Evangelické matriky Rajec

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Pavelhauf
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 08 Apr 2015, 17:35
Predkovia z oblasti: Rajec

Takže má poslední otázečka na toto téma a pak už Vám dám pokoj :-). Kde mohu zjistit číslo hledané evangelické matriky??
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Pavelhauf
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 08 Apr 2015, 17:35
Predkovia z oblasti: Rajec

Tak jsem asi blbej, ale po zadání čísla filmu a několika pokusech s číslem stránky ani ťuk :(
"Seite nicht verfügbar."
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

to máte bohužiaľ pravdu, jediná možnosť je zájsť buď priamo do Bytče alebo objednať si film od mormonov
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

V Rajci a Sulove-Hradnej som sa venoval rodokmenu Johanides. S matrikami je to takto:
Matriky rímskokatolíckej farnosti Rajec (uložené v Štátnom archíve Bytča) sú dochované nasledovne:
- rodná – od r. 1674
- sobášna – od r. 1710
- zomrelých – r. 1675-1676, potom až od 1687
V rímskokatolíckych matrikách sú zapisovaní aj evanjelici do zriadenia samostatnej matriky evanjelickej farnosti Súľov-Hradná v r. 1801. V matrikách však chýbajú zápisy týkajúce sa evanjelikov v čase Tokoliho povstania v r. 1683 https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... n505965613 a počas povstania Františka II. Rákoczyho v r. 1705-1709, o čom sú v r. 1709 poznámky v každom druhu matriky rímskokatolíckej farnosti Rajec s poukázaním na to, že evanjelici boli zapisovaní do mestskej knihy Rajec - "senatum Raicsensensi libro" (napr. https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... n505965613). Milada Golierová, súčasná kurátorka žilinského zboru evanjelickej cirkvi a. v. v Rajci, sa vyjadrila, že tento dokument v súčasnosti nie je na Slovensku. Údajne bol odňatý maďarskými úradmi „pri rozpade Rakúsko-Uhorska a Rajčania po nej márne pátrajú. Dôvodom odnesenia malo byť, že obsahovala veľmi málo zápisov v úradnom maďarskom jazyku, bola písaná slovensky a latinsky. Vraj sa objavila na nejakej aukcii v Rakúsku okolo r.1990...“.

Matriky evanjelickej farnosti Súľov-Hradná (uložené v Štátnom archíve Bytča):
- rodná r. 1801-1907
- sobášna r. 1801-1907
- zomrelých r. 1801-1907

Tá prvá polovica sa naozaj nedá stiahnuť a treba ísť do Bytče. Ja mám z toho obdobia nafotené len tie veci, ktoré sa týkajú uvedeného priezviska.
Pavelhauf
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 08 Apr 2015, 17:35
Predkovia z oblasti: Rajec

Děkuji za zajímavé informace.
Mimochodem Johanides Juditha manžel Gaspar Fraňo - jejich dcera Zuzana + Karol Straňai moji přímý předci.. U Gaspara s Judithou Johanidesovou zatím končím :/
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Pavelhauf napísal:...Mimochodem Johanides Juditha manžel Gaspar Fraňo - jejich dcera Zuzana + Karol Straňai moji přímý předci...
Ak máte na mysli p. Karola Stráňaia nar. v roku 1905 v Rajci, tak len pre istotu doplním o moju znalosť, že mal brata Emila a švagrinú Máriu, ktorí žili v Rajci na ulici Kostolnej, neskôr sa presťahovali do Žiliny. Mali syna I. a dcéru D. (†).
Karolova a Emilova matka sa volala Mária, ale ostatní ľudia ju volali Mara. Bývala v dome na námestí, ktorý bol v 70-tych rokoch minulého storočia asanovaný.
Inak, p. Karol Stráňai bol zo záľuby fotografom a zanechal po sebe krásne fotografie.
Pavelhauf
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 08 Apr 2015, 17:35
Predkovia z oblasti: Rajec

Trošku opožděná odpověď... Karel s Emilem byli bratranci mého dědy. Informace z této rodové strany jsem neměl možnost získat, jelikož děda zahynul o SNP někde u Žiliny.
Ivanko
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 13 Jún 2020, 18:45
Predkovia z oblasti: Frano

Gašpar Frano pradedo a je pochovaný na evanjelickom cintoríne v Rajci mal Jozefa
Napísať odpoveď