcov používať prídomky nevidel....na rozdiel od japríklad Jesenských z Horného Jasena. Brnklo mi to do očí len pre to že viem, že sa priezvisko zhodné s "prídomkom" Žiak v kamenčianskych matrikách nachádza.

Otázka je, či sa dané meno nevyskytuje aj v matrikách Zemianskych Kostolian alebo Bystričian (ktoré niesú prístupné). Preto som sa chcel spýtať niekoho fundovanejšieho ale očividne sú páni stále veľkomožný a my len hlúpy poddaný :D Skúsim ešte položiť otázku na FB stránke...

Pozeral som aj v staršej práci od Ivana Nagya no tá sa tomuto rodu venuje minimálne...Publikácia od Martona Szulhu zrejme nieje verejne dostupná...náhodou ňou tu niekto nedisponuje a nevedel by mi skeny / fotky o Kostolániovcoch poskytnúť ?

Ďakujem

Martin Cirbus
Napísať odpoveď