Kniha Vladimír Ammer: Čachtice (darujem)

Tipy na knihy užitočné pri genealogickom pátraní. Máte zaujímavú knihu a ste ochotní v nej pre ostatných vyhľadať nejakú informáciu? Sem s ňou.
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Ahojte, keby mal niekto záujem, tak darujem túto knihu:

http://books.google.sk/books/about/%C4% ... edir_esc=y

Podľa zbežného prelistovania je tam množstvo zaujímavých historických údajov, napr.:
"V cechu debnárov v Novom Meste nad Váhom bol v rokoch 1841 - 1847 vyučený najskôr za učňa a po vyučení ako tovariš u majstra Martina Kotnesa aj čachtický mladík Jozef Olach. Podľa "Výučenského listu", ktorý vydal cech novomestských debnárov v roku 1853 za cechmajstra Štefana Sklenárika, mladšieho cechmajstra Jána Mallého a notára Jána Štefanoviča, statočne a mierne sa držal a vo všetkom bol spravodlivý. Taký bol aj ako tovariš, držal sa pri cechu, aj poriadku tovarišského, preto dostal Vyučenský list.
Opačného vyznieva list majstra Jána Maleho (okolo r. 1850), ktorý napísal otcovi učňa z Čachtíc, že chlapca posiela domov, lebo Sneho ja ništ nemožem zviest už som s ním aj zdobrotu aj zezlotu zachazal nato hovorenie a ukazovanie už bi som ho bol musel niečomu priviest ale sním žaden remeselnik ništ nezvede...

V knihe sú aj rôzne menné súpisy, napr.:
- súpis poddaných z roku 1568,
- zoznam živnostníkov z roku 1925,
- zoznam čachtických norátov od roku 1636,
- zoznam čachtických richtárov od 1609,
- zoznam evanjelických učiteľov od roku 1575,
- atď.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Mňa by to zaujímalo. Možno by som tam objavila predkov, ktorí žili v okolitých "dedinách".
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Darované.
Napísať odpoveď