Hľadám predka alebo príbzných pána Ludwiga (Lajosa) Kapczy Habera

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
hudos0781
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12 Feb 2017, 13:24

Ja som o ňom našiel, že sa narodil v orku 1873 vo Viedni ako Ludwig Haber. V roku 1898 si ho adoptoval barón Dezider Kapczy. Adopciou prijal jeho priezvisko, erb aj titul barón. Potom jeho meno znelo Ludwig (maď. Lajos) Kapczy Haber. Taktiež získal celý jeho majetok. Bol poručíkom košického pluku Rakusko Uhorskej armády. Od roku 1909 až do 1914 sa zdržiaval v okolí Prešova kde mal kaštieľ. Pred blížiacim sa ruským vojskom odišiel do Viedne a už sa viac nevrátil. V roku 1917 bol vyznamenaný za zásluhy v 1. sv. vojne. A roku 1917 je posledný kedy je o ňom nejaká zmienka. Potom už nikde nič. Neviete mi poradiť, kde by som našiel niečo vaic?
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

1. Prežil 1.svetovú vojnu? alebo padol?
2. keď žil vo Viedni obávam sa že hľadať treba asi iba tam...ak máte možnosť preveriť sobášnu matriku a úmrtnú matriku Viedne
3. čo bolo s jeho majetkami? boli skonfiškované alebo ich predal?
4. Požiadal niekto o návrat majetkov?
toto dáva majster Google https://www.google.sk/search?q=Kapczy+H ... r&start=10
hudos0781
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12 Feb 2017, 13:24

andrej58 napísal:1. Prežil 1.svetovú vojnu? alebo padol?
2. keď žil vo Viedni obávam sa že hľadať treba asi iba tam...ak máte možnosť preveriť sobášnu matriku a úmrtnú matriku Viedne
3. čo bolo s jeho majetkami? boli skonfiškované alebo ich predal?
4. Požiadal niekto o návrat majetkov?
toto dáva majster Google https://www.google.sk/search?q=Kapczy+H ... r&start=10
1. neviem to naisto ale asi áno prežil ju zomrel pravdepodobne v orku 1950
2. vo Viedni sa iba narodil potom bol v Budpaešti a potom v Prešove
3. jeho majetok bol zadlžený a banka mu ho zobrala a ropzredala
4. bod 3 na to odpvoedá

pána googla som už využil aj maďarského aj nemeckého aj rakúskeho ale nikde nič pár základnýc hinformácii ale nič viac ako sa volla jeho žena alebo deti to nie je nikde ani kde žil po odchode a kedy presne umrel a či žiju nejaký jeho predkovia to nikde nie je no aspoň ja som to nenašiel
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Ak bol majetok rozpredaný Bankou...predpokladám že to bolo pred r.1948. Skúšali ste pozrieť nejaké notárske záznamy z týchto období? (niekto ho musel zastupovať)
Ak predpokladáte že zomrel v r.1950- odkiaľ je táto informácia?
Ak žil v Prešove - matriku Prešova ste asi prešli? - civilnú aj cirkevnú?
Ak sa v Štátnom archíve nachádza fond miestnych škôl (klasfikačné záznamy) skúste prezrieť aj tie.
Skúste pozrieť zoznam voličov ak sa zachoval ..... (neviem fond úradu mesta Prešov)?
Skúste pozrieť aj urbárne knihy ak sa zachovali (pojednávalo sa tam o pozemkoch aj nájomných zmluvách niekedy)
Prezrel by som aj všetky materiály mesta Prešov, ktoré sa zachovali- predpokladajme že ak bol barón bol aj politicky činný?
Skúšali ste nájsť jeho záznam ako vojaka v 1.svet.vojne - osobné spisy?
Viac ma zatiaľ nenapadá
Veľa šťastia
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Na tejto stránke

https://books.google.sk/books?id=jebmm- ... zt&f=false

sa hovorí, že Louis Haber si zmenil židovské priezvisko na Kapczy-Haber,
nar. 09.04.1873, pôvod Wien, bol študentom medicíny.
na stránke

http://www.genteam.at/index.php?option= ... il&lang=en

sú uvedení jeho rodičia. Asi bude vhodnejšie položiť Vaše otázky na nejakom Jewishgen fóre. Hlavne k dostupnosti matrík.
Napísať odpoveď