Helena (Ilona Leksza, narodenie

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

Dobrý deň,

pri sobáši mojich predkov boli dokonca udané dátumy narodenia, ktoré som si pochopiteľne chcela overiť. Ženích bol v poriadku, ale nevestu som nenašla a to som prešla celý rok jej narodenia. Už sa mi to raz stalo v Diakovciach.

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Dobry den, tie veky pri svadbe treba brat orientacne, riesilo sa to tu uz velakrat. Pozrite ten vek co vam vysiel a kludne aj 5 rokov okolo.
Volakedy ludia nemali doklady ako teraz, svedkovia casto nevedeli, kolko maju snubenci rokov a dost casto to nevedeli presne ani samotni snubenci.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

jurajpolak napísal: 29 Júl 2017, 20:26 Dobry den, tie veky pri svadbe treba brat orientacne, riesilo sa to tu uz velakrat. Pozrite ten vek co vam vysiel a kludne aj 5 rokov okolo.
Volakedy ludia nemali doklady ako teraz, svedkovia casto nevedeli, kolko maju snubenci rokov a dost casto to nevedeli presne ani samotni snubenci.
Pan kolega, pani Marta, ktorej tymto blahozelam k meninam, napisala, ze su tam uvedene datumy narodenia, co je aj pravda. Takze tu nehovorime o veku a chcela overit ten datum narodenia. Na druhej strane sa mohol pomylit v datume narodenia aj farar. No je fakt, ze pomocou indexov na FS som ju nenasiel. Zrejme bude v nejakej matrike, ktora je bud neindexovana, alebo nedostupna uplne. Ono totiz nevestinym rodicom sa v r. 1851 narodila dcera Maria, ale nie v Trsticiach, ale v Topolnikoch. Ako krajcir zrejme otec vystriedal viac lokalit (vpravo uprostred):
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Ospravedlňujem sa, nepozeral som ten sken, myslel som, že je to ten prípad čo spomínam. Nabudúce si dám väčší pozor.
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

P. Duros, ďakujem za blahoželanie.

P. Juraj, tento prípad som mala pri Diakovciach. V AMB mi našli sobáš v BA, samozrejme som si išla overiť dátumy narodenia a nevesta z Diakoviec nebola v celom okrese Šaľa a myslím, že ani v GA. P. riaditeľka mi povedala, že keď je pri sobáši v Dóme Sv. Martina v Ba napísané Diakovce, tak odtiaľ pochádzala. Kolega-genealóg z PK mi potom spomínal prípad zo súčasnosti, keď farár zabudol zapísať 7 krstov.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Dobrý večer,
ja čo mám skúsenosť, tak pokiaľ má niekto napísané, že je z Diakoviec, tak by som to bral skôr tak, že tam býval v čase svadby. Samozrejme prvé je, že hľadám, že sa tam narodil a väčšinou to aj tak je, ale keď sa niekto prisťahuje a žije tam niekoľko rokov, tak už ho zvyknú brať ako domáceho.
Zabudnuté zápisy a omyly kňazov, to je druhá vec, myslím, že niet genealóga, či už amatérskeho alebo profesionálneho, ktorý sa s tým ešte nestretol.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Uplne suhlasim s p. Polakom.
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

V čase sobáša bývala na Landrerovej 11 v BA. Súrodencov mala v Diakovciach a v Košútoch. Ale aj tak obom ďakujem.
Napísať odpoveď