Gáfel/Gáfelová

Hladanie priezviska
natka266
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 26 Dec 2017, 15:58

Prosím o pomoc s pôvodom tohto priezviska. Osobne ho počujem po prvý krát. Veľmi mi by mi pomohla akákoľvek informácia.
Vopred ďakujem!
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Snáď aspoň rozbehnem túto tému. Z nem. Gaffel je to vratirahno, čo ovšem považujem za hlúposť. Našiel som však v básni Márie Ďuríčkovej "Pozdrav rodnej dedine" toto slovo zaradené medzi nástroje, ale teda za svet netuším, čo by to mohlo byť: www.zvolenskaslatina.sk/modules/file_st ... 412fed|438
Píše sa tam:
"I vás, nástroje na odpočinku,
cepy a gáfeľ, snice a krosná,
praslica, šteť i kolovrat -
pozdravujem vás nastokrát!"
Barley
Člen
Člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 14 Máj 2015, 23:03
Predkovia z oblasti: Caban, obec Selce pri B.Bystrici, Podkonice

Možno sa jedná o mutáciu priezviska Gápel, ktorého pôvod, by sa mohol odvodiť z názvu poľnohospodárskeho zariadenia poháňaného koňmi či volmi (gepel, gepeľ, gápel., z nem. Göpel), pomocou ktorého sa mohla poháňať mláťačka a tým pádom mlátiť obilie. A to by mohlo celkom súhlasiť s pánom Snopekom citovanou básňou Márie Ďuríčkovej: "cepy a gáfel".
Má to však drobnú chybičku na kráse - toto zariadenie by som už skôr radil ku strojom ako k nástrojom.
https://www.google.com/search?q=G%C3%B6 ... 00&bih=737
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Nepovažujem za vylúčené, že v tej básni to je len preklep a má to byť p.

Laco
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Napísať odpoveď