Gonové Ľazy

gono92
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 03:22
Predkovia z oblasti: Očkov, Podolie, Piešťany, Mnichová Lehota, Predmier, Velké Chlievany

Gonové Ľazy

Príspevok od užívateľa gono92 » 18 Apr 2017, 12:46

Dobrý deň

Už som davnejšie písaľ ns tomto fóre ohľadom pôvodu priezviska Gono (Gonyo) mám rôzné teorie ale myslim si že musle aby to byť velká zhoda náhod aby najvačší vyskyt ľudi s priezviskom Gono a Gonyo je práve v neďalekej vzdialenosti pohoria s názvom Gonové ľazy, pred mnohými rokmi môj otec bol na navšteve známeho v Hrádku neďaleko Marhátu, ked sa predstavil ako Gono tak voľaký starší pán začal šíriť bludy že sa vraťil Barón Gono zo Švajčiarska. Otec sa len zasmial ale rodokmeň ho vtedy moc netrapil, teraz sa snažíme zisťit toho viac. Už som aj písať starostom okolitých obcí že či nevedia ako to pohorie alebo kopec prišiel k svojmu menu? Či neni pomenovani po rodinách s menom Gono, alebo či všetký rodiny sú pomenované po kopcoch? ale stale bez odpovede. Preto tu pišem v nádeji že volakdo nema volaké navrhy?

S pozdravomUžívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2523
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Gonové Ľazy

Príspevok od užívateľa duros » 18 Apr 2017, 18:24

Zbeznym prezretim internetu som nenasiel zmienku o baronovi Gonovi. Medzi zoznamom uhorskej slachty urcite nefiguruje. Gonove lazy patrili panstvu, ktore vlastnili Motesicki (Majtenyiovci) a neskor rodina Zedtwitz z Bavorska, aj ti mali grofsky titul, nie baronsky.
Obvykle sa lazy pomenuvali podla osadnikov, takze domnienka povodu predkov je opravnena, ale nehladal by som za tym ziadnu slachticky povod. Ak sa uz pouzival slachticky predikat, tak bol minimalne od nazvu nejakej obce. Lazy vznikali skor klcovanim porastov kolonistami, resp. valachmi.
Pozrel som sa znovu na povodnu temu o povode priezviska, kde ste odmietali nazor, ze Vasimi predkami by mohli byt ti, ktori mali priezvisko Gonyo, hoci Vas ejco upozornoval, ze priezvisko sa mohlo casom transformovat do inej podoby. Ak sa budeme pridrzat Vasho nazoru a hladali iba Gono, tak to priezvisko je na okoli skutocne rozsirene. Ovsem, ako som si vsimol, aj v 18. storoci sa ti isti Gonovci naozaj zapisovali rozne (aj v tvare Gonyo, Gonyoviech).

gono92
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 03:22
Predkovia z oblasti: Očkov, Podolie, Piešťany, Mnichová Lehota, Predmier, Velké Chlievany

Re: Gonové Ľazy

Príspevok od užívateľa gono92 » 01 Máj 2017, 21:08

Ospravedlujem sa za neskorú odpoveď, musim priznat že uživaťel ejco mal pravdu s fonetikou nášho priezviska, pravé znenie je Gonyo. Nesnažím sa dokazat volaký šľachtický pôvod i ked by to bolo zaujimavé ;-) skôr my ide o určenie etnického pôvodu alebo vyznamu môjho priezviska, Valašska hypotéza ma už raz nadchla a tym by sa vysvetlilo pomenovanie Gonových ľazov. Potom my ešte vrtá hlavov že prečo sa volajú Gonové ľazy a nie Goňové ľazy? Ale to je len malý detail.

S pozdravom Michal

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný