Pomoc pri zmene mena - Janosko do Nyemcsika na Janosko

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
GZIPAY
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 05 Jún 2017, 20:42
Predkovia z oblasti: Visny Zipov, Zehra, Harmanovce nad Toplou

Pomoc pri zmene mena - Janosko do Nyemcsika na Janosko

Príspevok od užívateľa GZIPAY » 20 Sep 2017, 17:41

Ahoj. Ospravedlňujem sa za to, že používam Prekladač Google, ale viem len trochu slovenčinu, takže sa musím preložiť z angličtiny. Mám predka, ktorého sa narodil Andreas Janosko v roku 1872 v Dubravě. On zmenil svoje meno po vstupe do Spojených štátov do Nemcik. Až do roka nikdy nevieme o Jánošku, kým nenájdeme krstné reokrd. Myslel som, že jeho otec zomrel a vzal si meno jeho otcov, ale po preskúmaní LDS filmu to tak nebolo. Má ďalších bratov a sestry, ktorí sa narodili Janosko Joannesovi Janoskovi a Susanne Hvizdosovej. Od roku 1861 do roku 1872. Nemohol som však nájsť záznam o sobáši. Jeden som našiel v roku 1849 na Joannes Nyemcsik a Susanna Hvizdos v Dubravě. Všimol som si, že so záznamami o narodení a sčítaním ľudu v roku 1869 žil Janoskos v Dubave 5 a 57. Toto manželstvo bolo na Dubravě 5. Mali deti v rokoch 1850 až 1859. Posledný záznam z roku 1859 odhaľuje Janosko aj Nemcik. Nemôžem nájsť žiadne záznamy o úmrtí ani oženiť so snúbenicou Susannu, takže som si celkom istý, že Joannes je tá istá osoba. Viem o prezývkach s bežnými názvami v dedinách, ale toto nebolo bežné meno. Má niekto predstavu, prečo by človek používal jedno meno na 10 rokov v záznamoch cirkvi a potom sa zmenil? Nemôžem dokázať jeho rodný záznam, ale vyzerá to, že sa narodil Janosko. Som zmätený. Dúfajme, že to prekladá dosť dobre, aby niekto pochopil.laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 362
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Re: Pomoc pri zmene mena - Janosko do Nyemcsika na Janosko

Príspevok od užívateľa laco » 20 Sep 2017, 23:00

Could you please post also the english text?

Sometimes it is easier to understand the original text.😉

Ladislav

GZIPAY
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 05 Jún 2017, 20:42
Predkovia z oblasti: Visny Zipov, Zehra, Harmanovce nad Toplou

Re: Pomoc pri zmene mena - Janosko do Nyemcsika na Janosko

Príspevok od užívateľa GZIPAY » 21 Sep 2017, 15:08

Since Google Translate misses some words, I just type it out in English and maybe add a bit more

I have an ancestor born Andreas Janosko in 1872 from Dubrava Slovakia. Up until a year ago we thought he last name was Nemcik since my grandmother (his daughter) was born Nemcik. I found his baptism record last year that my grandmother had and the name was actually Andreas Janosko. Some reason he changed the name. It appears he came over to the United States using Janosko but was Naturalized as Nemcik. I recently was able to view the film for Zehra (images are not online but ordered microfilm) thinking that maybe his dad died and his mom remarried a Nemcik. He decided to use that name. Upon viewing the records that wasn't the case. The mother died before his father.

He had brothers and sisters born to the same parents (Joannes Janosko and Susanna Hvizdos) from 1861 to his birth in 1872. I was unable to find a marriage record though from Zehra and other areas close by. Susanna was originally from Krompachy. Then upon searching the microfilm for Zehra, I found a marriage record of a Joannes Nyemcsik and Susanna Hivzdos in 1849. They had kids from 1850 up until 1859. The location for their marriage and kids were at Dubrava #5 and #57 which matches what Janosko/Hvizdos had from 1861 to 1872. Well actually to their deaths in the 1880's Seems that two sets of Janoskos moved between Dubrava #5 and #57. Assume brothers.

I did search to see if this Joannes Nyemcsik died between 1859 and 1861....maybe Susanna remarried a Janosko? No records of a death or remarriage. I also believe I have found a birth record for Joannes Janosko in 1828 which is close to what his death record and census record show as his age. I also find the birth of a child in 1859 has both Janosko and Nyemcsik written.

Summary, it appears that I have an ancestor that was born Janosko but somehow changed it to Nyemcsik at some point. Kept that name for about 10 years and then went back to his birth name. I do understand aliases were used to differentiate people with similar last names but there wasn't a lot of Janoskos back in this area. I know "why?" is impossible to figure out but maybe somebody would have an idea.

Anyway I believe that my great grandfather know of this name and used a variation of Nemcik here in the states.

Thank you

Glen

Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pomoc pri zmene mena - Janosko do Nyemcsika na Janosko

Príspevok od užívateľa Imrich » 22 Sep 2017, 16:39

Have a look at Joannes Nyemcsik born on 6th March 1866:

https://www.familysearch.org/search/rec ... id=1554443

This Joannes is born in between other Janosko`s children. This is a supporting argument that Janosko=Nyemcsik. To be sure, compare godparents at all above children. If they are the same or similar then with very high probability you may conclude that the father is only one.

GZIPAY
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 05 Jún 2017, 20:42
Predkovia z oblasti: Visny Zipov, Zehra, Harmanovce nad Toplou

Re: Pomoc pri zmene mena - Janosko do Nyemcsika na Janosko

Príspevok od užívateľa GZIPAY » 22 Sep 2017, 21:47

Will post my answer in English and then use Google Translate

It most is the same person. I don't have photographs of every birth from 1850 to 1872 for Nyemcsik/Hvizdos and Janosko/Hvizdos but have seven of of them. There are two sets of godparents for all the children.

1850, 1852, 1859, 1863 are all Joannes Hvizdos and Maria Michalov or something close to that. Most of these are with Nyemcsik names but 1863 was born Maria Janoko

1856, 1861 and 1872 have Georgius Michalov (?) and Elizabetha Hvizdos as godparents. 1856 was born Michael Nyemcsik and 1872 is my great grandfather Andreas Janosko.

It seems that when Joannes was living at House number 57, he went by Nyemcsik. House 5 he went by Janosko. It appears to be the same person. Just don't understand why the name change for an uncommon name?

Odošle svoju odpoveď v angličtine a potom použijem prekladač Google

Najviac je to tá istá osoba. Nemám fotografie z každého narodenia od 1850 do 1872 pre Nyemcsik / Hvizdos a Janosko / Hvizdos, ale majú sedem z nich. Existujú dve sady krstných rodičov pre všetky deti.

1850, 1852, 1859, 1863 sú všetci Joannes Hvizdos a Maria Michalov alebo niečo podobné. Väčšina z nich je s menami Nyemcsik, ale v roku 1863 sa narodila Maria Janoko

1856, 1861 a 1872 majú Georgius Michalov (?) A Elizabeta Hvizdos ako krstných rodičov. 1856 sa narodil Michael Nyemcsik a 1872 je môj starý otec Andreas Janosko.

Zdá sa, že keď Joannes žil v domove 57, šiel okolo Nyemcsika. V dome 5 odišiel Janosko. Zdá sa, že je to tá istá osoba. Nerozumiem, prečo sa zmenil názov na nezvyčajné meno?

Užívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 1961
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pomoc pri zmene mena - Janosko do Nyemcsika na Janosko

Príspevok od užívateľa patricius95 » 22 Sep 2017, 23:15

It seems, indeed, that it's the same person, even according to data provided on godparents. Change of his surname might be related to previous owners of that house. For instance, previous owner of one of those houses could've been Nyemcsik. Dead long ago he might have been, yet people in the village somehow remembered him and used his surname for a person that lived in his house. Otherwise, it could also be possible, that those were just ordinary aliases. One of those surnames could originate from his mother's maiden surname, or surname of other closely related person. Sometimes, you can discover the origin of such aliases, if you're lucky. Research his ancestors further, maybe you'll discover the answer to this question.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

GZIPAY
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 05 Jún 2017, 20:42
Predkovia z oblasti: Visny Zipov, Zehra, Harmanovce nad Toplou

Re: Pomoc pri zmene mena - Janosko do Nyemcsika na Janosko

Príspevok od užívateľa GZIPAY » 23 Sep 2017, 14:36

I am going to start going back prior since it appears that now they are the same person. It appears that by 1869, the possible alias of Nyemcsik attached to the occupant of Dubrava 57 wasn't used. It appears my Joannes brother a Joseph Janosko and his family were living in 57 and were using the name Janosko. It also appears that these brothers actually married two sisters. Susanne and Marie Hvizdos.

Thank you for your opinion on this.

Glen

Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pomoc pri zmene mena - Janosko do Nyemcsika na Janosko

Príspevok od užívateľa Imrich » 23 Sep 2017, 18:36

This is Census 1869 for the village Dubrava and inhabitants of the haus N. 5:

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1986782

It is written in Slovak. A translation of the main points into Latin/English follows.
1. Joannes Janosko, *1826, farmer, origin in Dubrava
2. Susana Hvizdos, wife, *1829, origin in Dubrava
3. Mathias Janosko, son, *1850
4. Joannes Janosko, son, * 1859
5. Michael Janosko, son, *1860
6. Maria Janosko, daughter, *1863
7. Joannes Janosko, son, *1866
At the first sight, the children strongly correspond to the Janosko/Nyemcsik children from the FS index:

https://www.familysearch.org/search/rec ... id=1554443
which means that Janosko=Nyemcsik.

Moreover, here is the Haus N. 57 with Josef Janosko and his wife Maria Hvizdoss, as you guessed

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1986782

laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 362
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Re: Pomoc pri zmene mena - Janosko do Nyemcsika na Janosko

Príspevok od užívateľa laco » 23 Sep 2017, 20:47

Just a smal correction the number 4 is not Joannes. My reading is "Jurko", which is a diminutive of Juraj, in English George.

Laco

Užívateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 210
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník

Re: Pomoc pri zmene mena - Janosko do Nyemcsika na Janosko

Príspevok od užívateľa harmi1930 » 24 Sep 2017, 11:22

I vote for laco's opinion - #4 Jurko makes a sense. It is not likely they would have two sons with the same name Janko (Joannes) at the same time. ph.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: A54H a 1 neregistrovaný