Talianovci -deti bez zapisu narodenia

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
gono92
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 03:22

Dobry den prajem

Patram po surodencoch mojej starej mamy Amalie Gono rod. Talian (1919-1985) patram po jej surodencoch ktorych bolo dokopy 8. Jej rodicia Andrej Talian bol z obce Mnichova Lehota (1877-1925) a Anna Kirka (1882-1970) bola z obce Nova Ves nad Vahom ale pochovana bola v Ockove tak ako aj Amalia. Problem je v tom nemozem najst sobas Andreja a Anny ktory sa odohral priblizne 1895-1900 ale kde neviem, a zaroven nemozem najst ani jediny zapis o krste alebo narodeny ani jedneho z deti prve z ktorych mozem potrvrdit rok narodenie je Michal Talian z 1906 ale neviem z istotou to potvrdit kedze nemozem nikde najst zaznam. Bol som osobne na matrike v Podoli a jedine co som nasiel boli zapisy o umrti Andreja jeho manzelky Anny a potom dcery Amalie.

Nemam linky kedze nenasiel som vobec nic. Neviem si dat rady a any na archive v Bratislave my nevedeli pomoct. Nechapem tomu, sobas predkov z roku 1705 som bezproblemov nasiel ale pred storocia nemozem nic najst.

Tesim sa na vase odpovede.

S pozdravom

Michal
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Uz neviem kolkykrat davam do pozornosti clanok: http://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/
Tam mate odpoved, kde ste este nehladali a mate hladat.
gono92
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 03:22

Prosim Vas pan Duros, pri vsetkej ucte mam pocit ze ste si na mna zasadli. Alebo ste neprecitali co som napisal, ja NEVIEM V AKEJ MATRIKE MAM HLADAT!!!! Nepoznam ani obec kde sa narodili tie deti. Ja sa len jednoducho pytam ako si mam dalej pomoct pri hladani. Ci nie je index svadieb alebo nieco.

Zelam pekny den
duros napísal: 16 Apr 2018, 12:39 Uz neviem kolkykrat davam do pozornosti clanok: http://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/
Tam mate odpoved, kde ste este nehladali a mate hladat.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Ja tú Jurajovu odpoveď chápem takto:
Matriky za obdobie 1896 - 1906 už nie sú na obecných matrikách ale v bývalých okresných archívoch.
http://www.geni.sk/supis-archivnych-fon ... slovensku/
Čiže v matrike v Podolí (keď aj tam predtým boli) už zápisy za toto obdobie pravdepodobne nie sú. Nespomínate, že by ste boli v takomto archíve, tak preto Juraj napísal, že treba ešte hľadať ďalej.
Index svadieb môže byť aj nemusí, ale keď je, tak je len v príslušnej matrike. Pre narodenia sa to robilo, pre svadby neviem.

Ďaľšia možnosť, aj keď s otáznym koncom, je osloviť príslušnú faru. Farské matriky sa neodovzdávali po roku 1895 do archívov.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

gono92 napísal: 16 Apr 2018, 10:05 Patram po surodencoch mojej starej mamy Amalie Gono rod. Talian (1919-1985) patram po jej surodencoch ktorych bolo dokopy 8. Jej rodicia Andrej Talian bol z obce Mnichova Lehota (1877-1925) a Anna Kirka (1882-1970) bola z obce Nova Ves nad Vahom. Problem je v tom nemozem najst sobas Andreja a Anny ktory sa odohral priblizne 1895-1900 ale kde neviem, a zaroven nemozem najst ani jediny zapis o krste alebo narodeny ani jedneho z deti...
Uvádzate, že rodičia sa volali Andrej Talian a Anna Kirková. Ak sa Anna Kirková narodila v Novej Vsi nad Váhom okolo r. 1882, tak sobáš sa s najväčšou pravdepodobnosťou konal vo farnosti Nová Ves nad Váhom okolo rokov 1898-1906. To sú presne tie matriky, ktoré nie sú zverejnené online a o výpis z nej je potrebné požiadať príslušný okresný štátny archív. Indexy sobášnej matriky na internete nie sú a takýmto spôsobom sa k záznamom nedá dostať.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
gono92
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 03:22

Rozumiem, potom my docvaklo ze vlastne tieto rocniky su este zive matriky.

Dakujem pekne
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

gono92 napísal: 16 Apr 2018, 13:02 Prosim Vas pan Duros, pri vsetkej ucte mam pocit ze ste si na mna zasadli. Alebo ste neprecitali co som napisal, ja NEVIEM V AKEJ MATRIKE MAM HLADAT!!!! Nepoznam ani obec kde sa narodili tie deti. Ja sa len jednoducho pytam ako si mam dalej pomoct pri hladani. Ci nie je index svadieb alebo nieco.

Zelam pekny den
duros napísal: 16 Apr 2018, 12:39 Uz neviem kolkykrat davam do pozornosti clanok: http://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/
Tam mate odpoved, kde ste este nehladali a mate hladat.
Pôvodne som myslel, že keď predsa len reagovali kolegovia, že už sa nebudem vyjadrovať a ak, tak som Vám chcel pôvodne iba odporučiť, aby ste si pozreli, kto všetko a ako často Vám odpovedal. A nehovorte mi, že som bol na Vás stále hnusný. Ale keď som došiel na vlákno, ktoré som už zamkol, tak ma to dožralo: viewtopic.php?p=22982#p22982
Takže len zhrniem - už vtedy ste tú sobášnu matriku hľadali. Už vtedy Vám bolo povedané, že z tých rokov sú v bývalých okresných archívoch. Aj vtedy som Vám odporúčal prečítať si ten článok. Je zrejmé, že ste si ho STÁLE NEPREČÍTALI! Čo myslíte, ako mám ešte ďalej reagovať? Nechcite počuť, čo si o Vašich príspevkoch a postupe myslia ostatní užívatelia tohto fóra!
Týmto som ja s Vami skončil. Ak niekedy odo mňa budete čítať nejaké slová adresované Vám, tak iba dôvody vylúčenia z fóra.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

V prvom rade si radšej zahryznem do jazyka, lebo odpadnem od zlosti! :shock: Priemerne inteligentný človek si domyslí, čo som chcela vyjadriť...
gono92 napísal: 16 Apr 2018, 10:05...rodicia Andrej Talian bol z obce Mnichova Lehota (1877-1925) a Anna Kirka (1882-1970) bola z obce Nova Ves nad Vahom ale pochovana bola v Ockove tak ako aj Amalia. Problem je v tom nemozem najst sobas Andreja a Anny ktory sa odohral priblizne 1895-1900 ale kde neviem,...
Vo všeobecnosti platí, že slovenské (uhorské) matriky sú na FS z prevažnej časti sprístupnené online len do roku 1895. Tu pre nás všetkých končí pohodlie domova pri PC a treba ísť osobne bádať do príslušného archívu/archívov. Z mojej skúsenosti Vám viem potvrdiť, že stačil aj telefonát, príp. email a podľa indexov mi vedeli vyhľadať danú osobu. Vy ste sa ocitli v tejto fáze.

Lopaticky - máte predkov z obcí Podolie, Očkov, Nová Ves nad Váhom, atď. Priradím si k nim okres Nové Mesto nad Váhom a podľa neho si priradím príslušný archív alebo jeho pracovisko. Vo Vašom prípade je to ŠA v Trenčíne: ..."V sídle štátneho archívu na Kožušníckej ulici v Trenčíne sú uložené archívne fondy bývalých okresných archívov v Trenčíne, Novom Meste nad Váhom a Mestského archívu v Trenčíne. Do archívu sa preberali archívne dokumenty od pôvodcov vzťahujúcich sa na územie okresov Nové Mesto nad Váhom a Trenčín. V tejto územnej pôsobnosti sa vykonávala aj predarchívna starostlivosť"...

V tomto archíve sú sústredené knihy (matriky) narodených, sobášených a zomrelých v období 1896 - 1906, ktoré na webe nenájdete zdigitalizované!

Kontakt na bádateľňu ŠA v TN (pani Soňa Michalcová): https://www.minv.sk/?Kontakty-Statny-archiv-v-Trencine

Deti manželského páru Andrej Talian a Anna Kirková po roku 1906 - odporúčam, osloviť so žiadosťou a zdokladovaním, že ste v príbuzenskom pomere Matričný úrad Kočovce, kde do jeho územného obvodu patrí obec Nová Ves nad Váhom.
Napísať odpoveď