Kniha Monumenta Vaticana Slovaciae / tomus II

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Prosím, nemá niekto z vás túto knihu?
Potreboval by som z nej niečo vedieť.

https://www.martinus.sk/?uItem=103308

Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
dushan777
Člen
Člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 11 Feb 2013, 15:27

Napíšte čo potrebujete, pozriem.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

dushan777 napísal: 06 Jan 2018, 08:02 Napíšte čo potrebujete, pozriem.
dushan777

opäť sa mi jedna o pápežské desiatky alebo informáciu o Sampore, resp. samporskom zaniknutom kostole, ktorá by ma vedela posunúť ďalej.
Spomínanú knihu som nemal v rukách, tak neviem nakoľko je možné v nej vyhľadávať dediny.
V univerzitnej knižnici Mateja Bela figuruje monografia aj pod heslom "pápežské desiatky" ale či sú skutočne v knihe to neviem.
Ale predsa sa spýtam. Objavuje sa v tejto publikácií osada Sampor a jej pápežské desiatky alebo nejaká zmienka o Sampore?


Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
dushan777
Člen
Člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 11 Feb 2013, 15:27

Pozeral som všetky Monumenta Vaticana,ani v jednej nie je nič, dokonca ani v diplomatári a regestári nie je ani zmienka, iba ak vyhľadať na hungaricane, alebo lokálne zdroje.
Jediné čo som našiel je: Maliniak, P.: Človek a krajina Zvolenskej kotliny v stredoveku. Banská Bystrica : UMB BB, 2009. ISBN 978-80-8083-914-7. Tam je asi všetko čo sa dá o Sampore dohladať.
D.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

dushan777 napísal: 06 Jan 2018, 09:17 ...
Jediné čo som našiel je: Maliniak, P.: Človek a krajina Zvolenskej kotliny v stredoveku. Banská Bystrica : UMB BB, 2009. ISBN 978-80-8083-914-7. Tam je asi všetko čo sa dá o Sampore dohladať.
D.
Myslism, ze je v elektronickej forme aj na forumhistoriae.sk, len teraz mi to nejde nacitat.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

dushan777 napísal: 06 Jan 2018, 09:17 Pozeral som všetky Monumenta Vaticana,ani v jednej nie je nič, dokonca ani v diplomatári a regestári nie je ani zmienka, iba ak vyhľadať na hungaricane, alebo lokálne zdroje.
Jediné čo som našiel je: Maliniak, P.: Človek a krajina Zvolenskej kotliny v stredoveku. Banská Bystrica : UMB BB, 2009. ISBN 978-80-8083-914-7. Tam je asi všetko čo sa dá o Sampore dohladať.
D.
Predsa si myslím, že kostol v Sampore mohol existovať už okolo roku 1336 aj napriek tomu, že sa neobjavuje v pápežských desiatkoch počas týchto rokov ani v iných prameňoch. Po Sampore ani stopy, ani v jednom tome Monumenta Vaticana, ako píšete. Osada Sampor bola malička osada, kde poplatky, dane, desiatky, predstavovali malú sumu, preto ich "oficiálne" asi ani neuvádzali, len pripísali akejsi najbližšej dedine, resp. farnosti, pánkovi...
To všetko moje uvažovanie...
Vo viacerych katolíckych schematizmoch z 19. stor. je poznámka, že v roku 1686 bol kostol nanovo postavený - evanjelikmi, ktorý doteraz ležal v ruinách. To je asi najstaršia písomná zmienka o kostole.
Pán Rastislav Ragač ešte v roku 2009 v BA na jednom seminári, ktorý organizoval pamiatkový urad SR mal príspevok o samporskom kostole v písomných prameňoch. Len sa k tomu jeho príspevku neviem nijako dostať.

Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Dobry den, skuste oslovit autora - mozno ma odvtedy nove zistenia, pripadne Vam poradi s nepublikovanym rukopisom p. Ragaca

https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/ ... sequence=1
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

duros napísal: 06 Jan 2018, 09:40
dushan777 napísal: 06 Jan 2018, 09:17 ...
Jediné čo som našiel je: Maliniak, P.: Človek a krajina Zvolenskej kotliny v stredoveku. Banská Bystrica : UMB BB, 2009. ISBN 978-80-8083-914-7. Tam je asi všetko čo sa dá o Sampore dohladať.
D.
Myslism, ze je v elektronickej forme aj na forumhistoriae.sk, len teraz mi to nejde nacitat.
Podobne môžem konštatovať aj ja. Jediné informácie, ktoré som našiel a od ktorých sa odrážam sú z publikácie od Maliniaka a co to ešte z hungaricana. Vďaka za hľadanie. Maliniaka mam aj v pdf aj v printovej podobe.
S pozdravom ostáva Vlado
Napísať odpoveď