rod Vorcsak, Orava

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Mohol odísť napr. za sezónnou prácou, do hory na drevo, do mesta na trh. Možností je podľa mňa celkom dosť.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

patricius95 napísal:Mohol odísť napr. za sezónnou prácou, do hory na drevo, do mesta na trh. Možností je podľa mňa celkom dosť.
Samozrejme, možností je veľa.

Krstnými rodičmi na krste prvého Štefanovho dieťaťa boli Dvorszký honorationes, čo muselo mať svoj dôvod. Jeho deti zrejme vychovával ten Gallasz. Štefanov syn, Ján, bol starostom (1847) a mám listiny s jeho písmom. Písal veľmi pekne, zreteľne. Z toho usudzujem, že sa musel poctivo učiť písať. Neviem nakoľko to bolo bežné v tejto dobe (narodil sa pred rokom 1810).


Pár informácií o obci:

V roku 1775 došlo k rozdeleniu oravských lesov na 6 správnych dišktiktov - jedným z nich bola Polhora. Prvá lesná železnica na dopravu dreva na Orave bola postavená pri Polhore. Drevo sa splavovalo po rieke, no kvôli počasiu to nebolo možné celoročne. Tak Oravský komposesorát postavil na Orave štyri veľké vodné nádrže, dve z nich pri Polhore. V roku 1875 bola v Polhore postavená parná píla. Mali sme tu aj colný úrad, na Orave boli tuším dva alebo tri (hlavný v Tvrdošíne). Na konci 19 storočia boli postavené kúpele v Polhore (veľmí významné zloženie minerálov podľa Thuna), zanikli na konci 1 sv. vojny. Na konci 19 storočia sa plánovala stavba železnice (z Kráľovian smerom na Polhoru), no kvôli 1 sv. vojne sa to neuskutočnilo. Dodnes tu nie je železnica (je postavená z Kráľovian na Trstenú/Tvrdošín). Mali sme tu aj poštu a školu.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Mozno idem na to nespravne, ale overit treba, kazdu moznost. Nemohol sa Stefan zapojit do Napoleonkych vojen? Je to vobec aspon teoreticky mozne? Zucastnili sa ich vobec vojaci z Oravy?
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Ak mozem, tak by som poziadal o overenie umrtia (den a vek) osoby Josephus Worcság (vid link, druhy od spodu vlavo). Ak to spravne citam, tak umrtie by malo byt 1 maja 1810 a vek osoby 7 annus (??) cize rokov.

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Áno, nájdené úmrtie skutočne hovorí o 7-ročnom chlapcovi menom Jozef Vorčák. K tým vyššie zmieneným napoleónskym vojnám sa vyjadriť neviem.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

patricius95, dakujem. Problem je, ze nemam narodenie ziadneho Jozefa Vorcaka v jeho veku pred rokom 1810. Jozef, ktoreho mam, bol narodeny v 1788, co nemoze byt on (chapem, ze udaje o veku v matrike umrti nie su presne, ale tak velka odchylka nemoze nastat). Dalsi Jozef je narodeny 1805 rodicom Joannes Galasz a Catharina Vorcak. Logicky by vsak mal mat priezvisko Galasz, hoci matka bola Vorcak.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Chcel by som si ujasnit dve veci o svatbe Stephana Vorcsaka a Sophie Kitka (12 riadok)

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

1) skratky H.J. znamenaju Honestus Juvenus teda slobodný mládenec (tj. nebol predtým ženatý)? A stratka H.P. je to isté len v ženskom rode?

2) Udaj locus originis oznacoval aktualne miesto bydliska (napr. posledny rok a pod) alebo miesto narodenia? Ake mate skusenosti? Ak boli oba dva miesta totozne, tak je to jasne... ide mi o to, ci sa Stephan narodil v Polhore. Ak ano, tak je nespochybnitelne (??), ze Dvorcsak je vlastne Vorcsak. Stale si v tom nie som isty...
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
skratka H. I. (lat. Honestus Iuvenis, slov. počestný mládenec) označovala muža, ktorý bol v čase sobáša slobodný, a teda nebol vdovec. Pri prvom sobáši vo veku nad tridsať rokov by som uvažoval o tom, že predok slúžil v armáde, a preto sa sobášil pomerne neskoro. Locus Originis by malo označovať miesto pôvodu. Keby som nezainteresovane tento zápis interpretoval, pokojne by som vyhlásil, že obaja snúbenci boli priamo z obce Oravská Polhora. Nasvedčovala by tomu i skutočnosť, že obaja svedkovia sobáša boli tiež obyvateľmi obce Oravská Polhora.
Váš názor, že môže ísť o skomoleninu priezviska Dvorčák mi tiež príde reálny, stať sa to proste mohlo. Vyskytujú sa obe priezviská (Vorčák a Dvorčák) aj potom v neskorších dobách súbežne? Preverovali ste už Tereziánsky urbár a iné urbáre, či staršie súpisy z tejto obce?
S pozdravom
Patrik Zakarovský
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

patricius95 napísal:Dobrý deň,
skratka H. I. (lat. Honestus Iuvenis, slov. počestný mládenec) označovala muža, ktorý bol v čase sobáša slobodný, a teda nebol vdovec. Pri prvom sobáši vo veku nad tridsať rokov by som uvažoval o tom, že predok slúžil v armáde, a preto sa sobášil pomerne neskoro. Locus Originis by malo označovať miesto pôvodu. Keby som nezainteresovane tento zápis interpretoval, pokojne by som vyhlásil, že obaja snúbenci boli priamo z obce Oravská Polhora. Nasvedčovala by tomu i skutočnosť, že obaja svedkovia sobáša boli tiež obyvateľmi obce Oravská Polhora.
Váš názor, že môže ísť o skomoleninu priezviska Dvorčák mi tiež príde reálny, stať sa to proste mohlo. Vyskytujú sa obe priezviská (Vorčák a Dvorčák) aj potom v neskorších dobách súbežne? Preverovali ste už Tereziánsky urbár a iné urbáre, či staršie súpisy z tejto obce?
Dakujem velmi pekne.

Predok sluzil v armade - u tohto predka som nenasiel umrtie v okolitych obciach. V roku 1810 sa mu narodilo posledne dieta a jeho zena, Sophia, sa o rok vydavala za Gallasza uz pod priezviskom Vorcsak a skratkou vid=vdova. Uz skor som pisal, ci "zmiznutie" Stephana moze teoreticky suvisiet s Napoleonkymi vojnami (cisty tip), Vasa teoria o sluzbe v armade by tomu nasvedcovala.

Locus originis - doteraz som vychadzal z toho, ze je to miesto narodenia aj pobytu. Tak ako pisete Vy.

Od roku 1766 do priblizne 1800, teda svatby Stephana, su zaznamenane narodenia Dvorcsakov v Polhore (identifikoval som dva manzelske pary - Josephus/Sophia a Jacobus/Eva (nemam vsak ich sobas, dedukoval som podla narodeni deti). Co je zaujimave, nenasiel som ani umrtia predpokladanych Stefanovych rodicov - Dvorcsak. Ako keby zmizli. Este ma napadlo, ci by nemohli byt zapisani v matrike Rabcice, ktora nie je na FS - pokryva toto kriticke obdobie. Aby som Vam odpovedal - nebol subeh Dvorcsak/Vorcsak v neskorsom obdobi. Napadaju ma v zasade dve moznosti 1) bud rod Dvorcsak "odisiel" 2) alebo doslo k premenovaniu na Vorcsak.

Ono je to vsetko komplikovane, pretoze napr. Jan Vorcsak (starosta, syn Stefana) je pisany pri narodeni jedneho z jeho deti ako Vorek. A to som si isty, ze ide o jedno a to iste manzelstvo (v tom case existoval len jeden manzelsky par Jan Vorcsak a Rosa Kvasniak v Polhore). Dalej, Vorcsak bol aj v Rabciciach - vlastne na pomedzi oboch obci, ale cirkevne obrady su pisane v matrike Rabcic. Tuto matriku spred 1800 potrebujem prestudovat v Bytci.

Podla Terezianskeho urbara nebol v Polhore ziaden Dvorcsak alebo Vorcsak, ak som to spravne cital. V Rabciciach vsak boli dvaja Dvorcsakovci (nie som si isty, ci som to spravne precital.) - Josephus a Martin??

link Tereziansky urbar Rabcice, str. 11
https://archives.hungaricana.hu/en/urbe ... 5099%2C163

O inych urbaroch neviem.... preveroval som aj supis z roku 1715, v Polhore ani Rabciciach nebol ziaden Dvorcsak alebo Vorcsak.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
ak sa v matrike súbežne nevyskytujú obe priezviská, potom by som považoval tieto priezviská za identické. Je teda pokojne možné, že Váš predok sa narodil ako Štefan Dvorčák a neskôr sa sobášil už ako Štefan Vorčák. Takéto zmeny (Dvorčák ->Vorčák, či Vorčák ->Vorček) sa stávali pomerne často a nepovažoval by som to za žiadnu tragickú zmenu.
K teórii o Napoleónskych vojnách - tu Vás zrejme sklamem. Váš predok zrejme slúžil ako vojak, avšak len do sobáša. V čase sobáša už musel byť v civile. Skúste čo najpresnejšie vymedziť obdobie, kedy mal zomrieť, napr. podľa dátumov narodenia detí a dátumu ďalšieho sobáša jeho manželky. Tiež si všímajte, či nešiel za krstného rodiča, či svedka na svadbu. Potom skúste prezrieť okolité matriky a možno sa Vám úmrtie podarí zistiť. Prečítajte si aj úvodný text k urbáru Polhory. Je písaný staršou slovenčinou, ale inak pochopiteľný. Možno sa z neho dozviete o tom, kde mohol Váš predok zomrieť (napr. tam bývalo vymedzené, kam chodievali obyvatelia obce na prípadné sezónne práce).
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď