Zhoršenie kvality skenov záznamov daňovníkov z rokov 1715 /1720

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Dobrý deň.

Chcel by som upozorniť na tento fakt ktorý som si práve všimol. Na stránke http://adatbazisokonline.hu/en/ kde je možné prezerať skeny súpisu daňovníkov z rokov 1715 a 1720 došlo k ich výraznému zhoršeniu kvality. V niektorých obciach som sa stretol s tým že záznamy sú už úplne nečitateľné. Deje sa to očividne už dlhšiu dobu pretože z troch rôznych termínov majú rovnaké obce stále inú a to horšiu a horšiu kvalitu obrázkov.

Pred asi dvoma/troma rokmi som si od tiaľ uložil obrázky o rozlíšení 1000 x 1400 px pri 235 dpi ktoré boli pekne čitateľné aj pri väčšom zoome.
Asi pred rokom to bolo už len 725 x 1200 px pri 200 dpi čo však bolo stále čitateľné a preto som si to jednak nevšimol a ani tomu neprikladal váhu.

Dnes je to však len 600 x 1000 px pri 200 dpi čo je viac ako 2 násobné zhoršenie kvality oproti pôvodnému rozlíšeniu. Pri menšom písme sú tak tieto dokumenty NEPOUŽITELNÉ!!!

Chcem sa preto spýtať. Je možné ešte niekde inde nájsť nie len indexy, ale aj skeny originálnych dokumentov? Poprípade vie niekto dôvod prečo Maďari začali zámerne poškodzovať obsah ich serveru, ktorý má koniec koncov verejný a voľne prístupný charakter?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Pokiaľ viem, 1715 mal na svojej stránke aj p. Cisarik vrátane indexov a snímkov.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

No neviem. Porovnal som to, co som mal stiahnute pre dvoma rokmi a to, co som stiahol dnes. Ten isty obrazok s rozlisenim 1000*1465 pri 235 dpi. Zavisi to od obrazka, ktory tahate. Niektore maju iba 200 dpi.
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

AndyT:
Povedal som - nieje to pri všetkých obciach. Avšak tie čo sa týkajú mňa týmto procesom prešli. Rovnako mnoho z tých, ktoré som chcel stiahnúť dodatočne, je práve tej zhoršenej kvality.
Sťahujem obrázky priamo zo zdrojáku takže sú to presne tie, ktoré ten mini programík zobrazuje na stránke.
A rovnako to môžem potvrdiť pretože mám uložené staršie obrázky z rovnakých obcí a súčasné.

p. Duros:
Na stránke pána Cisárika sú už tej strednej kvality 1000 x 1200 čiže je to lepšie ako nič.
Ďakujem
Prílohy
Staršia verzia toho istého obrázku
Staršia verzia toho istého obrázku
Súčasný obrázok so stránky
Súčasný obrázok so stránky
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Poslite mi prosim link na sucasny obrazok. Ja som neveriaci Tomas. :D :D . Dakujem.
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

http://kep.adatbazisokonline.hu/apex/se ... _id=164961

nieje to priamo link...je to vytiahnuté z databázy stránky (frames) v ktorej sa nachádzajú obrázky....keď to skopírujete a potvrdíte v prehliadači malo by vám ho okamžite ponúknuť na stiahnutie
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Davam Vam za pravdu. Je to ten obrazok, ktory sa zobrazuje v tom ich prehliadaci. Prebehol som zdrojak a v ziadnej lepsej kvalite sa neda stiahnut. :(
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

super :D...takže jediné čo ostáva je mnou už dlhodobo používané škrečkovské pravidlo - čiže všetko dostupné sťahovať lebo pobyt dát na serveroch nieje nikdy istý :D
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Keď už je nastolená táto téma, tak niečo podobné sa stalo s Ellis Island, ale tam je našťastie viac zdrojov kde je dobré rozlíšenie. Nakoniec aj z FS sa niekedy dalo všetko sťahovať a niektorí ľudia tak môžu mať už dnes neverejné matriky. Takže všetko treba pre istotu archivovať.
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Neviem aký je zmysel týchto "úprav" nakoľko ušetrenie miesta na servery je skutočne stupidný dôvod.

Škoda že sa nejak rozumnejšie nedajú stiahnuť aj záznamy z archives.hungaricana.hu, nakoľko server odosiela len to na čo sa človek aktuálne pozerá. Jedinou metódou je tada PRSC a potom lepiť jednotlivé screeny v nejakom softvéry napríklad v PS. Mal som aj jeden program ktorý priamo fotil nastaviteľný obdĺžnik a sám sa posúval po obrázku v časovom aj rozsahovom intervale. Používal som tom na veľké formáty máp. Treba však mať dobrý počítač a rýchli internet aby sa stihli dané časti dočítať a boli tak ostré čiže časom pre mňa nepoužiteľné :/
Napísať odpoveď