Peter Vasmera, 1874, Gabčíkovo

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
kfodorova
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 09 Júl 2014, 15:17
Predkovia z oblasti: Gabčíkovo, Dunajská Streda, Šurany, Radava, Nové Zámky, Topoľčianky, Bánov, Hurbanovo, Nesvady, Imeľ, Kráľová nad Váhom
Bydlisko: Hurbanovo

Dobrý deň, hľadám predka menom Peter Vasmera, ktorý sa narodil 23.6.1874 v Gabčíkove. Záznam o svadbe som nevidela osobne, prepísala a poslala mi ho matrikárka z Gabčíkova. Presne mi poslala toto "Peter Vasmera / nar. 23.06.1874, bytom v Gabčíkove/ a Margit Fekete / nar. 25.06.1884, bytom v Gabčíkove /Sobáš - 24.01.1907". Problém je ten, že ho neviem nájsť v žiadnej matrike. Proste ten záznam asi neexistuje. Neviem kedy zomrel.
Ďakujem za každú radu
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

V prvom rade do buducnosti odporucam bud osobne vidiet ten zapis, alebo poziadat o sken. Akakolvek poznamka moze byt dolezita.
Po druhe - to, ze maju obaja uvedene bytom, neznamena, ze sa tam narodili (aj ked nevesta asi ano, ako som pozeral). Vošmera je vsak typicke moravske priezvisko (skuste stranku kdejsme.cz). V Gabcikove zil par Frantisek Vosmera a Frantiska Vyskocilova (tiez moravske, resp. ceske priezvisko). Indexami na FS som nasiel tri deti - Julianu 1876, Antona 1882 a Jozefinu 1885. Sobas rodicov som vsak nenasiel. Domnievam sa, ze obaja pochadzaju z Moravy, kde sa aj zosobasili a tam sa im mozno narodil Vas Peter. Hladajte umrtie tychto rodicov (ak budu ku Vam zhovievavi a daju Vam to. Koniec-koncov, matrika s predtlacou v r. 1907 obsahovala aj kolonky pre zapisanie rodicov, zvyklo sa zapisovat aj miesto narodenia. Domnievam sa, ze matrikarka to odflakla.
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Pozrite úplne posledný zápis, teoreticky by mohla byť vaša Margit. Je pri nej poznámka o úmrti a myslím, že aj miesto kde je pochovaná. Mohol by tam byť aj jej manžel.

Inak súhlasím s príspevkom predo mnou ;)
kfodorova
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 09 Júl 2014, 15:17
Predkovia z oblasti: Gabčíkovo, Dunajská Streda, Šurany, Radava, Nové Zámky, Topoľčianky, Bánov, Hurbanovo, Nesvady, Imeľ, Kráľová nad Váhom
Bydlisko: Hurbanovo

Ďakujem za pomoc. Tiež som si myslela že to matrikárka odflákla, pretože najprv mi napísala len dátum svadby, mená a dátum narodenia. Keď som sa jej pýtala na iné údaje prihodila mesto, čo mi vôbec nepomohlo. Margit Fekete som našla už dávnejšie. Skúsim Petra Vasmeru pohľadať na Morave.
kfodorova
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 09 Júl 2014, 15:17
Predkovia z oblasti: Gabčíkovo, Dunajská Streda, Šurany, Radava, Nové Zámky, Topoľčianky, Bánov, Hurbanovo, Nesvady, Imeľ, Kráľová nad Váhom
Bydlisko: Hurbanovo

Dobrý deň, nová matrikárka v Gabčíkove mi poslala podrobný zápis svadby. Rodičia Petra Vasmeru boli Ferencz Vasmera a Franciska Viszkocil. Pri svadbe je napísané ako mesto len Gabčíkovo. Nie je tam pôvod rodičov. Matrikárka mi poslala aj úmrtie Petra Vasmeru, tiež bez záznamu o mieste narodenia. Všade je len Gabčíkovo. Neviete mi poradiť ako by som našla miesto ich pôvodu ? na familysearch mi nič nenašlo. Skúšala som aj stránku ktorá mi našla výskyt priezviska v CZ, ale v matrikách som nevedela vyhľadávať podľa mena (tak ako na familysearch).
Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Poslali Vam vypis, alebo snimok? Aspon sa potvrdilo to, co som predpokladal, ze rodicmi su Frantisek a Frantiska Vyskocilova. Ich sobas nie je v matrikach danej farnosti a teda sa sobasili mimo. Podla veku pri umrti, kedy asi sa narodil Peter? Este by som sa zameral na umrtie jeho rodicov. Co je napisane pri sobasi Petra - rodicia zili, alebo su uvedeni ako nebohi? Pretoze ak sa Peter zenil v r. 1907 a rodicia este zili, treba hladat ich umrtie v "zivej matrike", teda oslovit znova matrikarku, ci nahodou aspon pri ich umrti nebude uvedene odkial pochadzaju. Ak uz boli v case sobasa nebohi, je mozne predpokladat, ze zomreli pred rokom 1907 a tu je namieste otazka, z akeho obdobia su v okresnom archive ulozene obecne matriky z prelomu storoci, ktore by mali byt teda z rokov 1896-1906. Tomuto davam najvacsiu nadej na ziskanie udaja, pretoze to boli velmi podrobne matriky. Na druhej strane, ak nezistite miesto povodu, aspon sa podla veku pri umrti dozviete priblizny rok narodenia a potom by sa dalo metodou pokus-omyl hladat niekde na Morave.

Doplnenie: teraz vidim, ze ste podobnu otazku polozili aj u susedov na rodokmen.com, kde o.i. chcete vediet, ci existuje pre Moravu nieco take, ako familysearch.org. Tu Vas musim sklamat - na familysearch.org sice nieco oindexovane z Ciech a Moravy je, ale velmi malo. Ceski kolegovia patraju v jednotlivych archivoch, ktore maju vlastne digitalizaty na svojich webovych strankach, ale nie su indexovane na take vyhladavanie, ako ste zvyknuta na FS.
kfodorova
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 09 Júl 2014, 15:17
Predkovia z oblasti: Gabčíkovo, Dunajská Streda, Šurany, Radava, Nové Zámky, Topoľčianky, Bánov, Hurbanovo, Nesvady, Imeľ, Kráľová nad Váhom
Bydlisko: Hurbanovo

Dobrý deň, matrikárka mi odpísala že mi to nevie oskenovať. Vie mi poslať druhopis (neviem presne čo je druhopis). V emaily mi poslala údaje. Keď som jej písala a žiadala o údaje, zdôrazňovala som jej miesto pôvodu (miesto narodenia) danej osoby. Podľa údajov ktoré mi poslala v emaily, rodičia na svadbe Petra Vasmeru (1907) žili. Peter mal súrodencov narodených už v Gabčíkove. Pri ich narodení mali aj záznam o sobáši. Neviem či je pravdepodobné že by tam bol uvedený pôvod aj jeho rodičov. Asi som už uvádzala čo mi presne poslala matrikárka.
"Peter Vasmera nar. 23.06.1874,/ bytom v Gabčíkove/ zomrel dňa 30.06.1928 v Gabčíkove."
"Sobáš - 24.01.1907
Peter Vasmera (nar. 23.06.1874), bytom v Gabčíkove /otec František Vasmera, matka Františka/ a Margit Feketeová (nar. 25.06.1884), bytom v Gabčíkove /otec Peter Fekete, matka Mária Vidaová/".
Ak by mi ten druhopis poskytoval viac informácií, tak oň požiadam. Len sa bojím že to budú zbytočne vyhodené peniaze.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

kfodorova napísal: 21 Feb 2018, 13:50 ...
Ak by mi ten druhopis poskytoval viac informácií, tak oň požiadam. Len sa bojím že to budú zbytočne vyhodené peniaze.
To by Vam len poslala na oficialnom doklade to, co ona precitala a co uz viete. Takze naozaj zbytocne vyhodene peniaze. Ano, oskenovat je to tazke, pretoze tie knihy su tusim formatu cca A3, takze ak ma maly skener na A4, tak nula bodov. Na istej matrike, ked som ich o toto ziadal, mi to jednoducho odfotili (z fotografie je zrejmy naklon objektivu), lebo asi tiez nemali velky skener a to bolo krajske mesto.
Predpokladajme vsak, ze ked ste jej prizvukovali, ze chcete miesto povodu, tak by Vam snad povedala, ak by to tam bolo. Rovnako tak predpokladam, ze ked to vtedy matrikar nenapisal pri Petrovom sobasi, pri neskorsich sobasoch jeho surodencov asi tazko, aj ked - ktovie...
Isiel by som teda cestou najdenia umrtia Frantiska Vasmeru a jeho manzelky. Aj ked je to uz umrtie po roku 1907, treba dufat, ze snad...Hladajte umrtie oboch, pretoze ak spozname povedzme miesto narodenia Frantisky Vyskocilovej, bude to dolezite pre hladanie ich sobasa.
kfodorova
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 09 Júl 2014, 15:17
Predkovia z oblasti: Gabčíkovo, Dunajská Streda, Šurany, Radava, Nové Zámky, Topoľčianky, Bánov, Hurbanovo, Nesvady, Imeľ, Kráľová nad Váhom
Bydlisko: Hurbanovo

Ešte sa chcem spýtať, keď mi familysearch nenašlo Petra Vašmeru ani jeho rodičov (skúšala som už všetky podoby mena). To znamená že sa pravdepodobne nenarodili na Slovensku ?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

kfodorova napísal: 21 Feb 2018, 14:25 Ešte sa chcem spýtať, keď mi familysearch nenašlo Petra Vašmeru ani jeho rodičov (skúšala som už všetky podoby mena). To znamená že sa pravdepodobne nenarodili na Slovensku ?
Ano, tak, ako som pisal vo svojom prvom prispevku v tomto vlakne (teda s velmi vysokou mierou pravdepodobnosti).
Napísať odpoveď