Andrisz/Kapoš - jedna osoba?

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
branofoto
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Mar 2017, 12:41
Predkovia z oblasti: SA, BB, Ľubietová, Smolník, Zákopčie, Liptovská Mara, Košeca

Andrisz/Kapoš - jedna osoba?

Príspevok od užívateľa branofoto » 01 Dec 2017, 10:05

Zdravím,
snáď môžem použiť toto fórum. Aby som sa mohol posunúť ďalej, chcem si byť istejší v tomto:
na obrázku sú dve rodiny, teda rodičia a deti podľa narodenia. Podľa rokov narodenia, oblasti a krstných rodičov by som si bol istý, že sa jedná o tú istú matku a teda je to len jedna rodina. Ale prečo je práve v dvoch rôznych matrikách uvedená matka ako Kapoš a v ostatných Andrisz (Ondrisz)? Svadbu s Kapoš som nenašiel, ani taký krstný list, čo by zodpovedal. Vopred ďakujem.
Obrázok

pripájam aj link na prvé dieťa - Mária: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
"prvé" dieťa - Jozef: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

poznámka z príbehu: Najmladšiu dcéru Amáliu *1860 (tiež mlynárka po prvom mužovi Olejníkovi) si zobral muž, ktorý si po jej smrti (Amálie) zobral za manželku dcéru práve Jozefa Šlachtu *1837 (Zuzanu *1868).
Prílohy
RDK_slachta_s.jpgUžívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 1961
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Andrisz/Kapoš - jedna osoba?

Príspevok od užívateľa patricius95 » 01 Dec 2017, 11:34

Dobrý deň,
na základe Vami uvedených údajov to vyzerá jednoznačne tak, že Mária Kapošová a Mária Andrišová boli tou istou osobou. Vrelo odporúčam pátrať ďalej po jej rodičoch a možno zistíte, prečo bola uvedená v matrike aliasom. Je možné, že v danom momente použili napr. dievčenské priezvisko jej matky.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

branofoto
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Mar 2017, 12:41
Predkovia z oblasti: SA, BB, Ľubietová, Smolník, Zákopčie, Liptovská Mara, Košeca

Re: Andrisz/Kapoš - jedna osoba?

Príspevok od užívateľa branofoto » 01 Dec 2017, 12:16

ďakujem
...už mám vypátrané 2 generácie predtým a práveže ani tam sa nevyskytuje meno Kapoš. Akurát Jancsi, následne Hrbatá, Vrbanská...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní