Číslovanie domov

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Imrich, výborne spracované, srdečná vďaka
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Ahojte,
chcem sa spýtať, či máte nejakú skúsenosť s kontinuitou čísel domov z obdobia cca 1789 a potom po roku cca 1850. Medzitým sa to nepísalo.
Otázka: Máte u seba rodiny (podľa priezviska, alebo podľa vzťahov, ktoré ste si odvodili), ktoré majú rovnaké číslo domu aj v prvej aj v druhej fáze? Čiže čísla domov ostali rovnaké?
Mne to u mňa nikde nenadväzuje, čiže je možné, že prišlo k prečíslovaniu. Ale nemuselo to tak byť všade.
Ďakujem.
Juraj
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

jurajpolak napísal: 16 Máj 2018, 07:49 Ahojte,
chcem sa spýtať, či máte nejakú skúsenosť s kontinuitou čísel domov z obdobia cca 1789 a potom po roku cca 1850. Medzitým sa to nepísalo.
Otázka: Máte u seba rodiny (podľa priezviska, alebo podľa vzťahov, ktoré ste si odvodili), ktoré majú rovnaké číslo domu aj v prvej aj v druhej fáze? Čiže čísla domov ostali rovnaké?
Mne to u mňa nikde nenadväzuje, čiže je možné, že prišlo k prečíslovaniu. Ale nemuselo to tak byť všade.
Ďakujem.
Juraj
U mna, obec Polhora, sa cisla domov zacinaju pisat az po roku 1850 a aj to nie pravidelne. Mam pripady, ked je rovnaky par uvadzany na roznych cislach domov (+/- dva/tri) v rozmedzi 5-10 rokov. Takze musi ist o nedoslednu pracu zapisovatela, mozno aj preto, ze v susedstve boli ludia s rovnakym priezviskom. U nas doslo k precislovaniu domov okolo roku 1895. Zaznamenal som pripady, ze dom jednoducho premiestnili z jedneho pozemku na iny (napr. od rieky k hlavnej ceste, ci z jednej usadlosti do inej). A samozrejme boli pripady, kedy doslo k zmene osadenstva, jeden rod vystriedal rod iny.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Ja som si začal nedávno prepisovať všetky zápisy, zatiaľ krsty, z Marianky, od 1853 cca, keď sa začali čísla zase uvádzať.

Zatiaľ mám podozrenie, že cca v roku 1867 bolo prečíslovanie, ale ako keby len časti obce. Neviem, či sa také niečo robilo, ale po roku 1867 mám zrazu dosť veľa zmien pri rodinách s nižšími číslami domov. Pri vyšších číslach mám pocit, že to ostalo tak, ako bolo... Ale možno na to prídem časom, keď to skompletizujem.

Čo sa týka tých +/- 2 a pod., z toho som tiež niekedy zúfalý. Jedna verzia je, že v jednom dome (dvore) mohlo byť viac čísel. Ale keď mám 5 detí narodených na číslach 79, 75, 79. 77. 79, tak to na sťahovanie v rámci jedného dvora nevyzerá. :-) Skôr mi to vychádza na tú 79, s tým, že si to farár do matriky zle odpísal z nejakého lístka.
Chcelo by to mapu s číslami, keď to budem mať hotové, skúsim zistiť na geodetickom ústave, že čo tam majú, z akej doby údaje a nejako to skúsim porovnať.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Najjednoduchsie riesenie je nahliadnut do pozemkovej knihy obce Marianka, najst dom 79 a okolie, zistit vlastnikov (a ich deti) a porovnat so zaznamami v matrike. A hlavne zistit, ako nasledovali domy v obci. U nas je napr. cislovanie od zaciatku obce popri hlavnej ceste az po jednu hlavnu krizovatku na konci obce a nasledne pokracuje cislovanie popri rieke naspat na zaciatok obce.

Na Geo Ustave maju rastrove mapy, jeden farebny list stoji 5 EUR, posielaju to na email. Marianka ma 4 listy (vid link dole, strana 14, cislo mapy Br 176 z roku 1896, co nie je idealne kvoli moznym zmenam cislovania medzi 1850-1896, tj. dlhe obdobie. Bolo by vhodnejsie, ak by bola mapa z cca 1865-70). K mapam je potrebny operat, tj. kniha kde je u cisla parcely uvedene konkretne meno vlastnika. Tento operat je k nahliadnutiu na Geo Ustave. Druhy sposob je ziskat komasacne mapy (okresny pozemkovy urad), no tie nedavaju radi .... tam su uvedene mena vlastnikov pozemkov.

https://www.geoportal.sk/files/uagk/pov ... ovanie.pdf
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Vorky, tá pozemková kniha, to sa robilo pre každú obec? To majú v archíve katastra, alebo kde?
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

jurajpolak napísal: 16 Máj 2018, 13:11 Vorky, tá pozemková kniha, to sa robilo pre každú obec? To majú v archíve katastra, alebo kde?
Ano, pre každú obec. Ide o pozemkovo-knižné protokoly, ktoré sú uložené na okresnom katastrálnom úrade, v prípade niektorých obcí je kópia aj v obci.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

jurajpolak napísal: 16 Máj 2018, 13:11 Vorky, tá pozemková kniha, to sa robilo pre každú obec? To majú v archíve katastra, alebo kde?
Este toto:
http://www.geni.sk/geodeticky-a-kartogr ... -patrania/
http://www.geni.sk/historicke-mapy-uhorska-1860/
http://www.geni.sk/ustredny-archiv-geod ... rtografie/

V knihe na str. 89 a 90
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Ďakujem pekne.
Ešte sa spýtam, nemáte niekto nejakú fotku z pozemkovej knihy, z obdobia 19. storočia, nech viem, ako to asi vyzerá?
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Len doplnim link na Geo Ustav, kde su uverejnene vzory map a operatu.
https://www.geoportal.sk/sk/archiv/koma ... ny-operat/
Napísať odpoveď