Domovský list

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
oresanka
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19 Feb 2015, 08:07
Predkovia z oblasti: Kapel - Brekov, Križan, Dobšovič - Dolné Orešany, Jakubčík - Košolná

Dobrý deň.

Vedel by mi nikto poradiť ako pokračovať resp. ako získať domovský list? Už dlho sa neviem pohnúť s predkom - Lukáš Kapel. V krstných matrikách z Brekova je uvedený ako otec viacerých detí ale nenašla som ho nikde len v sobášnej matrike a aj tam je to dosť divné nakoľko tam bol preškrtnutý a meno bolo prepísané. V matrike zomrelých v Brekove som nenašla ani jeho ani jeho rodičov ani nikoho s rovnakým priezviskom až na jeho zomrelé deti. On pravdepodovne zomrel až po roku 1917 - posledný údaj v matrike. Musel sa do Brekova prisťahovať ale netuším odkiaľ. Volala som aj do archívu v Humennom, Michalovciach a Nižnej Šebastovej ale tam mi len potvrdili to čo už viem a nevedeli mi poradiť ako postupovať ďalej.V inej téme mi poradili aby som skúsila získať domovský list alebo žiadosť o vystavenie cestovného pasu, pracovnej knižky nakoľko vycestoval do Ameriky ale v archíve mi na môj dotaz nevedeli odpovedať. Máte niekto skúsenosť s takouto situáciou?

Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
skúsime Vám poradiť, ale najprv nám sem hoďte, prosím, odkazy na všetky údaje, ktoré o ňom máte (narodenie detí, sobáš). Potom bude jednoduchšie sa k danému problému vyjadriť.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
oresanka
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19 Feb 2015, 08:07
Predkovia z oblasti: Kapel - Brekov, Križan, Dobšovič - Dolné Orešany, Jakubčík - Košolná

Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Vo Vašom prípade sa dajú robiť dve veci:
1) treba zistiť, z akej obce pochádzal ženích v tom sobášnom zázname, ktorý ste nám sem dali. Na konci záznamu je totiž uvedené, že ženích pochádzal z obce, ktorej maďarský názov čítam ako Klein, no nie som si tým istý a neviem ju nájsť na mape. Ak zistíme, o akú obec ide, stačí v nej vyhľadať, či sa 9. októbra 1867 narodil Lukáš Kapeľ alebo Štefan Kopčan.
2) Vyžiadajte si sobášny list tohto páru zo štátnej matriky. Matriky z Brekova z tohto obdobia by mohli byť v Humennom - http://www.minv.sk/?statny-archiv-v-pre ... ka-humenne tu je ich kontakt. Požiadajte ich, aby v matrike Brekova preverili, či sa 24.11.1904 sobášil s Alžbetou Fenčákovou Štefan Kopčan alebo Lukáš Kapeľ. Ak to bol Lukáš Kapeľ, požiadajte o vydanie sobášneho listu. Budú tam napísaní aj jeho rodičia, dátum a miesto narodenia, takže nebudete mať problém s ďalším pátraním.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

patricius95 napísal:...požiadajte o vydanie sobášneho listu. ...
Radsej fotokópiu. Mam zle skusenosti so zlym prepisom pri vydavani listu.
BarboraS
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 20 Feb 2015, 08:16
Predkovia z oblasti: Štefančík - Nacina Ves; Kočerha - Strážske; Dobiaš, Balúch - Veľký klíž; Paľko - Vranov nad Topľou, Bulka - Stakčín/ Rycerka Górna

Nemôže to byť Kučín?
Barbora
oresanka
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19 Feb 2015, 08:07
Predkovia z oblasti: Kapel - Brekov, Križan, Dobšovič - Dolné Orešany, Jakubčík - Košolná

Ďakujem za odpoveď.
Dá sa o kópiu sobášneho listu požiadať aj písomne? Bývam totiž na opačnom konci Slovenska. Do Humenného som už raz volala aby som zistila či je ženíchom Lukáš Kapel, čo mi aj potvrdili ale nič bližšie som sa nedozvedela. Teraz neviem či to náhodou nepozerali v cirkevnej matrike - takže to isté čo ja.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

V Humennom cirkevnú matriku nemajú, len civilnú. Žiadosť o vydanie sobášneho listu sa dá podať aj poštou, pričom za vydanie sobášneho listu sa platí poplatok 5 eur. Je potrebné, aby ste ich požiadali o vypísanie všetkých údajov zapísaných v matrike, nech vám na osobitný papier vypíšu všetko to, čo sa do sobášneho listu neuvádza.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

oresanka napísal:... Teraz neviem či to náhodou nepozerali v cirkevnej matrike - takže to isté čo ja.
Patrik Vám písal, aby ste požiadali o štátnu matriku. Tá vyzerá úplne inak. Jeden zápis je na dve strany. Príklad nájdete tu:
https://s28.postimg.org/6hb3erstp/Sobas ... _civil.jpg

edit: než som v PC spojil tie dva obrázky a uploadoval na imageserver, Patrik bol rýchlejší. Ale aj tak aspoň budete vedieť, čo máte očakávať.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

duros napísal: Radsej fotokópiu. Mam zle skusenosti so zlym prepisom pri vydavani listu.
Fotokópia by síce bola super, ale v mnohých východoslovenských archívoch v zmysle pokynov vedúcich jednotlivých archívov fotokópie nevyhotovujú. Údajne preto, že sa pri tom poškodzujú väzby v matričnej knihe.
BarboraS napísal: Nemôže to byť Kučín?
Teoreticky by mohol byť. Kučín patril pod Dolný Hrušov a v tamojšej matrike sa k 9.10.1867 nespomína narodenie Lukáša Kapela. Počkajme preto radšej na vydaný sobášny list z civilnej matriky. Možno nakoniec zistíme, že Lukáš sa narodil niekde úplne inde.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď