Narodenie Georgius Truchly Oščadnica 1810/1814 ?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
thesilentman
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 03 Feb 2017, 14:59
Predkovia z oblasti: Veľký Kolačín, Dubnica, Dobrá, Trenčianska Teplá, Oščadnica

Prosím skúsenejších o pomoc. Snažím sa zistiť dátum narodenia môjho predka Juraja Trúchleho z Oščadnice. Viem o ňom nasledovné:

Oženil sa 21.11.1836 s Máriou Szivy-Kucharcsik (10.8.1819 - 2.11.1886) a mali spolu 6 detí v rozmedzí rokov 1841-1862. Svedkovia na svatbe boli Josephus Truchly a Simeon Szmolka. Záznam o svatbe bohužiaľ neobsahuje adresu, vek ani bližšie určenie rodiny snúbencov. Snažil som sa nájsť jeho úmrtie, ale matrika končí rokom 1894 a nie je tam, prešiel som to 3x, takže zrejme zomrel až po tomto roku alebo niekde inde.

V rokoch 1800-1818 sa v obci narodili iba dvaja ľudia s menom Georgius Truchly:

*1810 (13.1.), otec Josephus Truchly, matka Anna Liptak, krstní rodičia Josephus Kucharcsik a Maria Svancsar.
*1814 (5.4.), otec Andreas Truchli, matka Maria Polacsek, krstní rodičia Andreas Tomanicsek a Elizabetha Liptak.

Zatiaľ by som sa prikláňal skôr ku Georgiovi narodenému 1810 (zhoda Josephus Truchly, priezviska Szvanczar aj Kucharcsik), ale viem, že to samozrejme nestačí. Keďže som nenašiel úmrtie toho svojho, hľadal som úmrtie druhého Georgia od roku 1810 - či nezomrel ako dieťa a podobne. Našiel som, že ten druhý G.T. zomrel 5.12.1849 ako 34 ročný. Tu by som sa prikláňal k tomu, že zomrel ten narodený 1814 - mal by totiž vtedy 35 rokov, ten druhý by mal bez mesiaca už 40. Takže zase myslím, že môj predok je ten narodený 1810.

Ďalej som hľadal birmovanie, ale to mi nepomohlo, sú tam dvaja G.T. a nie som si ani istý, ktorý je ktorý, ale aj tak by mi to k ničomu asi nebolo. (Buď má jeden uvedený vek dobre a druhý posunutý o 4 roky alebo majú vek posunutý obidvaja o 2 roky)

Hľadal som teda svatbu toho druhého, či tam nebude niečo viac. A našiel som nasledovné:

Georgius Truchli si vzal Annu Martasek? 7.2.1831, svedkovia Andreas Truchly a Josephus Sevcsik a pozor, Georgius je uvedený ako "Josephi Truchly filius". Takže sa zrejme žení ten narodený 1810 a môj predok by mal byť ten narodený 1814! Ale čo to úmrtie predtým?

Písal som už do archívu v Čadci, ale neviem, či mi na diaľku poskytnú informáciu o úmrtí, osobne sa tam totiž zatiaľ asi len tak nedostanem. Otázka znie - je ešte niečo ďalšie okrem vyhľadania úmrtia môjho Georgia, čo by mi mohlo pomôcť určiť jeho narodenie? Neprehliadol som v tom všetkom niečo? Za normálnych okolností by som počkal, až sa raz dostanem do tej Čadce a dúfal, že tam niečo zistím, ale môj dedko bude mať budúci mesiac 80 rokov a chcel som mu dať k narodeninám rodokmeň alebo aspoň jeho časť. Ďakujem, ak ste to dočítali až sem a prosím o radu, ak vôbec nejaká existuje. :-)
Naposledy upravil/-a thesilentman v 10 Feb 2017, 20:21, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
ako sa vraví, kde je vôľa, tam je cesta ;)
Ak Váš príbuzný nezomrel do r. 1894, je teoreticky možné, že sa dožil 1.októbra 1895 a zomrel až po tomto dátume, čo by Vám výrazne zjednodušilo pátranie. Zavolajte na matriku v obci, pod ktorú spadá Oščadnica a s vysvetlením, k čomu to potrebujete, poproste pani matrikárku, aby Vám v indexe k matrike zosnulých vyhľadala Juraja Truchlého (maď. Truhly György). Ak nešlo o bežnú kombináciu mena a priezviska, potom by Vám mala nájsť úmrtie Vášho predka. Ak zomrel do r. 1906, stačí potom už len zavolať do príslušneho archívu a požiadať o vydanie úmrtného listu. V úmrtnej matrike by mohlo byť zapísané aj meno otca alebo mamy zosnulého, na základe čoho by ste jednoduchšie identifikovali príbuzného. Orientovať sa podľa veku v jednotlivých Vami uvedených zápisoch je častokrát nepresné a zvádza k omylom. Ak matrikárka nebude ochotná, treba sa pokúsiť osloviť pána farára, ktorý má tú matriku po r. 1894 a ak Vám on nájde dátum úmrtia, potom bude stačiť, ak tento zistený dátum nahlásite v archíve a oni Vám úmrtný list vystavia.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
thesilentman
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 03 Feb 2017, 14:59
Predkovia z oblasti: Veľký Kolačín, Dubnica, Dobrá, Trenčianska Teplá, Oščadnica

Ďakujem za odpoveď. Položím trochu hlúpu otázku, ale asi dobre nechápem tú štruktúru matrík, aj keď som sa snažil niečo si o tom prečítať. Matrika z obdobia 1895-1906 by mala byť podľa mojich informácií v Okresnom archíve v Čadci (tam som už písal), na matrike v Oščadnici majú potom pokračovanie od 1907. Vy píšete, že mám zavolať na matriku, pod ktorú obec spadá. To je zrejme Čadca. Tam majú teda iba index alebo ako? A čo sa týka toho farára, v tomto období sa viedli cirkevné a štátne matriky zvlášť, takže informáciu môžem nájsť tam aj tam? Ďakujem za ujasnenie. :-)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Cirkevné matriky sa viedli od istého historického momentu až po súčasnosť, pričom obvykle sú staršie ako štátne matriky. Štátne matriky sa začali viesť od r. 1895. To znamená, že záznamy spred roka 1895 sú výhradne z cirkevnej matriky a záznamy po r. 1895 boli vedené dvojmo - raz pre potreby Cirkvi v cirkevnej matrike a raz pre potreby štátu v štátnej matrike. Ku štátnej matrike sa zo zákona vyhotovoval index, menoslov k matrike narodených, sobášených a zosnulých. Tu však príde komplikácia - indexy vo väčšine štátnych obvodov obsahujú roky 1895 - 1922.
Keď sa cca 10 rokov dozadu odovzdávali matriky z r. 1895 - 1906 do tzv. okresných archívov, niektoré archívy spolu s matrikami prebrali aj tieto indexy, niektoré archívy prebrali len matriky a indexy zatiaľ ponechali matrike. Skúste sa preto informovať, či sa indexy nachádzajú stále na matrike a či je matrikárka ochotná prehľadať ich a nájsť úmrtie Juraja Truchlého.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
thesilentman
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 03 Feb 2017, 14:59
Predkovia z oblasti: Veľký Kolačín, Dubnica, Dobrá, Trenčianska Teplá, Oščadnica

Tak dnes ráno som dostal odpoveď z archívu v Čadci. Napísali mi, že túto informáciu mi zistia v rámci rešeršnej činnosti, takže 13,27€ za hodinu + 6€ výpis. :( Skúsil som ráno ešte kontaktovať matriku v Oščadnici a mal som šťastie. Pani bola veľmi ochotná, index majú a našla mi v ňom jediné úmrtie s týmto menom - rok 1900, zápis číslo 35. Skúsim teda znova kontaktovať archív v Čadci, kde je matrika uložená. Otázkou je, či aj toto budú stále považovať za rešerš alebo mi vyhotovia bez problémov kópiu. Podľa toho, čo píšete, mám teda požiadať o vydanie úmrtného listu? Alebo sa dá urobiť len kópia strany z matriky? Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Môj názor je nasledovný:
Archív v tomto prípade nemusí účtovať rešeršnú činnosť, nakoľko im dodáte presné poradové číslo úmrtia Vášho predka. Požiadajte ich o vystavenie úplného odpisu matričného záznamu pre genealogické účely, nech im je jasné, že daný materiál nepotrebujete predkladať úradom, ale výhradne pre vlastnú potrebu. Nech Vám hlavne vypíšu všetky údaje, ktoré sú o predkovi v matrike uvedené. Snáď budete mať toľko šťastia, že obaja rodičia zosnulého tam budú zapísaní.
Kópia strany matriky sa urobiť dá, ale nie každý archív túto možnosť ponúka. Zatelefonujte tam a spýtajte sa ich, aká forma by bola z pohľadu genealógie najvhodnejšia. Určite Vám budú vedieť poradiť.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
luki
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 16 Jún 2016, 16:08
Predkovia z oblasti: Mníšek nad Popradom, Demänová, Kátlovce, Stupava

patricius95 napísal:..Požiadajte ich o vystavenie úplného odpisu matričného záznamu pre genealogické účely, nech im je jasné, že daný materiál nepotrebujete predkladať úradom, ale výhradne pre vlastnú potrebu. Nech Vám hlavne vypíšu všetky údaje, ktoré sú o predkovi v matrike uvedené..
Viackrát tu na fóre bolo rozlišované "výpis" a "odpis". Doplním/poopravím podľa vlastných skúseností. Pýtala som sa na to v archíve (Stará Ľubovňa) a bolo mi vysvetlené, že robia iba výpis podľa vzoru Vestníka min. vnútra http://www.minv.sk/swift_data/source/ve ... zby_SA.pdf
Čiže napríklad na strane 43 je príloha 10g, teda listina, ktorú by ste mali dostať z archívu po požiadaní o výpis alebo odpis (všetko jedno) záznamu z matriky zomrelých farského úradu.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

luki napísal:Doplním/poopravím podľa vlastných skúseností. Pýtala som sa na to v archíve (Stará Ľubovňa) a bolo mi vysvetlené, že robia iba výpis podľa vzoru Vestníka min. vnútra http://www.minv.sk/swift_data/source/ve ... zby_SA.pdf
Čiže napríklad na strane 43 je príloha 10g, teda listina, ktorú by ste mali dostať z archívu po požiadaní o výpis alebo odpis (všetko jedno) záznamu z matriky zomrelých farského úradu.
Ďakujem za tento odkaz. Musím však upozorniť, že aj keď zdanlivo medzi týmito pojmami archívy nerozlišujú, stalo sa mi, a nie raz, že pri požiadaní o vydanie výpisu z matriky mi bol doručený úmrtný list aký vydáva matrika a o doplnenie ďalších údajov som musel archív opätovne požiadať. Z môjho pohľadu je potrebné upozorniť archív na skutočnosť, že daný dokument nepotrebujem pre právne účely, ale pre súkromné, genealogické, účely, a teda „vodoznak“ na dokumente v tomto prípade nemá pre mňa takú hodnotu ako „výpis, resp. odpis všetkých údajov na kancelársky papier“.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
luki
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 16 Jún 2016, 16:08
Predkovia z oblasti: Mníšek nad Popradom, Demänová, Kátlovce, Stupava

patricius95 napísal:...stalo sa mi, a nie raz, že pri požiadaní o vydanie výpisu z matriky mi bol doručený úmrtný list aký vydáva matrika ...
Aj mne sa to stalo, tiež som oči otvárala :), pritom som pýtala stále to isté.
Zjavne aj pri maximálnom úsilí o zjednotenie k nemu nedochádza.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

luki napísal: Aj mne sa to stalo, tiež som oči otvárala :), pritom som pýtala stále to isté.
Zjavne aj pri maximálnom úsilí o zjednotenie k nemu nedochádza.
Nech sa na mňa nik neurazí, ale mne to pripomína staré slovenské pravidlo: „Cuius Regio, Eius Religio!“ ;)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď