Pomoc s dokázáním příbuzenského vztahu

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Hankaada
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 10 Sep 2017, 18:03
Predkovia z oblasti: Štiavnik

Dobrý den, mám dotaz ohledně naší babičky. Je jí 84 let jmenuje se Anna Adamcová rozená Várošová ze Štiavníka, od 4.let žije v Čechách. Nyní se zmínila,že na ní její stará mama a starý otec přepsali nějaké pozemky. Mám rodný i křestní list babičky. Psala jsem na katastrální odbor okresního úřadu v Bytče a potřebují rodné listy její matky zřejmě narozené ve Štiavniku a otce, ten není znám. Babičky matka se jmenovala Amalia Várošová nar. 1914 bytem Štiavník. Její rodiče se jmenovali Magdaléna Mikulová roz.Šípeková a otec Rudolf Mikula.
A dále příbuzenský vztah mezi babičkou a Vendelínem, Veronou a Vilmou. To se mi nepodařilo nijak vyhledat. Děkuji za pomoc.
Hanka Adamcová
[*]
Prílohy
001.jpg
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Amalia Varosova je pri narodeni Anny vo Vami prilozenom krstnom liste uvedena ako slobodna. Preto mi nie je jasne, ako mohli byt jej rodicmi Rudolf Mikula a Magdalena Sipekova.
Neuviedli ste, kto je Vendelin, Verona a Vilma, ku ktorym hladate pribuzensky vztah.
Po objasneni tychto nezrovnalosti sa tym mozeme zaoberat dalej.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Hankaada napísal: 10 Sep 2017, 18:33 Dobrý den, mám dotaz ohledně naší babičky. Je jí 84 let jmenuje se Anna Adamcová rozená Várošová ze Štiavníka, od 4.let žije v Čechách...potřebují rodné listy její matky zřejmě narozené ve Štiavniku a otce, ten není znám. Babičky matka se jmenovala Amalia Várošová nar. 1914 bytem Štiavník. Její rodiče se jmenovali Magdaléna Mikulová roz.Šípeková a otec Rudolf Mikula...
Zhrnutie Vašich údajov:

- pani Anna Adamcová rod. Várošová nar. r. 1933 v Štiavniku, nemanželská dcéra
- jej matka Amália Várošová nar. r. 1914, slobodná matka
- jej biologický otec nie je uvedený
- starí rodičia pani Adamcovej Anny boli Rudolf Mikula a Magdaléna rod. Šípeková

Začnem špekuláciou od babičky Magdalény Mikulovej rod. Šípekovej. Našla som na FS (Familysearch) v rk matrike farnosti Štiavnik vhodnú kandidátku Magdalénu "Šipek"(ovú), ktorá sa narodila 03. 12. 1887 v Štiavniku, 174. zápis. Na konci tohto zápisu je poznámka, že druhé manželstvo uzatvorila s Vendelínom Várošom dňa 03. 02. 1920: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Odporúčam Vám, aby ste požiadali Matričný úrad Štiavnik https://www.stiavnik.sk/obec/servis-pre ... -poplatky/ o vydanie oboch sobášnych listov, pre istotu. Určite skúste aj telefonát s pani matrikárkou. Osobne mám veľmi dobré skúsenosti na matričných úradoch práve v menších obciach. ;) Ak by prvý sobáš nemali v Štiavniku, žiadajte o vydanie sobášneho listu tu: https://www.minv.sk/?Kontakty-Statny-ar ... a-Bystrica
Hankaada napísal: 10 Sep 2017, 18:33...A dále příbuzenský vztah mezi babičkou a Vendelínem, Veronou a Vilmou...
Na tejto webovej stránke: www.katasterportal.sk v časti "Vlastníci" po vypísaní údajov, nájdete to podstatné - narodenie, úmrtie, čo vlastnia, poslednú adresu.
Vendelín V. nar. 28. 08. 1901, Veronika Kopuníková r. V., nar. 28. 02. 1909, Vilma Štrbková r. V., nar. 25. 06. 1914. Narodenie Vendelína V. bude v archíve v Považskej Bystrici.

Sama som zvedavá, čo sa z tohto vykľuje. :D
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

milestone napísal: 11 Sep 2017, 03:00
... Na konci tohto zápisu je poznámka, že druhé manželstvo uzatvorila s Vendelínom Várošom dňa 03. 02. 1920: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
.....
Vendelín V. nar. 28. 08. 1901, Veronika Kopuníková r. V., nar. 28. 02. 1909, Vilma Štrbková r. V., nar. 25. 06. 1914. Narodenie Vendelína V. bude v archíve v Považskej Bystrici.
....
Ak sa vydala za Vendelína Vároša v r. 1920, potom ani Rudolf Mikula , ani Magdaléna Šipeková nie sú biologickými rodičmi Amálie.
Hankaada
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 10 Sep 2017, 18:03
Predkovia z oblasti: Štiavnik

Děkuji Vám všem, budu se snažit dále pátrat . Ozvu se. Hanka
Napísať odpoveď