Narodenie Georgius Truchly Oščadnica 1810/1814 ?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
thesilentman
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 03 Feb 2017, 14:59
Predkovia z oblasti: Veľký Kolačín, Dubnica, Dobrá, Trenčianska Teplá, Oščadnica

Do archívu v Čadci som sa dnes ani na tretí pokus nedovolal, takže som im poslal email, ale zdá sa, že už ich pomoc nebudem potrebovať. Napísal som zároveň s prosbou o pomoc aj na faru v Oščadnici a natrafil som na ochotného pána farára, ktorý mi informáciu vyhľadal. Mená rodičov tam síce nie sú, ale dozvedel som sa, že Juraj Trúchly zomrel 21.4.1900 ako 86 ročný na starobu, takže myslím, že môžem s pomerne veľkou istotou povedať, že sa jedná o toho, ktorý sa narodil v roku 1814. Keď ešte k tomu pridám informáciu zo sobášnej matriky, že ten druhý Juraj je synom Jozefa, je to myslím jasné. A že tento záznam o úmrtí sa naozaj týka môjho predka viem vďaka uvedenej adrese, ktorá je zhodná s adresou jeho detí, ktoré mám už doložené.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Pokiaľ ostatné údaje pasujú, tak by som to bral. Do budúcna len upozorním na to, že vek osoby zapísaný v akomkoľvek dokumente by som nebral úplne vážne. U človeka po osemdesiatke sa reálny vek od zapísaného mohol pokojne líšiť rádovo o 10 rokov.
Vo Vašom prípade uvádzate, že druhý z kandidátov bol zapísaný v matrike sobášených, tým pádom je to vyriešené.
Výpis zo štátnej úmrtnej matriky v tomto prípade zrejme veľa nových údajov neprinesie.
Veľa šťastia v ďalšom pátraní!
S pozdravom
Patrik Zakarovský
thesilentman
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 03 Feb 2017, 14:59
Predkovia z oblasti: Veľký Kolačín, Dubnica, Dobrá, Trenčianska Teplá, Oščadnica

Dnes som obdržal z archívu v Čadci takúto krásnu odpoveď. Najviac sa mi páči spojenie "odmietate riešiť". Myslím, že sa už radšej nebudem ani unúvať im na toto odpovedať...

Dobrý deň.
Vo veci výpisu úmrtného listu Vášho predka Truchleho Juraja ( r. 1900 ) z Oščadnice Vám v prílohe zasielame „žiadosť“ o jeho vyhotovenie. Po jej vyplnení a doručení k nám Vám vyhotovíme výpis úmrtného listu.
Neviem však akou formou uhradíte správny poplatok vo výške 6,- €, keďže ste žiadateľ zo zahraničia ( ČR ) a odmietate riešiť Vašu žiadosť formou rešerše – pre nás úradný spôsob.
Máte však ešte jednu možnosť, a to poveriť niekoho zo Slovenska zakúpením kolkovej známky výlučne na pošte v sume 6,- € ( alebo si ho zabezpečiť inou cestou ) a doručiť kolok v príslušnej hodnote so žiadosťou listovou zásielkou na našu adresu.
Pokiaľ by ste chcel správny poplatok uhradiť bankovým prevodom ( aj to je možnosť pre žiadateľov zo zahraničia ) museli by sme postupovať podľa našich zákonných predpisov , v tom prípade jedine formou rešerše.
S pozdravom

Anna Vahančíková
Ministerstvo vnútra SR
Štátny archív v Žiline so sídlom v Bytči
pracovisko Archív Čadca
Ul. 17. novembra 2022
022 01 Čadca
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Podľa možnosti mi ešte dnes napíšte mail a dohodneme sa ;)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
thesilentman
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 03 Feb 2017, 14:59
Predkovia z oblasti: Veľký Kolačín, Dubnica, Dobrá, Trenčianska Teplá, Oščadnica

Ďakujem, ja mám na Slovensku rodičov, ktorí by to keď tak zariadili. Ja už to ďalej nebudem riešiť, myslím, že sa aj tak viac nedozviem. Len sa podivujem nad celým tým systémom. Nechápem, prečo ak to bude rešerš za 13,50 + 6 Eur, tak sa to dá platiť na účet, ak to rešerš nebude, tak musím 6E platiť len kolkom...veď sa to ničím nelíši a prácu odvedie tá pani rovnakú, nie? Pozrie sa do matriky na rok a číslo záznamu, ktoré som jej napísal. A celý ten spôsob vyjadrovania mi tiež príde trochu nešťastný. Ukazoval som to dnes kolegovi archivárovi v ČR a len sa smial... Ale ďakujem Vám za ponuku a aj predchádzajúce rady. :-)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Akokoľvek to vyzera ako zly vtip a snad neochotny pristup zo strany archivu, musim za ich trochu zastat. Ak si dobre precitate, co Vam pisali, tak Vam niekolkokrat naznacili, ze jednoducho inak postupovat nemozu, pretoze ich k tomu nuti nasa sprosta legislativa - aj pokial ide o "resers", aj pokial ide o uhradu poplatkov.
Budem teraz mimo temu, ale len na dokreslenie pomerov. Bol som v jednom statnom archive, kde na jednej citacke bola vypalena lampa. Co cert nechcel, vypalila sa aj na mojej citacke. Ten archiv byva dost vytazeny a tak som sa okamzite ponukol slecne v badatelni, ze som tu autom, idem kupit jednu lampu, ved to nestoji majland...Ste mali vidiet tu hrozu v jej ociach a nestastny vyraz. "To nemozete....ako to my zanesieme do nasho uctovnictva a materialovych zasob? My to musime objednat cez centralny logisticky utvar na Ministerstve vnutra, ti budu mat milion otazok, ze naco, preco, zaco, lebo tomu nerozumeju a mozno o dva mesiace nam budu dodane nove lampy". Pre zmenu ste mali vidiet moj vyraz. Pozerali sme na seba bezradne obaja...Fakt je tento stat jeden velky shit! Vsetko maju nadiktovane zhora zakonmi, predpismi, nariadeniami. A aby som nezabudol, ak by nahodou chceli vybocit z normalu a niekomu pomoct, ak sa na to pride budu tak dodrbani, az hruza. O tom viem tiez jednu story z isteho archivu, ale to radsej nebudem opisovat.
Na zaver rada - naozaj Vam odporucam skontaktovat sa s Patrikom.
Napísať odpoveď