Rodný list

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
alex1989
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 25 Jún 2014, 15:26
Predkovia z oblasti: Hvorečný Bytča Pohanka Vrtižer Gottlieb Žilina

Dobrý deň, konečne som sa odhodlala že sa pomaly pustím aj do pátrania po rodu môjho starého otca z maminej strany. Trošku som to odkladala kedže len súrodencov bolo 13. A nikto si už na 100% nepamätá ktorí boli vlastný a ktorí nie. :D Na začiatok som si teda dala poslať Rodný list starého otca, avšak čo ma prekvapilo bolo že u jeho rodičov nie je napísané ani miesto narodenia ani dátum je to možné, alebo to tam len pani matrikárka nenapísala? Je tam iba uvedené, že prastará mama mala 43 rokov a prastarý otec 52 rokov keď sa starý otec narodil.
Starý otec sa narodil v roku 1928 (čo nieje tak dávno) v Hlbokom nad Váhom, takže spadá pod Matriku v Dolnom Hričove.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Áno je to možné, žiaľ často matriky na Slovensku poskytujú málo údajov a to dokonca až do polovice 20. storočia, je to individuálne. Paradoxne dokonca niekedy neskoršie zápisy poskytujú menej údajov. Ja mám s rovnakým zápisom ako váš skúsenosť a to ide o rok narodenia 1940. Tieto údaje(dátum, miesto narodenia) sa aj do nových rodných listov píšu. Namiesto dátumu narodenia je teda v matrike uvedený len vek rodičov, inak by ten dátum matrikárka zapísala. Odporúčam porovnať zápis s cirkevnou matrikou(zistiť na fare, či majú matriku z tých rokov, alebo je už v nejakom archíve), tam by malo byť viac údajov. Dokonca si môžte nechať rovno vystaviť Krstný list. V prípade neúspechu s lustrovaním matrík, pozrieť Sčítanie obyvateľstva 1930, tam by malo byť uvedené odkiaľ prišli dané osoby ak sa nenarodili v danej obci a aj dátum narodenia, ale niekde sa tiež uvádzal len rok.
alex1989
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 25 Jún 2014, 15:26
Predkovia z oblasti: Hvorečný Bytča Pohanka Vrtižer Gottlieb Žilina

Dobrý deň, tak som dala na Vašu radu a požiadala o krstný list. Ale samozrejme ani tam som sa toho nedozvedela viac, sú tam iba mená prastarých rodičov ako na rodnom liste. Avšak nie všetkému rozumiem čo tam je napísané, nie je mi jasné, ani čo sú prvé čísla, takže keby sa tu našiel niekto ochotný a mohol mi poradiť bola by som vďačná. :) :) :) Možno sa niekomu moja otázka bude zdať ľahká, ale ja som ešte len začiatočník a učím sa :D :D :D
2.jpg
2.jpg (174.7 KiB) 5193 zobrazení
1.jpg
1.jpg (171.04 KiB) 5193 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
pokúsim sa prečítať a preložiť Vám jednotlivé kolónky. Čísla 28 - 24 - 26 označujú poradové číslo krstu v danom roku - deň narodenia - deň krstu. Mesiac v tomto konkrétnom zázname napísaný nie je, zvyčajne býva navrchu danej strany. Pokrstený bol Phillipus - Filip, m. označuje, že bol mužského pohlavia, l. označuje, že bol legitímny (manželský). Andreas (Andrej) Hvorečny a Francisca (Františka) Pinčik boli rodičia, R.C. - rímskokatolíci. Hor. Hlboké Nr. 27 označuje obec, v ktorej bývali, číslo domu bolo 27. Krstnými rodičmi boli Štefan Michálek a Mária Sakalová, obaja r. kat. Dieťa pokrstil Karol Rumpeľ, farárov spolupracovník z Turzovky. Podľa poznámky bol Filip pobirmovaný dňa 1.6.1946 v Dolnom Hričove a s Matildou, rod. Pohánkovou bol zosobášený v Považskej Bystrici dňa 31.12.1949.
Nebojte sa, po pár týždňoch to budete čítať s ľahkosťou ;-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
alex1989
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 25 Jún 2014, 15:26
Predkovia z oblasti: Hvorečný Bytča Pohanka Vrtižer Gottlieb Žilina

Dobry den, velmi pekne dakujem za pomoc Snad mate pravdu a postupne sa do toho dostanem Este som sa chcela spytat viem od svojej mamy ze prastary otec sa volal Ondrej a nie Andrej, je to tak uvedene aj v rodnom liste co mi poslali z matriky. Ako teda rozlisit kedy sa jednalo o Andreja a kedy o Ondreja?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

alex1989 napísal:.... Este som sa chcela spytat viem od svojej mamy ze prastary otec sa volal Ondrej a nie Andrej, je to tak uvedene aj v rodnom liste co mi poslali z matriky. Ako teda rozlisit kedy sa jednalo o Andreja a kedy o Ondreja?
Riesili sme to na starom fore: http://www.geni.sk/forum/matriky/jazyko ... ien/#p1028
Onko
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 20 Feb 2013, 00:25

alex1989 napísal:Dobry den, velmi pekne dakujem za pomoc Snad mate pravdu a postupne sa do toho dostanem Este som sa chcela spytat viem od svojej mamy ze prastary otec sa volal Ondrej a nie Andrej, je to tak uvedene aj v rodnom liste co mi poslali z matriky. Ako teda rozlisit kedy sa jednalo o Andreja a kedy o Ondreja?
Či ide o tú istú osobu je nutné rozlíšiť podľa doplňujúcich informácií, nielen podľa mena. Toho istého človeka je možné nájsť v matrikách raz ako Andreja, potom Ondreja, Ondřeja, Andráša, Andrého, Andreasa, Andera, atď. Je na vás, ktoré meno zvolíte pre svoj rodokmeň. Ja osobne do rodokmeňa píšem vždy posledné známe meno, teda meno z hrobu, z úmrtného listu, atď., to sa týka mena aj priezviska.

Inak k tomu "viem od svojej mamy", treba si preverovať. Brata mojej babky volali Ondrej, ale na hrobe aj v úradných dokumentoch má Andrej. Ešte zaujímavejšie bolo, keď sa čudovala, že jej sestra, ktorú odjakživa volali iba Mariena, má v dokladoch aj na hrobe napísané Žofia. Zrejme jej druhé krstné meno bolo Mária a v neúradnom styku používali len to, tak na oficiálne civilné zabudla.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Aby som to zhrnul, je len na Vás, či danú osobu zapíšete ako Ondreja, Andreja, Ondreja alebo Andreja. Z latinských matrík sa jednoznačne nedá určiť, o ktoré z týchto dvoch mien ide. Skúste teda nájsť zápis o ňom v nejakej slovensky alebo maďarsky písanej matrike, z takého zápisu by sa to dalo identifikovať lepšie.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
kfodorova
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 09 Júl 2014, 15:17
Predkovia z oblasti: Gabčíkovo, Dunajská Streda, Šurany, Radava, Nové Zámky, Topoľčianky, Bánov, Hurbanovo, Nesvady, Imeľ, Kráľová nad Váhom
Bydlisko: Hurbanovo

alex1989 napísal: 08 Júl 2014, 07:15 Dobrý deň, tak som dala na Vašu radu a požiadala o krstný list. Ale samozrejme ani tam som sa toho nedozvedela viac, sú tam iba mená prastarých rodičov ako na rodnom liste. Avšak nie všetkému rozumiem čo tam je napísané, nie je mi jasné, ani čo sú prvé čísla, takže keby sa tu našiel niekto ochotný a mohol mi poradiť bola by som vďačná. :) :) :) Možno sa niekomu moja otázka bude zdať ľahká, ale ja som ešte len začiatočník a učím sa :D :D :D 2.jpg1.jpg
Neviem či je to ešte aktuálne ale pod tým že kde bol birmovaný je aj poznámka že si zobral za ženu Matildu "Pohanku" (nie som si istá) 31.12.1949 v Považskej Bystrici.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

kfodorova napísal: 10 Aug 2017, 14:34 ...
Neviem či je to ešte aktuálne ale pod tým že kde bol birmovaný je aj poznámka že si zobral za ženu Matildu "Pohanku" (nie som si istá) 31.12.1949 v Považskej Bystrici.
O par prispevkov vyssie je to prelozene cele od Patrika, takze naozaj nebolo potrebne zbytocne otvarat dva roky staru temu.
Napísať odpoveď