Benyovszky

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Ako pokračovanie tejto diskusie o Adamovi Maršovskom (viewtopic.php?f=22&t=9435&start=20#p24738) chcem dodať, že v diele Bélu Kemplena Magyar nemes családok z roku 1911 sú uvedené genealogické tabuľky rodu Benyovszky. Toto dielo je voľne dostupní na internete, rodina Benyovszky tu: https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadva ... grof-1F52/ Tu na tabuľke II. je uvedený Mihály (Lipócz), čo je s veľmi veľkou pravdepodobnosťou ten Michal, čo sa oženil v Lipovci.

Novšie knihy Mártona Szluhu vyšli v nakladateľstve Heraldika v Budapešti, konkrétne Benyovszky sú v tejto knihe:http://heraldikakiado.hu/felvideki-neme ... egye-.html

Niektoré Szluhove knihy vyšli aj na CD vo vydavateľstve Arcanum:
SZLUHA, Márton. Felvidéki nemes családok I-II. : Árva, Trencsén, Zólyom – Sáros, Turóc. Budapest : Arcanum, 2007. [CD ROM]. ISBN 9789637374524.
https://www.arcanum.hu/hu/product/FNCS/

Ohľadom spomínaného Michala Benyovszkého z Lipovca ale ani Szluha neprináša nové informácie.

Laco
Beno78
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 28 Nov 2017, 23:33
Predkovia z oblasti: Benyovszký
Bydlisko: Martin

Diik za info, až teraz som to tu našiel.
Ale zaujímavé je ako si každý z tých pánov robí vlastný rodostrom a človek niekedy nevie ktorý je pravdivejší. Sú v nich menšie rozdiely a ja v tom mám potom mierny chaos a musím sa s tým trápiť :-D . Ja som pôvodne vychádzal genealogickej tabuľky z knihy Ivana Nagyho ...
Tú vetvu z Lipovca skúsim ešte prebehnúť cez nejaké súpisy šľachty čo sa robili po roku 1700 a tam snáď nájdem odpovede na zatiaľ nezodpovedané otázky ktoré na túto vetvu Benyovszkých mám.

Ďakujem ešte raz :-)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Beno78 napísal: 21 Dec 2017, 17:38 ....
Ale zaujímavé je ako si každý z tých pánov robí vlastný rodostrom a človek niekedy nevie ktorý je pravdivejší. Sú v nich menšie rozdiely a ja v tom mám potom mierny chaos a musím sa s tým trápiť :-D . Ja som pôvodne vychádzal genealogickej tabuľky z knihy Ivana Nagyho ...
....
Kazdy je omylny, nie vsetko nasli uvedeni pani, mnoho veci je este skrytych v archivoch. Uvedene publikacie treba brat ako pomocky, ale vsetko treba overit zo zdrojov, inak nemate nic iste. Osobne som teraz s jednou panou z Ciech zistil chybajucu vetvu Kubinyi u Nagy Ivana.
Beno78
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 28 Nov 2017, 23:33
Predkovia z oblasti: Benyovszký
Bydlisko: Martin

Niektoré veci sa ťažko overujú. Ale rozdiely tých “bátateľov” mi napríklad napovedali že jeden z nich sa mýli (každý pridelil pokračovanie jednej vetvy rodu inému Josephusovi), a keď som sa na to pozrel lepšie tak som vysnoril v archívoch zápisy krstov osôb ktorým skomolili meno, alebo ich ani neuviedli. 😉 A tiež mi to napovedalo ktorému Josephusovi tie deti asi patria, nakoľko medzi nimi je generačný rozdiel. 🤔😉
No, mýliť sa je ľudské, ale nemalo by sa to stávať v knihách o ktoré sa opierajú ďalší ľudia pri svojom skúmaní a predpokladajú že keď autor vydal také dielo, tak asi má informácie z kvalitného zdroja. Dva krát meraj a raz rež! ;)
Napísať odpoveď