pôvod priezviska Mojš

Hladanie priezviska
Gab
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 29 Aug 2016, 11:59
Predkovia z oblasti: Mojšovci, Bratislava, Bolingerovci, Smetanovci

Dobrý, zaujímal by ma pôvod tohto priezviska a jeho súčasný život. Pre mňa šlo o časť rodiny žijúcej v Bratislave, Starom meste, neskôr v súvislosti s vojnou emigrovali do Ameriky.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Skrátené od Mojžiš?
Používateľov profilový obrázok
marekT
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 257
Dátum registrácie: 05 Sep 2012, 02:11
Predkovia z oblasti: Dolný Kubín, Spišská Nová Ves, Kežmarok
Kontaktovať používateľa:

Súhlasím s tým, čo píše Mojmír, ale zaujímavo o mene Mojš píšu v publikácii SAV "ZO STUDNICE RODNEJ REČI 2":
Priezviská sa tvorili nielen privlastňovacími príponami -ov, -in a -ovie, ale aj mnohými ďalšími príponami, pri ktorých sa privlastňo- vanie ani príslušnosť dnes nepociťuje, tieto typy priezvisk patria však medzi tzv. synovské priezviská, ktoré vznikli ako pomenovania synov podľa mena otca. Akúsi „príslušnosť“ k otcovi (a teda aj k rodine) vyjadrovala skutočnosť, že syn alebo jeden zo synov dostával otcovo meno alebo nejakú z domáckych foriem jeho mena, ktoré boli odlíšené inými príponami, medzi starými slovanskými menami predkresťanské- ho typu, napr. roku 1301 sa spomína Mojš, syn Mojtu (Moys, lius Moj- ta), pričom Mojta a Mojš boli domácke podoby starobylého mena Moj- tech, z ktorého vznikli aj názvy obcí Majcichov a Motešice.
Napísať odpoveď