Priezvisko Vyskoč a priezvisko Zachar

Hladanie priezviska
Vysky77
Člen
Člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 19:57
Predkovia z oblasti: Rod Vyskoč-Lisková, Ružomberok, Ľubietová, Smolník Zachar-Bešeňová, Turík, Lúčky
Bydlisko: Šaľa

Dobrý večer,

rád by som sa dozvedel o pôvode týchto priezvisk. Priezvisko Vyskoč je "práve" z Liskovej pri Ružomberku a priezvisko Zachar je z Bešeňovej tiež z Liptova. Vie mi niekto poradiť ako zistiť ich pôvod?

Ďakujem vám za všetky vaše informácie.

Martin
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Zrejme vam nikto neporadi, ako zistit presny povod tychto priezvisk. Da sa len hadat. Ja si napriklad myslim ze priezvisko Vyskoc pochadza od slovenskeho slovesa "vyskocit" (ale to asi napadlo aj vas :-).
Vysky77
Člen
Člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 19:57
Predkovia z oblasti: Rod Vyskoč-Lisková, Ružomberok, Ľubietová, Smolník Zachar-Bešeňová, Turík, Lúčky
Bydlisko: Šaľa

Homer...si jednoducho šikulko. :)

Ďakujem Homer za rýchlu reakciu. Dúfam, že si môj príspevok nebral ako iróniou. Máš pravdu, je to veľmi pravdepodobné, že priezvisko Vyskoč bude niečo s vyskakovaním. Dokonca i ja som sa živil niekoľko rokov športom. Tak asi niečo prevratné nenájdem. Zostaneme pritom, že predkovia zrejme poriadne vyskakovali. :)
Naposledy upravil/-a Vysky77 v 18 Feb 2018, 18:56, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vysky77 napísal: 15 Feb 2018, 22:40 Homer...si jednoducho šikulko. :)
Cítim iróniu...dôvod?
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Priezvisko Vyskoč teda už rozoberať nebudeme ;) a čo sa týka priezviska Zachar, tak je zrejme odvodené od Zachariáš, ktoré je hebrejského pôvodu, kde má podobu Zachariah, Zechariah, v latinskej podobe Zakkai, s významom "Hospodin sa na neho spamätal".
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Vyskoč by ešte mohlo byť aj z maďarského Víz kocsi, ako vodný koč. Pravdepodobne to boli lodníci, pri Bešeňovej na Váhu :-)
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Tu mate menovca.
Vysky77
Člen
Člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 19:57
Predkovia z oblasti: Rod Vyskoč-Lisková, Ružomberok, Ľubietová, Smolník Zachar-Bešeňová, Turík, Lúčky
Bydlisko: Šaľa

Ďakujem za vašu reakciu. Noo, niečo na tom môže byť. Aj keď Vyskočovci podľa doterajšieho hľadania pochádzajú z Ľubietovej pri Banskej Bystrici. Ale teším sa, je to zaujímavý príspevok. :)
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

ja by som to asi nebral tak, že Vyskočovci sú len odtiaľ. Keď si dáte to priezvisko vyhľadať, tak sú tam regióny po celom Slovensku. Možno jedna vetva nejaká pochádza odtiaľ, ale iné môžu byť odinakiaľ. To priezvisko nie je nejaké špecifické.
Napísať odpoveď