Latinský zápis v sobášnej matrike

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
BarboraS
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 20 Feb 2015, 08:16
Predkovia z oblasti: Štefančík - Nacina Ves; Kočerha - Strážske; Dobiaš, Balúch - Veľký klíž; Paľko - Vranov nad Topľou, Bulka - Stakčín/ Rycerka Górna

Chcela by som váš požiadať o preloženie latinského textu napísaného v sobášnej matrike. Malo by sa jednať o informáciu prečo chýbajú zápisy sobášených z rokov 1762 a 1763?
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

Potrebovala by som vedieť, čo sa tam píše, pretože by mi práve zápisy z roku 1763 alebo 1762 mali dať dátum sobáša možných predkov, ktorých prvé dieťa sa narodilo koncom roku 1763.
Vopred ďakujem.
Barbora
BarboraS
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 20 Feb 2015, 08:16
Predkovia z oblasti: Štefančík - Nacina Ves; Kočerha - Strážske; Dobiaš, Balúch - Veľký klíž; Paľko - Vranov nad Topľou, Bulka - Stakčín/ Rycerka Górna

Ozaj žiadny latinčinár čo by to dal ?
Barbora
JanK
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 15 Jan 2014, 15:18

Nie som latinár, no len z toho by som predpokladal, farnosť nebola v rokoch 1762-1763 obsadená, preto farár napísal len z ústneho podania zosobášených v tých rokoch. Nasvedčuje to, že nie sú presné dátumy, od roku 1764 už sú. Keby ste prehľadali blízke farnosti, kde môžu byť uvedené. No môže byť, že prišiel niekto, kto ich zosobášil, no nezapísal do matriky.Z tochto textu skúste vydedukovať, či tam nie je ten, koho hľadáte.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Ďalšia možnosť je, že tam bol farárom analfabet, preto do matriky nezapisoval.
Áno, svadby sú dopisované dodatočne nasledujúcim farárom, preto pri nich nie sú dátumy.

Podobný prípad sa stal v Krupine: v rokoch 1690-1695 bol v Krupine rímsko-katolíckym farárom Michal Ungvári, ktorý bol analfabet,
Od augusta 1695 tam bol farárom Imrich Maťašovský, ktorý si pozisťoval, kto sa za tých 5 rokov v Krupine narodil,
ale len medzi katolíkmi, luteránov nezisťoval, preto v matrike nie je zapísané 1.4.1694 narodenie neskoršieho luteránskeho superintendanta banských miest Samuela Hruškoviča: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
Katolíkov bolo v tých časoch v Krupine málo, mesto bolo skoro čisto luteránske, preto tak malý počet narodených detí.

Maťašovský ale nezisťoval ani svadby: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

ani úmrtia: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

K tomuto konkrétnemu text z matriky farnosti Staré:
Dôvod, prečo nedošlo k riadnemu zápisu tu v podstate nie je uvedený:
Zápisy o sobášených z rokov 1762 a 1763, ktoré neboli zapísané, chcel som dopísať, a tak všetci sobášení boli do matriky dodatočne dopísaní, menovite Michal, syn Pavla Gajdoša (? z Krivoštian) a Katarína, dcéra Jána Visokaja z Oreského, katolíci, ďalej Juraj Čižmár z Lúčky a Anna Nándorová, katolíci, Ján Frendák, syn Juraja Frendáka s Alžbetou Mesárovou, obaja zo Starého, katolíci. Svedkovia neboli do matriky zapísaní, tieto osoby zosobášil Adam Hocherman.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
BarboraS
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 20 Feb 2015, 08:16
Predkovia z oblasti: Štefančík - Nacina Ves; Kočerha - Strážske; Dobiaš, Balúch - Veľký klíž; Paľko - Vranov nad Topľou, Bulka - Stakčín/ Rycerka Górna

Ďakujem Vám pekne za pomoc. Žiaľ, moji tam nie sú spomenutí.

Slepá ulička sa mi týmto prehlbuje. Hľadám predkov z priezviskom Štefančík. skončila som v roku 1810 narodením Pavla (rodičia Ján a Helena, priezvisko Heleny chýba, sobáš tým pádom tiež). Pred rokom 1810 sa v Nacinej Vsi toto priezvisko objavuje ale neviem to spojiť s možnými predkami a tým pádom zistiť odkiaľ do Nacinej Vsi prišli (okolie Ľubovne alebo Komjatná s najväčšou pravdepodobnosťou).

Bude to otázka šťastia v tejto fáze. Ak by niekto náhodou narazil na sobáš Jána a Heleny v nejakej východoslovenskej matrike, budem rada ak sa to ku mne dostane.
Barbora
Napísať odpoveď