Rodina Jonáš z Dolnej zemi

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
meeroslav
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 03 Jan 2018, 15:31
Predkovia z oblasti: Rodina Jonáš

Mojí predkovia sa dosťahovali zo Slovenska do Kovačice na Dolnej zemi (terajšie Srbsko, čiže Vojvodina) koncom 18. storočia.
Žiaľ neviem prestne z ktorej časti Slovenska. Toto sú udaje ktoré sú známe:

- Do Pivnice sa dosťahovali Martin Jonáš a jeho manželka Dhorotea (niekde sa uvádza i ako Barbara)
- Dievčenské priezvisko Dhorotei (Barbari) je Fúsek
- Otec Martina Jonáša bol Ján Jonáš a matka Juliana (dievčenské preizvisko mi je neznáme). Obaja sa narodili a umreli na Slovensku
- Martin Jonáš sa podľa Matriky zomretých v Kovačici, narodil v roku 1761. na Slovensku a umrel v Kovačici 19. 03. 1830.
- Dhorotea (Barbara) Jonáš sa narodila tiež v roku 1761. na Slovensku a umrela v Kovačici 4.1.1840.
- Martin a Dhorotea sa dosťahovali do Pivnice bez detí
- V roku 1793 sa im narodil v Pivnici syn Ján
- Ján je jediné dieťa narodené v Pivnici. Ak mali deti pred príchodom do Privnice, tie deti im pravdepodobne umreli
- Obyvatelia Pivnice zväčša prišli zo Západného Slovenska

Hľadal som na FamilySearch ale žiaľ údaje ktoré som tam našiel nezodpovedaju.

Hľadám príbuzných alebo informácie ktoré by mi pomohli najsť svoje korene.
Ďakujem dopredu
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

meeroslav napísal: 03 Jan 2018, 15:46 Mojí predkovia sa dosťahovali zo Slovenska do Kovačice na Dolnej zemi (terajšie Srbsko, čiže Vojvodina) koncom 18. storočia.
Žiaľ neviem prestne z ktorej časti Slovenska. Toto sú udaje ktoré sú známe:

- Do Pivnice sa dosťahovali Martin Jonáš a jeho manželka Dhorotea (niekde sa uvádza i ako Barbara)
- Dievčenské priezvisko Dhorotei (Barbari) je Fúsek
- Otec Martina Jonáša bol Ján Jonáš a matka Juliana (dievčenské preizvisko mi je neznáme). Obaja sa narodili a umreli na Slovensku
- Martin Jonáš sa podľa Matriky zomretých v Kovačici, narodil v roku 1761. na Slovensku a umrel v Kovačici 19. 03. 1830.
- Dhorotea (Barbara) Jonáš sa narodila tiež v roku 1761. na Slovensku a umrela v Kovačici 4.1.1840.
- Martin a Dhorotea sa dosťahovali do Pivnice bez detí
- V roku 1793 sa im narodil v Pivnici syn Ján
- Ján je jediné dieťa narodené v Pivnici. Ak mali deti pred príchodom do Privnice, tie deti im pravdepodobne umreli
- Obyvatelia Pivnice zväčša prišli zo Západného Slovenska

Hľadal som na FamilySearch ale žiaľ údaje ktoré som tam našiel nezodpovedaju.

Hľadám príbuzných alebo informácie ktoré by mi pomohli najsť svoje korene.
Ďakujem dopredu
p. Meeroslav

Zaujímam sa o dolnozemskych Slovákov, predovšetkým o tirpakoch z Nyiredhazy, Maďarsko.
Ak máte rodinu v Kovacici a ste Jonáš budete pravdepodobne poznať maliara Martina Jonáša a jeho velmi krásny a rozmerovo velky obraz Stahovanie Slovákov na Dolnú zem obdivujem tohto maliara. Páči sa mi jeho štýl a farby.
Pozriem sa na Jonasovcov, ak niečo mam alebo nájdem dám Vám vedieť.

Jonasovcov nájdete aj tu:
Aj prvé rodiny, ktoré prišli do Kovacice.

http://www.kulpin.net/2-uncategorised/1 ... -v-kovaici


Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
meeroslav
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 03 Jan 2018, 15:31
Predkovia z oblasti: Rodina Jonáš

Pan Vlado,

Ďakujem na vašej odpovedi.

Všetky informácie ktoré existuju v Srbsku sme už vyčerpali. Žiaľ, informácie skadiaľ prišli Jonášovci na Dolnú zem sa po príchode stratili.

V Kovačici dnes žijú (zdá sa) tri medzisebou nepríbuzné rodiny Jonáš. Maliar Martin Jonáš patril do inej rodiny ako je moja, ale bol priateľ s mojím otcom, takže som ho aj ja poznal.
Možno na konci tochto výskumu prijdem o to že sme všetci mi ďaleký rodáci, ale nateraz informácie ktoré mám sú že na Dolnú zem prišli tri rodiny Jonášovcov ktoré neboli príbuzné.

Ak sa Vám páči štýl Martina Jonáša, mali by ste navštíviť Kovačicu, Galériu Babka a múzeum dom Martina Jonáša. Zvlášť v októbry keď sa organizuju oslavy Kovačický október.

Miroslav Jonáš
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

meeroslav napísal: 05 Jan 2018, 10:13 Pan Vlado,

Ďakujem na vašej odpovedi.

Všetky informácie ktoré existuju v Srbsku sme už vyčerpali. Žiaľ, informácie skadiaľ prišli Jonášovci na Dolnú zem sa po príchode stratili.

V Kovačici dnes žijú (zdá sa) tri medzisebou nepríbuzné rodiny Jonáš. Maliar Martin Jonáš patril do inej rodiny ako je moja, ale bol priateľ s mojím otcom, takže som ho aj ja poznal.
Možno na konci tochto výskumu prijdem o to že sme všetci mi ďaleký rodáci, ale nateraz informácie ktoré mám sú že na Dolnú zem prišli tri rodiny Jonášovcov ktoré neboli príbuzné.

Ak sa Vám páči štýl Martina Jonáša, mali by ste navštíviť Kovačicu, Galériu Babka a múzeum dom Martina Jonáša. Zvlášť v októbry keď sa organizuju oslavy Kovačický október.

Miroslav Jonáš

Dobrý večer,
ak by Kovacica bola blízko, už by som ju dávno navštívil, ale takto..v Srbsku. Nieje to neprekonateľná diaľka, ale je to predsa ďaleko. Ak by som už meral takú štreku, tak by to bolo na viac dní...a s tým súvisí čas a hlavne financie.

Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
janvacula
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 25 Dec 2019, 07:55

Dobrý deň, skúste pozrieť knihu Dejiny Kovačice-viď link https://en.calameo.com/books/005214821293e3b8e1147
Napísať odpoveď