Kde hledat a co hledat?

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Kebb
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 30 Jan 2018, 02:06
Predkovia z oblasti: Turzovka, Šoporňa, Ružomberok, Pružina

Kde hledat a co hledat?

Príspevok od užívateľa Kebb » 14 Apr 2018, 14:43

Dobrý den,
mám možná trochu zmatený dotaz.
Můj tchán má v opisu rodného listu napsáno, že se narodil v Košicích na adrese Vodná 8 v roce 1945. Ohledně rodičů tam má jména a příjmení a pouze jejich věk, ne data ani místa narození. Problém však je, že tchánův otec, kterého hledám, si někdy v roce 1945 změnil příjmení z původního, které neznám na to současné.
Důvod změny příjmení byl prý takový, že tchánův otec se za války zapletl s Hlinkovými gardami. Tchán tvrdí, že původní příjmení svého otce nezná a znát nechce a nechce o otci ani mluvit, protože prý byly v rodině nějaké vážné neshody. A to až takové, že syn s otcem přes 30 let nepromluvil. Bohužel se mi kvůli této neshody zastavila přímá linie mé ženy hned u jejího dědy.
Bohužel netuším, v jakém vztahu byli k dané adrese, ani jak dlouho tam žili, byl přeci jenom konec II. sv.v., takže tam mohli být jenom chvíli.
Můj dotaz tedy je, kam se obrátit a kde hledat? Hledám tchánova otce a matku. Takže mi jde o to, abych se pokusil potvrdit jejich přítomnost na adrese Vodná 8, Košice a hlavně jejich původ a původní příjmení. Policejní přihlášky k pobytu? Záznam o změně příjmení?

Děkuji za případné navedeníUžívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde hledat a co hledat?

Príspevok od užívateľa patricius95 » 14 Apr 2018, 17:19

Dobrý deň,
Vaša situácia je pomerne náročná na vyriešenie. Košice totiž počas 2. svetovej vojny patrili k Maďarsku. Odporúčam Vám nasledovné:
- uviesť nám plné mená a vek rodičov Vášho svokra. Možno niekto po tejto konkrétnej rodine pátral a bude Vás priamo schopný naviesť.
- skontaktovať sa so štátnou matrikou mesta Košice. Poproste ich o vyhľadanie záznamu o narodení svokra. V matričnom zápise by malo byť uvedené aj miesto pôvodu (narodenia) oboch rodičov dieťaťa. Poriadne sa s matrikárom porozprávajte. Môže Vám vystaviť rodný list svokra, na ktorý tieto údaje opäť neuvedie, no možno Vám ich z matriky aspoň prečíta do telefónu.
- skontaktovať sa s farským úradom príslušnej cirkvi v Košiciach. Ak bol svokor pokrstený, v cirkevnej matrike môžu byť ďalšie údaje o jeho príbuzných, napr. pôvodné priezvisko rodičov, resp. miesto ich pôvodu.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný