Hladam deda, Jozef Duda (Plzen)

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
MravecSK
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 02 Mar 2018, 23:40

Zdravim,

potreboval by som pomoc pri hladani, ale vzhladom na to ze je to v CZ tak skor asi presmerovanie na CZ forum/osobu ktora by mi s tym vedela pmoct. Ako rodina sme o nom nemali spravy od roku 1975 a posledne miesto kde zil bola Plzen. Narodil sa 10.7.1910 v Michalovciach a v roku 1959 odisiel do Plzne z Kosic kde zil. Sluzil v Hlinkovych gardach, ale nenasiel som ziadne zaznamy o clenoch, okrem dostojnikov.
V rozmedzi rokov 1935-1940 cca pravoval na financnom urade/min. financii? v Bratislave, neviem ako to bolo clenene v tych rokoch a ci existuju nejake archivy.

Dakujem za pomoc :)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Forum nie je problem: http://genealogie.taby.cz/index.php
Problem je ten, ze ide o osobu, o ktorej zaznamy Vam len tak lahko nespristupnia, pretoze su v tzv. "zivych matrikach". No kedze ste priamy pribuzny, malo by sa to dat.
MravecSK
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 02 Mar 2018, 23:40

Takze naprike tomu, ze je vlastne uz po smrti, tak by som to musel riesit osobne? Skor som myslel, zeby som niekoho poveril (zaplatil) aby mi vyhladal udaje z matriky. Zijem v zahranici a hladam nejaky sposob, ako sa k tomu dostat odtial. Pozriem sa na to cz forum, dakujem.
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

Dobrý deň,

ja keď som žiadala vojenský archív v Trnave, tak som musela doložiť úmrtný list, ktorý som nemala. Musela som si spomenúť, v ktorej nemocnici zomrel. Mala som 8, keď zomrel. Všetko som vybavila telefonicky a písomne. Zavolala som, povedali čo potrebujú, dala som to do obálky a poslala na konkrétneho človeka doporučene. Podľa mňa ten úmrtný list bude potrebný. Mne povedali, že je to živá matrika, dedo kľudne môže žiť, tak preto.

Veľa zdaru. :)

masu
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

MravecSK napísal: 05 Mar 2018, 21:45 Takze naprike tomu, ze je vlastne uz po smrti, tak by som to musel riesit osobne? Skor som myslel, zeby som niekoho poveril (zaplatil) aby mi vyhladal udaje z matriky. Zijem v zahranici a hladam nejaky sposob, ako sa k tomu dostat odtial. Pozriem sa na to cz forum, dakujem.
Dobrý deň,
žiadne poverenie Vám ani nepomôže, ani nie je potrebné. Pokiaľ žil v meste Plzeň, tak potrebujete poslať na miestnu matriku žiadosť o vydanie jeho úmrtného listu. Oni Vám obratom odpíšu, aké doklady im musíte zaslať pre potvrdenie vzájomného príbuzenstva. Následne Vám za poplatok vystavia úmrtný list a Vy sa tak dozviete požadované údaje o príbuznom. Celá komunikácia by sa mala dať vybaviť aj elektronicky, takže nemusíte nikam zbytočne chodiť fyzicky.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
MravecSK
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 02 Mar 2018, 23:40

Dakujem za odpoved. :)
Napísať odpoveď