Jocobo Wenczel ( Venczel ) a manželky ? Sladečkovce okr Šaľa

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
jurajvenczel
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 29 Jan 2018, 16:48
Predkovia z oblasti: Nitriansky kraj,Horná Kráľová,Močenok,
Bydlisko: Močenok

Ahojte, som nový :) Mohla sa krstu zúčastniť aj sestra ? Vysvetlím .Prvý zápis narodenie (krst) 11.9.1766 Martinus Otec Jacobo Wenczel a matre Barbora Kopaj(kopasz).Druhý zapis 20.7.Maria Otec Jacobo Venczel a matka Maria Kopaj.Tretí zápis 13.1.1772 Stephanus a matka Maria Kopaj .Stephanus by mal byť aj náš pokračovatel ale to inokedy .Štvrtý zápis 2.8.1774 Michael Venczel otec Jacobo Venczel a matka Barbora Kopaj , vracia sa na scénu .Piaty zápis 21.9. 1777 Evam Venczel otec Jacobo Venczel a matka Barbora Kopaj .Barbora sa potom vyskytuje aj v úmrtnej matrike krátko nato zomrela 31.9.1777.
Prílohy
03_R_Stephanus Venczel 13.1.1772 Jacobus a Maria Kopaj.jpg
02 _R_Maria Wenczel 20.7.1769_Jacobo.W a Maria Kopaj..jpg
01_R_Martinus Venczel 1766_Jacobo Venczela a Barbara Kopaj..jpg
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Nepochopil som otazku, ci sa krstu mohla zucastnit sestra.
Pokial ide o rozne krstne mena matky, je to dost casty jav, ktory v takom pripade, ako uvadzate (zmena na striedacku, co nenaznacuje zmenu manzelky), signalizuje, ze bud dotycna pouzivala obe mena (jedno mohlo byt birmovne), alebo doslo k omylu pri zapisani, pretoze matka nebola pritomna (nesmela). Casto sa ukaze, ze krstne meno matky je vlastne meno matky rodicky. Skuste este najst sobas rodicov.
jurajvenczel
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 29 Jan 2018, 16:48
Predkovia z oblasti: Nitriansky kraj,Horná Kráľová,Močenok,
Bydlisko: Močenok

Dakujem za odpoved :) Ano myslel som to tak že sa možno nemohla alebo nesmela zúčastniť krstu ako píšete.Záznam o svadbe som zatiaľ nenašiel .
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Len si myslim, ze keby tam aj bola sestra pritomna, tak az tak by to farar nedoplietol, ze by tam napisal jej meno namiesto mamy :-)
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Dobrý deň,
omyly sa stávajú, ja mám tiež skúsenosť s mylným zápisom v matrike, kde je namiesto matky /rodičky/ zapísaná ako matka narodeného dieťaťa svokra.
viewtopic.php?f=31&t=9102
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Ja mám aj také, že namiesto matky je meno krstného otca :-)
4. zápis vľavo:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

podarené.
meky
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:21
Predkovia z oblasti: Močenok, Žlkovce,Pečeňady

Sobáš s najväčšou pravdepodobnosťou v Močenku ( Sládečkovciach) nenájdete. Priezvisko Kopaj sa tam nevyskytovalo a Barbora sa do Kráľovej dostala zrejme vydajom. Sobáše bývali spravidla v mieste bydliska nevesty, tak keď neviete odkiaľ pochádzala, bude ho ťažké nájsť. Ale krstní rodičia pri prvom dieťati boli z Čápora, tak by som možno skúsil tam.
jurajvenczel
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 29 Jan 2018, 16:48
Predkovia z oblasti: Nitriansky kraj,Horná Kráľová,Močenok,
Bydlisko: Močenok

Ďakujem za postrehy. Na Familysearch som nenašiel sobáše v Čápore okolo roku 1760. Moje zistenia . Jacobov syn Stephanus (nar 13.1.1772) sa vyskytuje najprv s manželkou Mária Takats pri prvom dieťati by mal 16 rokov záznam o svadbe, ale nemám. Narodenie dcéry Evy 20.12.1788 Királyi (Horná Kráľová), číslo domu 20 sedí aj so sčítaním ľudu z roku 1869 (kde býva už Jozef Venczel, gazda). Ďalej má Štefan manželku Elizabeth Bartha, záznam o sobáši (25.11.1793) sa ale nezmieňuje, že je vdovec a ak dobre čítam, je tam Catharinea ? Posledné dieťa Manželov Stefana a Elizabeth by mal byť spomínaní Jozef narodení 1815 ( Census 1869 mu udáva narodenie 1810 ale myslím že ide o omyl ).Zápis v rodnej matrike z januára 1813 uvádza Stefana Venczela z daľšou ženou Elizabeth Novák a dcéra BARBARA , krstný rodičia sedia aj tu aj pri Eliz Bartha ale je možné že sa Eliz nezučastnila krstu.Na záver keď som kontroloval zápis o úmrtí Elizabeth Bartha ( zomrela 25.7.1817 vek 42 ) ,vdovec Stefan Venczel si berie 31.7.1817 vdovu Elizabeth Ficza , žeby po šiestich dňoch ?
Prílohy
Elizabetha Venczel 25.7.1817 úmrtie.jpg
02_S_Stefani Venczel a Elizabeth Ficza 31.7.1817.jpg
04_S_Stefani Venczel a Bartha eliz alebo catharina 17.jpg
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

jurajvenczel napísal: 01 Feb 2018, 21:16 Na Familysearch som nenašiel sobáše v Čápore okolo roku 1760.
len poznámku... Čápor patril pod Jarockú farnosť (Jarok), ktorý bol filiálkou Močenku. Čáporská farnosť sa obnovila až r. 1787 po stavbe nového kostola.
Napísať odpoveď