Grundbuchblätter (kmenové listy)

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Používateľov profilový obrázok
dominikmatus
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 02 Júl 2016, 10:26
Predkovia z oblasti: Senec
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Ahoj, zde jsem našel pěkný návod k hledání vojenských dokumentů, nicméně chci se zeptat jak to je konkrétně pro slovensko. Předci jsou ze Sence, šlo by o období 1800-1835. Chápu dobře, že bych měl hledat v regimentu č.2? Co jsem však našel jsou tisíce stran bez řazení. Existuje nějaká pomůcka nebo se to fakt musí projít? Lze hledání nějak upřesnit? Díky
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
vojenskej genealógii na našom území sa pred časom venoval na našom fóre Richard. Jeho článok nájdete tu:
http://www.geni.sk/kapitoly-z-vojenskyc ... ky-vyskum/
okrem toho je vhodné prečítať aj článok od Ch. Tepperberga zverejnený v Genealogicko - heraldickom hlase.
Na stránke http://www.sghs.sk/slo/slovak.htm si hore kliknite na Členstvo, potom na Genealogicko-heraldický hlas a zvoľte ročník 1997, 1. číslo. Článok je uvedený na stranách 8-21.

Tiež by som chcel nájsť vojenské údaje o príbuzných. Zaujala ma aj stránka, ktorú ste pridali. Neviete, či sú spomenuté mikrofilmy s kniham Grundbuchblätter prístupné online?
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
dominikmatus
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 02 Júl 2016, 10:26
Predkovia z oblasti: Senec
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Díky za info. Jsou dostupné na FS, stačí vyhledávat v katalogu podle názvů nebo do pole autora zadat číslo regimuntu.
Rovnou se zeptám jestli tato poznámka v prvním záznamu zmiňuje nějaký 7. regiment?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Ďakujem pekne za nasmerovanie, skúsim sa v tom trochu prevŕtať. U Vášho predka sa píše, že pochádzal zo 7. regimentu (?) delostrelcov, kde pôsobil ako záložník.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
dominikmatus
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 02 Júl 2016, 10:26
Predkovia z oblasti: Senec
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Díky za rozluštění. Takže by to odpovídalo, to by mohlo být toto nebo toto. Moc jsem nepochopil jak jsou ty knihy řazeny. Je to podle roku narození? Teď už se v tom jen prohrabat. :roll:
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Ak bol delostrelec, tak https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
ten druhý dokument v ponuke sa týka 7. regimentu pechoty. Narýchlo som tie listiny prechádzal. Nemám pocit, že je to nejako logicky zmysluplne radené. V tomto ale máte výhodu - tých zošitov nie je až tak veľa. AK sa Vám v tom podarí niečo nájsť, dajte nám spätne vedieť, že sa v tom dá vyhľadávať.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
dominikmatus
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 02 Júl 2016, 10:26
Predkovia z oblasti: Senec
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Tak heuréka, našel jsem na konci druhé knihy. Trochu jsem si pomohl fíglem, že jsem si to stáhl celé a projel to rychle na PC.

Systém v tom moc není, sice převládaly narození kolem 1835, našel jsem i 1819 až 1847. V sešitech jsem si nevšiml nějakého uspořádání ani původu vojáků. Občas převládali z maďarska, jindy z čech, ale vždy to bylo namíchané.

Tak teď už to jen přečíst. Pro mě super informace je o fyzických znacích. ;)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Úprimne Vám gratulujem. Som veľmi rád, že ste upozornili na tento zdroj genealogických údajov.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
dominikmatus
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 02 Júl 2016, 10:26
Predkovia z oblasti: Senec
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Rád se podělím, stejně jako vy ;) . Teď by mě zajímalo jestli můžu věřit těm tabulkám, že Prešburk spadal před 72. regimentem pod 4. a 2. regiment. Zajímal by mě i otec Josefa, Martin, o kterém nevím skoro nic. Nemohu stále najít ani jeho sňatek a teď doufám, že by mohl být v nějaké vojenské matrice. Mám jen jeho možné úmrtí, které udává stáří 40, takže by se mohl narodit kolem roku 1802.
maros
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Feb 2015, 16:34

Výborný zdroj! Chcel by som upozorniť, že napr. 12.peší pluk má aj index, takže hľadanie je o to jednoduchšie ;-).
Podarilo sa mi nájsť kmeňový list praprastarého otca *1835. Prečítam meno, priezvisko, bydlisko, rok narodenia, ale so zvyškom sa trápim skoro celý deň :-(. Ak by sa našiel niekto ochotný a vedel by, o čom sa tam píše, vopred veľké ďakujem!
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=141903
Napísať odpoveď