Vysoká nad Kysucou

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Adam
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 19 Nov 2016, 18:56
Predkovia z oblasti: Turzovka

Vysoká nad Kysucou

Príspevok od užívateľa Adam » 01 Jún 2018, 21:19

Prajem pekný večer! Nemôžem nájsť jedného môjho prapradedka. Volal sa Štefan Dočár. Pochádzal (s najväčšou pravdepodobnosťou) z Vysokej nad Kysucou. Priženil sa do Korne (asi 7 km odtiaľ). Do Korne prišiel cca 1920-1925. Narodiť by sa podľa rodinných listín mal 8.10.1891. Dátum treba brať s rezervou, všetci vieme, ako sa vtedy "poctivo" zapisovalo. Zomrel 9.8.1952. Jeho rodičmi by mali byť Ján Dočár a Katarína, rodená Zavičárová. Štefan bol z približne 16 detí, dlhšie žil len on a jeho sestra Karolína. V rodine si ho už pamätá len jedna dedova sestra a aj to len matne. Chcel by som nájsť záznam o jeho narodení (a potom pochopiteľne pokračovať po jeho vetve ďalej). Prešiel som matriku z Turzovky (kde pravdepodobne VnK patrila) a nič. Pre istotu som prezrel aj matriky obce Makov, ktorá susedí s VnK a tam tiež nič. Chcem Vás týmto poprosiť o pomoc pri pátraní po jeho zázname.Užívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3222
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vysoká nad Kysucou

Príspevok od užívateľa duros » 01 Jún 2018, 21:41

Kysuce sú plné prezývok (aliasov). Skúste to cez ne (ak ich poznáte).

Adam
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 19 Nov 2016, 18:56
Predkovia z oblasti: Turzovka

Re: Vysoká nad Kysucou

Príspevok od užívateľa Adam » 01 Jún 2018, 21:58

O žiadnych aliasoch, ktorými by boli označovaní Dočarovci neviem. Viem o nich len veľmi málo. Viem len takú "legendu", že keď na Kysuciach vypukol po prvej svetovej vojne mor, tak po tejto epidémií žil len Štefan (zachránilo ho priženenie do Korne) a Karolína (ostala postihnutá). Zvyšných asi 14 súrodencov zomrelo, pričom väčšina na ten mor. Či zomreli vtedy aj rodičia na mor neviem.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní