Anna Luhová - hľadám úmrtie

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
readr
Člen
Člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 19 Nov 2016, 20:27
Predkovia z oblasti: Považie

Pozdravujem,

hľadám ďalší spôsob,ako zistiť dátum úmrtia Anny Luhovej ( nar. 1849, Horné Kočkovce - dnes súčasť Púchova), ktorá sa 27.09.1891 ako vdova vydala za Jána Luhového:

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Z MU v Púchove mám informáciu, že v matrike zomrelých ( od r. 1907) nie je. Následne som mailom oslovil archív v Považskej Bystrici, kde by mala byť matrika úmrtí 1895-1906, už niekoľko mesiacov čakám na odpoveď.
Predpokladám, že zomrela v rozmedzí rokov 1891 - 1906.

Vďaka za prípadné rady.

R
Edo
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 02 Jan 2017, 17:33

Ja mam so statnym archivom v Povazskej Bystrici dobru skusenost, vzdy mi odpisali v priebehu 1 pracovneho dna. Takze ak neodpisuju mesiace, asi sa email stratil alebo zabudli odpisat, treba poslat este raz, pripadne im zavolajte:
https://www.minv.sk/?Kontakty-Statny-ar ... a-Bystrica

Informacia, ktoru mi poslali, mozno vam pomoze:

V našom archíve sú uložené štátne matriky podľa príslušných matričných obvodov z okresov Ilava, Považská Bystrica, Púchov

– rozsah obdobia - od 01.10.1895 do 31.12.1906.

Novšie štátne matriky (po 01.01.1907) sú na príslušných štátnych matričných úradoch.

Farské matriky cca do r. 1895, sú v Štátnom archíve so sídlom v Bytči, novšie sú uložené na príslušnom farskom úrade.

Pokiaľ žiadate údaje z matrík, v podstate by ste sa mali zaevidovať ako bádateľ – t. j. osobná prítomnosť v archíve.
Mám k dispozícii blokované RK matriky z okresov Považská Bystrica, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Čadca a Martin. Taktiež z obcí Dechtice, Spišská Stará Ves a Vysočany.

Nikto z nás nemá väčšiu cenu ako tí, čo žili pred nami.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Edo napísal: 10 Okt 2017, 15:30 Ja mam so statnym archivom v Povazskej Bystrici dobru skusenost,
Bol som nedávno osobne v Považskej Bystrici, boli veľmi ochotní, poradili, pomohli, dali mi k dispozícii aj také materiály, ktoré som nehľadal a boli veľmi obsažné. A majú matriku Púchova, tú som primárne hľadal.

Laco
readr
Člen
Člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 19 Nov 2016, 20:27
Predkovia z oblasti: Považie

Pozdravujem,

môžem potvrdiť ochotu a pomoc pri osobnej návšteve v archíve v PB, ale napriek tomu sa mi/nám na mieste ,,činu,, nepodarilo nič zistiť...

Pokúšam sa teda na tomto mieste znova o rady ako prípadne ďalej....

Vďaka

R
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

readr napísal: 10 Okt 2017, 14:30 ...hľadám ďalší spôsob,ako zistiť dátum úmrtia Anny Luhovej ( nar. 1849, Horné Kočkovce - dnes súčasť Púchova), ktorá sa 27.09.1891 ako vdova vydala za Jána Luhového...Z MU v Púchove mám informáciu, že v matrike zomrelých ( od r. 1907) nie je. Následne som mailom oslovil archív v Považskej Bystrici, kde by mala byť matrika úmrtí 1895-1906,...Predpokladám, že zomrela v rozmedzí rokov 1891 - 1906...
Niekedy naoko nesúvisiace veci a historické udalosti v danej obci, môžu byt nápomocné pri ďalšom výskume. Tým chcem naznačiť jednu z možností, že ak Anna Luhová ešte v roku 1911 žila, mohla sa aj presťahovať.

V obci Horné Kočkovce bol v roku 1911 ničivý požiar: "Horné Kočkovce zachvátili plamene v r. 1901 potom, keď do strechy kostola udrel blesk, zhorel chrám a zničené boli i zvony. O 10 rokov neskôr bol požiar v Horných Kočkovciach taký rozsiahly, že zhorela takmer celá dedina. „Na dolnom konci ostalo asi 20 domov", zdroj: http://puchovodedicstvo.sk/historia/482 ... v-puchove/ .

Neviem, čo všetko Vám bolo ponúknuté v bádateľni. Ak chcete vylúčiť, že zomrela v období 1895 - 1906, vyžiadajte si menné indexy zomrelých zo všetkých matričných obvodov pre celé okresy Púchova, Považskej Bystrice a Ilavy. Inak to nejde. ;) Viem, o čom hovorím, nedávno som tam bola, tiež som dohľadávala jedno úmrtie.
Následne by som postupne kontaktovala vzdialenosťou najbližšie matričné úrady v okrese Púchov. Spolu ich je deväť, okrem Púchova.
Napísať odpoveď