Slovakiana - sčítacie hárky

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
michalR
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 05 Feb 2014, 15:37
Predkovia z oblasti: Krupina, Sebechleby, Cebovce, Viglas, Detva, Hajniky

Siplak1987 napísal:Ale vážne, to je ako nejaký nevydarený žart? Ja napríklad potrebujem Krásnu nad Hornádom. Zadám Košice, všetko je tam haky-baky pomixované ale aj keď sa poprehrabujem v tých okresných obciach a nájdem nejaký sčítací hárok z Krásnej n/H., ako nadviažem na ďalšie hárky z danej obce? To mám ako prejsť všetky tie obce a po sto rokoch (ak vôbec) sa cez ne dopátrať ku konkrétnej domácnosti ktorú hľadám???

Čo sa týka toho začiernenia hárkov, to je čo za sprostosť? Akú logiku má na internete začierňovať osobné údaje, keď si ich človek v archíve na origináloch môže i tak prezrieť?...
Aj keď je to nepodarok, predsa len sa dá ako tak vyfiltrovať obec ak nájdete aspoň jeden hárok z danej obce. Všimol som si, že napríklad v okrese Zvolen sú hárky z tej istej obce označené jedným číslom - napríklad ´Sčítací hárok 1748/30, - -, Zvolen'. Pod 1748 sú hárky z Hriňovej. Teda ak zadám do vyhľadávača Zvolen 1748, malo by zobraziť len hárky z Hriňovej. (iné okresy som neskúmal).

Mimochodm, podľa mňa je to úloha na 2 dni prejsť všetky čísla a priradiť k ním obce a umožniť vyhľadávanie podľa mena obce. Snáď sa nájde v tíme Slovakiana vôľa to urobiť.
cupakabra
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:31

Aj keď je to nepodarok, predsa len sa dá ako tak vyfiltrovať obec ak nájdete aspoň jeden hárok z danej obce. Všimol som si, že napríklad v okrese Zvolen sú hárky z tej istej obce označené jedným číslom - napríklad ´Sčítací hárok 1748/30, - -, Zvolen'. Pod 1748 sú hárky z Hriňovej. Teda ak zadám do vyhľadávača Zvolen 1748, malo by zobraziť len hárky z Hriňovej. (iné okresy som neskúmal).
Toto je aspoň aká-taká pomoc. Aj keď som si všimol, že pod tým číslom, napr. 1748, nemusí byť iba jedna obec. Príklad: Okres Spišská Nová Ves, číslo 1660 - zo začiatku (teda 1660/1...) je obec Chrasť nad Hornádom, vyššie (1660/95...) je už Jamník, ešte vyššie (1660/160...) sú Kolinovce. Čiže aj tak je nutné poriadne sa v tom hrabať.
Vyjadrujem podporu nápadu poslať ľuďom, ktorí spískali tento paškvil nejaký oficiálny list od združenia, či SGHS.
cupakabra
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:31

Ďalšia vec, ktorú som si všimol je, že v rámci jedného okresu boli obce digitalizované v abecednom poradí. Takže ak náhodne kliknem na číslo 1660/90 v okrese SNV ukáže sa mi hárok z obce Jamník. Ak potrebujem ale obec Betlanovce musím hľadať nižšie čísla. Do vyhľadávača zadám napríklad SNV 1657 a uvidím čo mi vyhodí. Takýmto pracným spôsobom prídem na to, že Betlanovce sú pod číslom 1656 od 1656/1 po cca 1656/180. Rovnako ak potrebujem Závadku tak náhodne zadám číslo SNV 1690 a nechám sa prekvapiť :)
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

cupakabra napísal:Ďalšia vec, ktorú som si všimol je, že v rámci jedného okresu boli obce digitalizované v abecednom poradí. Takže ak náhodne kliknem na číslo 1660/90 v okrese SNV ukáže sa mi hárok z obce Jamník. Ak potrebujem ale obec Betlanovce musím hľadať nižšie čísla. Do vyhľadávača zadám napríklad SNV 1657 a uvidím čo mi vyhodí. Takýmto pracným spôsobom prídem na to, že Betlanovce sú pod číslom 1656 od 1656/1 po cca 1656/180. Rovnako ak potrebujem Závadku tak náhodne zadám číslo SNV 1690 a nechám sa prekvapiť :)
Podobne som hladal aj aj. Ale bez vysledku, hladana obec este nie je digitalizovana. Na margo tohoto celeho by som sa rad spytal (mozno sam seba): Naco nam to cele je? Je to 20te storocie, kopa veci sa da zistit este od zijucich. A stravit cas prehladavanim len na to, aby som zistil to, co uz viem mi pride zbytocne. Drzal by som hubu, pokial by tie scitacie harky boli kompletne.
No a to vyhladavanie museli robit nejaki sociologovia (nechcem sa nikoho dotknut), pretoze normalny informatik by hentake nieco do obehu nepustil. No ale aspon sa mali kde utopit korunky.
JanK
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 15 Jan 2014, 15:18

cupakabra napísal:...Toto je aspoň aká-taká pomoc. Aj keď som si všimol, že pod tým číslom, napr. 1748, nemusí byť iba jedna obec. Príklad: Okres Spišská Nová Ves, číslo 1660 - zo začiatku (teda 1660/1...) je obec Chrasť nad Hornádom, vyššie (1660/95...) je už Jamník, ešte vyššie (1660/160...) sú Kolinovce. Čiže aj tak je nutné poriadne sa v tom hrabať.
Vyjadrujem podporu nápadu poslať ľuďom, ktorí spískali tento paškvil nejaký oficiálny list od združenia, či SGHS.
Nedal by si odkaz na tú obec Chrasť? Hľadal som som ju, potom som prestal. Viem že je to začiatok, že treba vychytať mušky, no ale vyznať sa v tej stránke....Nie všetci sme pc programátori.
michalR
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 05 Feb 2014, 15:37
Predkovia z oblasti: Krupina, Sebechleby, Cebovce, Viglas, Detva, Hajniky

AndyT napísal:
cupakabra napísal: Na margo tohoto celeho by som sa rad spytal (mozno sam seba): Naco nam to cele je? Je to 20te storocie, kopa veci sa da zistit este od zijucich. .
pre AndyT: Mne tie hárky pomohli s dvoma vetvami rodokmeňa. Je tam dátum, miesto narodenia, dátum sobáša atď. Konkrétne u mňa napr. babky vedeli mená dotyčných, ale iné podrobnosti už nie. A napr. nazretie do živej matriky by v jednom prípade znamenalo cestovať 250 km. Jednoduchšie bolo pre mňa zájsť do archívu.
Aj keď sú záznamy začiernené, môže pomôcť aj zistenie či dotyčný tam vôbec je. Resp. na ktorom liste. To podstatne skráti čas v archíve.
A navyše keď sa do toho investovali nemalé peniaze, malo by to slúžiť poriadne
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Digitalizáciu sa na facebooku chváli aj SNA:

"Dávame do pozornosti, že zdigitalizované ščítacie hárky zo ščítaní ľudu z rokov 1930, 1939 /Petržalka, Devín/ a 1940 z našich fondov boli zverejnené na portáli slovakiana.sk. Do vyhľadávača stačí zadať slovné spojenie ščítací hárok a lokalitu, ktorú hľadáte. Upozorňujeme, že vyhľadávacie nástroje zatiaľ fungujú v provizórnom režime a vyhľadávajú najmä podľa okresov. Hárky museli byť čiastočne začiernené z dôvodu ochrany osobných údajov /stanovisko Úradu na ochranu osobných údajov/."

P. S.
Pre mňa sú tieto sčítania v mnohých prípadoch tiež kľúčové. Chýbajú mi dátumy narodenia ľudí zo začiatku 20. storočia a pár ďalších vecí. Z týchto hárkov by som aspoň zistil, či sa nachádzajú v sčítaní a nemeral by som cestu do archívu zbytočne, ak tam nie sú.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

michalR napísal: pre AndyT: Mne tie hárky pomohli s dvoma vetvami rodokmeňa. Je tam dátum, miesto narodenia, dátum sobáša atď. Konkrétne u mňa napr. babky vedeli mená dotyčných, ale iné podrobnosti už nie. A napr. nazretie do živej matriky by v jednom prípade znamenalo cestovať 250 km. Jednoduchšie bolo pre mňa zájsť do archívu.
Aj keď sú záznamy začiernené, môže pomôcť aj zistenie či dotyčný tam vôbec je. Resp. na ktorom liste. To podstatne skráti čas v archíve.
A navyše keď sa do toho investovali nemalé peniaze, malo by to slúžiť poriadne
Ja nenamietam voci povodnym scitacim harkom. Tie su super, ale hentie zaciernene ma privadzaju do vyvrtky. Nasypu sa do toho peniaze a ucel to plni na par percent.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Off-topic: Ak tu spomínate dátumy narodenia v sčítaniach, tak vás musím upozorniť, že ten údaj treba brať s rezervou a len ako doplnkový. Osobnú skúsenosť mám, že v sčítaní 1930 je veľa chýb v dátumoch narodenia, v sčítaní 1940 už skôr výnimočne. Myslím presnosť na mesiac a deň, rok býva uvedený správne.

Inak samozrejme, že sčítania sú kľúčové pre začiatok 20. stor. hlavne v rozvetvených rodinách, keď sa robí rozrod. Typický prípad, jeden predok z 19. storočia má 4 preživších potomkov, ktorých rodina má priemerne 6 detí, to je 24 osôb narodených v rokoch 1900-1930. Získať všetky údaje o nich je bez sčítaní od pamätníkov nie také jednoduché.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Nedalo mi to a trosku som sa pohral so Slovakianou. Takze, jednotlive obrazky sa daju stahovat, rozlisenie je cca 7100x5000px, cize kvalita vyborna. Je to vlastne aj vidiet pri zoomovani jednotlivych harkov priamo v Slovakiane. Trosku naivne som dufal, ze snad by mohli mat na serveri aj obrazky bez zaciernenia. Lebo tie zaciernene nema podla mna vyznam stahovat. Mne sa ich nepodarilo najst, mozno niekomu zdatnejsiemu sa to podari (ak tam su).
Napísať odpoveď