Scitanie 1938 - kde hladat?

Praktické skúsenosti z archívov.
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

Na Madarskom zabratych uzemiach sa koncom roku 1938 robil supis obyvatelstva. Neviete ci sa tieto supisy zachovali a kde ich hladat?
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Ja viem iba o sčítaní v roku 1940. Skúste osloviť SNA Bratislava.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Domnievam sa, ze logicky by to mohlo byt skor v MOL, aj ked je pravda, ze SNA sa snazi ziskat zo zahranicnych archivovaspon kopie materialov, ktore sa vztahuju k uzemiu SK.
Používateľov profilový obrázok
Obsivan
Člen
Člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 18 Máj 2013, 10:38
Predkovia z oblasti: Terchova, Teplička nad Váhom, Gbeľany, Bela, Mojš, Riečnica

Sčítanie 1938 bolo vykonané na celom území Slovenska. Zachovane sú poväčšinou v okresných archívoch ale nie všetky. Napríklad v Žiline majú ale v Čadci ani nevedia kde je...
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Už som tu o tom písal. Mimo normálnych sčítaní každých 10 rokov, existovali aj mimoriadne v rokoch 1919, 1938, 1946. Roky hovoria za všetko, prečo sa konali. V SNA ich nemajú, ale môžu byť v oblastných/okresných archívoch.

Tu by som zdôraznil, že sčítanie z roku 1938 robené na Slovensku v rámci ČSR, je pravdepodobne úplne iné ako sčítanie z toho istého roku robené v častiach Slovenska v rámci vtedajšieho Maďarska. Čo sa týka MOL, tak žiaľ v Maďarsku je úplne iná politika archivovania sčítacích hárkov a s veľmi veľkou pravdepodobnosťou sa nič nezachovalo.

EDIT: Aby som dodal, nič som nenašiel ani pri hľadaní vo fondoch na tejto stránke http://archivportal.arcanum.hu/earch/opt/a111117.htm hľadajte slová "népszámlálás" a "összeírás".
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

Napísal som na viaceré inštitúcie, tu sú odpovede - podotýkam, že ma zaujímali hlavne Košice a keďže som na niečo natrafil na stránkach ÚPN, začal som práve tam.

ÚPN napísal:žiaľ archív ÚPN nedisponuje uvedeným zoznamom. V knižnici ÚML (Ústav Marxizmu a Leninizmu – je súčasťou archívnych zbierok ÚPN) sa nachádza Štatistická ročenka Slovenska 1938, avšak tá obsahuje len povrchné informácie o počte a konfesii obyvateľstva. S vysokou pravdepodobnosťou sa súpis obyvateľstva nachádza v MOL Budapešť. V záujme zvýšenia prehľadu referenčných zdrojov prosím skúste preštudovať odborné práce Doc. Pavla Tišliara a Branislava Šprocha.

V Archíve ÚPN nemáme archívne dokumenty, ktoré by sa dotýkali tejto historickej témy. Odporúčam kontaktovať SNA v BA, a ŠA v Bratislave, Nitre a Košiciach vrátane ich pobočiek. A prirodzene MKA, krajinský archív v Budapešti - tieto územia počas vojny patrili Maďarsku.


Pobočka ŠA Košice má len sumárne materiály:
ŠA Košice - pobočka napísal:Sumárny materiál (okres Košice-okolie) sa nachádza aj v našom archíve vo fonde Hlavnoslúžnovský úrad v Košiciach 1939-1944. Je to len dvojstrana väčšia ako A3. Materiál určite je aj v Štátnom archíve na Bačíkovej vo fonde Abovsko-turnianska župa II.1938-1945. Adresa: archiv@sake.vs.sk


MNL Budapest napísal:I regret to inform you but the National Archives of Hungary does not preseve any census records of South Slovakia or Kassa (Kosice) from 1938.
Besides, Hungarian census records do not contain any personal datas between 1869-1990, unfortunately. Only the statistical tables can be found in our institution.
In addition, the online database of Hungarian census records are accessable via following link: http://konyvtar.ksh.hu/neda
On the other hand, I suggest you to contact with the Kassa Archives: archiv@sake.vs.sk


Zo ŠA Košice mi odpísali toto:

ŠA Košice napísal:Dobrý deň,
oznamujeme Vám, že náš archív nemá v úschove súpis obyvateľov Košíc z r. 1938.


A ešte jedna odpoveď, tentokrát z Archívu Mesta Košice:
AMK napísal:Oznamujem Vám, že v našom archíve sa nenachádzajú súpisy obyvateľstva z r. 1939. Obráťte sa prosím na Slovenský národný archív v Bratislave


Takže asi tak sa veci majú...
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Keď sa tu už spomínajú aj sčítania z iných rokov, dovolím si vložiť časť mojej komunikácie s doc. Tišliarom. Bol veľmi ochotný so mnou komunikovať a poradiť mi.
Citujem:
Na stránke: http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=5843 je napísané, že sa k 4. októbru 1946 konalo nejaké sčítanie aj na Slovensku. Neviem však presne, čoho sa to týkalo. Či sa sčítavali iba počty obyvateľov v obciach, alebo či existovali sčítacie hárky pre jednotlivé domácnosti. V SNA Bratislava o tomto roku nič nevedia. Tam majú iba roky 1930, 1940, 1950, 1961, 1970, 1980 a 1990. Vedeli by ste mi povedať o tomto sčítaní niečo bližšie a či sa z neho zachovali nejaké sčítacie hárky?
Odpoveď:
toto scitanie, ak to takto vobec mozno oznacit, sa tykalo poctu zasobovanych osob, kvoli tomu sa pocitali osoby. Neslo teda o klasicky cenzus, ten sa planoval a realizoval az v roku 1950. Netusim, ci sa niekde vobec harky ako take dochovali.
doc. PhDr. Pavol Tišliar, PhD.

Podobne to bude asi aj so sčítaním v rokoch 1919 a 1938.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

A ešte jedna poznámka:

Otázka:
Mali naši predkovia nejaké písomné doklady o narodení, prípadne o uzatvorení manželstva, či smrti? Ako si pamätali dátumy?
Odpoveď:
Spravidla sa znalosť dátumov a vôbec vek osôb viazala na mužov, ktori potrebovali vek kvôli vojenčine. Ešte v prvej pol. 20. storočia sa stretneme vo vekovej štruktúre so zaokrúhľovanim veku (najmä u žien), na čo jasne poukazuje veková štruktúra Slovenska za roky 1910 - 1940. Sčítacie hárky mala podpisovať hlava domácnosti. Tým podpisovali správnosť údajov, hárky mal vypisovať sčitaci komisar...
Uvádzanie rovnakých mien je, žiaľ, pomerne časté. To spôsobuje, že v prípade menších obcí, kde žilo niekoľko "základných" rodín nie je možné vykonať rekonštrukciu rodín podľa matričných záznamov..
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Dari napísal: znalosť dátumov a vôbec vek osôb viazala na mužov, ktori potrebovali vek kvôli vojenčine. Ešte v prvej pol. 20. storočia sa stretneme vo vekovej štruktúre so zaokrúhľovanim veku (najmä u žien), na čo jasne poukazuje veková štruktúra Slovenska za roky 1910 - 1940. Sčítacie hárky mala podpisovať hlava domácnosti. Tým podpisovali správnosť údajov, hárky mal vypisovať sčitaci komisar...
Uvádzanie rovnakých mien je, žiaľ, pomerne časté. To spôsobuje, že v prípade menších obcí, kde žilo niekoľko "základných" rodín nie je možné vykonať rekonštrukciu rodín podľa matričných záznamov..
A tuna mozeme podakovat p. fararom, ktori zapisovali do matrik aliasy, co aspon trochu moze pomoct sprehladnit hladanie. Co sa tyka zaokruhlovania, casto sa zaokruhloval vek pri smrti. Niekedy to bolo len tak od oka a nedalo sa na to spolahnut.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Žiaľ potvrdilo sa, čo som tu písal. Mimochodom tu boli k tomu aj rôzne témy viewtopic.php?f=31&t=6611&p=9297&hilit= ... 1950#p9297
viewtopic.php?f=27&t=5170&p=9109&hilit= ... 1890#p9109

V skratke,
1857,1869 - ak máte šťastie, tak sa zachovali pre vašu župu
1880-1910 - nezachované, profesionálne zlikvidované
1919 - niektoré okresy pre Nitriansku župu
1920 - nezachované, ale bez bližších informácií o jeho osude, zaujímavé je, že v ČR býva v okresných archívoch zachované
1938 - jediné, čo viem, je zachované pre okres Žilina
1930, 40, 50 ... - zachované v SNA

Inak k tým hárkom 1938, tiež som si myslel, že v nich veľa nebude. Ale základné údaje tam sú, konkrétne okres, obec, ulica, číslo domu a potom priezvisko(u manželky aj rodné), meno, dátum narodenia, štátna príslušnosť, národnosť, náboženstvo. Najviac chýba asi rodinný vzťah, ale býva dodržané zvyčajné poradie majiteľ,manželka,deti (horšie to môže byť keď tam sú aj nejaké iné osoby).
V 1919 boli údaje zisťované ako pri normálnych sčítaniach, čiže z hľadiska genealógie je to plnohodnotné sčítanie, akurát až na tú výnimku v Nitre nezachované.
Napísať odpoveď