zvláštne priezviská

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

nechcem tu uvádzať vulgarizmy :twisted:
Podľa poľského internetu priezvisko KOKOT bolo odvodené od názvu zvieraťa. V poľskom jazyku mačka sa povie KOT. Takže toto priezvisko bude označovať dve mačky? :?: :lol:
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

urcite nie, skor kohuta :roll:
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Kot v rustine je kocur...
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

je to síce off topic ale nedá mi :twisted: . Záver teda bude : inkriminované priezvisko K...T predstavuje rusko-poľský zväzok kocúra a mačky. Následným spojením dvoch názvov a vypustením písmena T v počiatočnom slove dostávame presné znenie priezviska. Netreba však zabudnúť že v slovenskom jazyku (za ktorý dostávam po nose od nemenovaného hospodára tohto fóra :lol: ) pridávame za priezvisko pre ženský rod koncovku -ová
:geek: :twisted: :lol:
nordo
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:27

Podľa jazykovedca Jána Stanislava v stredoveku existovala dedina Kokot, ktorá ležala na mieste dnešného Štúrova. Aj on vysvetľuje toto slovo ako kohút. Kedysi som pracoval s jednou slečnou - Poľkou a ona nosila toto priezvisko, keďže u nich prechyľovanie -ová nie je. Keď sa mi prvýkrát predstavila, nevedel som sa prestať smiať
Používateľov profilový obrázok
Siplak1987
Člen
Člen
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 01 Mar 2015, 22:04

Zdravím,

slovo kokot v slovanských jazykoch označovalo kohúta, dodnes sa používa u južných Slovanov. Napríklad v Chorvátsku sa môžete stretnúť s reštauráciou "U kokota" (čiže "U kohúta")...

T. Bičkoš
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

nordo napísal:Podľa jazykovedca Jána Stanislava v stredoveku existovala dedina Kokot, ktorá ležala na mieste dnešného Štúrova. ...
Presne tak: Wikipedia

V Ciernej hore je tiez dedina podobneho mena - a nasinci sa pri tabulkach radi fotia :)
finnrose
Člen
Člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 13 Jan 2013, 20:02

Najznámejší je asi Manfred z DDR - majster sveta v atletike v behu na 100 m a hláška Karola Poláka po jeho víťaznom behu: " Bodaj by sme aj my mali viacej takých K-tov".
Napísať odpoveď