Ako hľadať ďalej, keď nepoznám vek a rodičov?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
pinocchio
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 21:14

Ja mam podobny problem, mam predka (Josephus), ktory sa prvykrat zenil 27.1.1783. Kedze vek nebol uvedeny a dovtedy som sa nestretol s mladsim zenichom ako 17 r, predpokladal som, ze sa narodil pred rokom 1766. Potom som nasiel zaznam o umrti jeho manzelky a nasledne o druhom sobasi 7.5.1805, kde bolo uvedene, ze ma 46 rokov, cize sa mal podla tohoto udaju narodit niekde okolo roku 1759. Presiel som teda rucne stranu za stranou matriku prislusnej obce, aj vsetkych okolitych obci, ale v rozpati 10-tich rokov (1755-1765) som nenasiel ziadny zaznam o jeho narodeni. Je moznost, ze bol v matrike uvedeny pod inym menom - je to bezne, ze sa zapisalo ine meno, napriklad Joannes, alebo Jacobus? Tiez mi napadlo, ci by nebolo mozne, ze bol "adoptovany" ak zomreli obaja rodicia? V tom pripade by mal stale meno po otcovi, alebo po tom, kto ho vychovaval? A kto ho zvycajne vychovaval? Najblizsi pribuzny, alebo krstni rodicia?
Naposledy upravil/-a duros v 14 Mar 2018, 17:00, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Vytvorená nová téma. Nebudeme riešiť dva odlišné problémy dvoch bádateľov v jednej téme.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Vyskytovalo sa uvedene priezvisko v obci aj predtym? Lebo teoreticky sa mohol aj pristahovat. Zamenu Jan, Jakub a Jozef by som povazoval skor za nepravdepodobnu.
pinocchio
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 21:14

Ano, priezvisko sa v obci vyskytovalo, preto som uviedol, ze by mohlo ist o nejaku zamenu, napr. by mohlo ist aj o zamenu rodicov a krstnych rodicov v zapise? v danom obdobi sa vyskytlo v obci alebo blizkej obci min. 5 dvojic ako krstni rodicia a cca 15-20 novorodencov s danym priezviskom, ale ani jeden Josephus.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

no dajte ten zápis o svadbe, jeden aj druhý, nech na to pozrieme.
pinocchio
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 21:14

prvy sobas 26.1.1783 - povolenie na sobas v obci Budmerice (Josephus Jakubecz a Anna Micsko) - na konci je "Domb", co znamena ze sa vztahuje k obci Dubova:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1309835
Mimochodom, hned nad nim je sobas Martinusa Jakubcza, ktoreho som v matrike narodenych nasiel.

prvy sobas 27.1.1783 - sobas v obci Budmerice (Josephus Jakubecz a Anna Micsko):
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Ich deti su zapisane v matrike narodenych pre obec Dubova.

druhy sobas 7.1.1805 aj s uvedenym vekom v obci Dubova (Josephus Jakubecz a Catharina Csaputa):
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1265137
S touto zenou uz deti asi nemal (ziadne som nenasiel).
SDG
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 25 Júl 2016, 13:56
Predkovia z oblasti: Liptov

Bohužiaľ pri pátraní v matrikách sa stane, že človek už nemôže postupovať spôsobom, že od dátumu sobáša alebo smrti odpočíta približný vek a hľadá v danom rozmedzí presné meno a priezvisko. Adopciu by som skúmal asi iba v prípade, že tvoji predkovia mali veľké majetky. Inak by to nedávalo zmysel. Oveľa pravdepodobnejšie je, že naši predkovia mali rôzne prezývky. Najmä ak Jakubcov bolo v dedine veľa, tak ich často rozlišovali rôznymi prídomkami. Napr. Jakubec-Nižný, Jakubec-Petrovje a podobne. Niekedy ich do matriky zapísali aj pod priezviskom aj pod prezývkou a niekedy iba pod prezývkou. Napr. tvoj predok mohol byť zapísaný ako Josephus Nizsni. Alebo mohol byť zapísaný aj pod matkiným priezviskom. Aj to sa stávalo. Lebo ak sa jeho otec priženil do rodiny svojej ženy a býval v jej rodnom dome, tak častokrát ho volali priezviskom jeho ženy. Napr. Mičko, lebo veď predsa býval v Mičkovie dome a každý v dedine a aj farár si to pamätal ako Mičkovie dom. a tak ho do matriky zapísal ako Mička.
V tejto fáze už nemôžeš postupovať len po priamej línii. Musíš si urobiť rodokmeň všetkých Jakubcov, ktorí v oblasti Dubovej a Budmeríc žili v druhej polovici 18-teho storočia. Budeš musieť ísť v matrikách riadok po riadku a zapisovať každé narodenie, každý sobáš a každé úmrtie pod menom Jakubec. Vylučovacou metódou potom určíš páry, ktoré prichádzajú do úvahy ako rodičia tvojho Jozefa. Možno zistíš, že medzi deťmi niektorého páru je divná medzera. V minulosti totiž ľudia mali deti v dosť pravidelných intervaloch. Napríklad každé 2 roky alebo každého 3,5 roka. V tejto medzere sa snaž nájsť Jozefa ktorý sa narodil niektorému z párov a pritom pozeraj len krstné mená rodičov bez ohľadu na priezvisko. Možno tak zistíš že Jozef je zapísaný pod priezviskom svojej matky alebo dokonca priezviskom jeho starej matky alebo pod ľubovoľnou inou prezývkou. Možno len zistíš, že u niektorého páru je divná medzera a farár jednoducho tvojho Jozefa zabudol zapísať. A možno zistíš, že sa vôbec nevoláš Jakubec, lebo veď Jakubec je odvodené od Jakub, čo znamená že tvoj predok mal možno otca alebo starého otca Jakuba, a pritom mal úplne iné priezvisko. A keďže ľudí s tým priezviskom mohlo byť v dedine veľa, tak tvojho Jozefa začali volať prezývkou Jakubec, aby ho odlíšili od ostatných rodín v dedine. Skús prezrieť celý svoj známy rodostrom, či niekedy za menom Jakubec farár nepripísal nejakú prezývku. Tá by mohla byť vodítkom.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Keby tu na fore existoval "Like" ako na Facebooku, tak ho dam tomuto poslednemu prispevku od SDG. To je presne ten sposob, ako sa da prekonat aj zdanlivo neprekonatelna prekazka. Sam som sa vo svojom patrani do podobnej pozicie dostal niekolkokrat (napriklad pre chybajuce matriky z urciteho obdobia z dovodu poziaru v dedine) a vtedy nezostavalo nic ine, len prestudovat podrobne obrovske mnozstva dat a postupnou selekciou a dedukciou sa dopracovat k nejakemu vysledku, ktory mozno nema hodnotu pravdepodobnosti 100%, (ako priamy a nespochybnitelny zapis v matrike), ale aj pravdepodobnost 95% alebo 98% je velmi dobra a hranici uz s istotou.
pinocchio
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 21:14

Ved to prave teraz robim - prechadzam matriky vsetkych okolitych obci riadok po riadku a spisujem vsetkych Jakubcov.... :)
A to s tymi menami rodicov bohuzial nemozem vyuzit, kedze netusim ako sa volali... ani pri jednom sobasi nie su uvedeni.

Este som uvazoval aj o tom, ze kedze sa v rovnaky datum zenil aj Martinus Jakubec, ci nahodou neboli bratia - jeho som v matrike nasiel, a tak by som aspon ziskal mena rodicov. Ale to je samozrejme nicim nepodlozene tvrdenie a moze ist o akehokolvek ineho pribuzneho.

Zaroven je zvlastne, ze pri druhom sobasi sa svedok vola tiez Josephus Jakubecz, pricom ziadneho Josepha v starsich zaznamoch o narodeniach neviem najst... ale este raz vsetko prejdem, ved casu je dost a snad nieco objavim, co som prehliadol :)
SDG
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 25 Júl 2016, 13:56
Predkovia z oblasti: Liptov

pinocchio napísal: 15 Mar 2018, 17:21 Ved to prave teraz robim - prechadzam matriky vsetkych okolitych obci riadok po riadku a spisujem vsetkych Jakubcov.... :)
A to s tymi menami rodicov bohuzial nemozem vyuzit, kedze netusim ako sa volali... ani pri jednom sobasi nie su uvedeni.

Este som uvazoval aj o tom, ze kedze sa v rovnaky datum zenil aj Martinus Jakubec, ci nahodou neboli bratia - jeho som v matrike nasiel, a tak by som aspon ziskal mena rodicov. Ale to je samozrejme nicim nepodlozene tvrdenie a moze ist o akehokolvek ineho pribuzneho.

Zaroven je zvlastne, ze pri druhom sobasi sa svedok vola tiez Josephus Jakubecz, pricom ziadneho Josepha v starsich zaznamoch o narodeniach neviem najst... ale este raz vsetko prejdem, ved casu je dost a snad nieco objavim, co som prehliadol :)
Mohli byť bratia a mohli byť aj bratranci. To že sa ženili v jeden deň môže napovedať že žili v jednom dome spolu ako jedna rodina.
Napísať odpoveď