Matriky 1906 - 1916

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Bola som v archíve Dol. Kubín a na moju otázku, či nemajú aj novšie matriky mi ukázali zoznam matrík, ktoré dostanú v najbližších dňoch. Sú to knihy matrík, ktoré sú ukončené r. 1916.

Napr. Orav. Veselé rodná 1906 -1914
zomretých 1906 -1916
sobášnu nedostanú
Tiež nedostanú žiadnu matriku Orav. Jasenice -Námestovo a Mutné.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Mňa by zaujímalo, ako je to vlastne s tým odosielaním do archívov. Má obec povinnosť to odoslať? Alebo čaká na výzvu z archívu, že pošlite tieto a tieto knihy? Lebo teoreticky už dva roky by mali byť vyššie uvedené matriky v archíve, ale myslím, že to tak nie je...
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Treba si uvedomiť, že matriky sú veľké knihy a často sa používajú dlhé roky, hlavne v menších obciach, kde v súčasnosti napríklad je úplné minimum narodení, niečo viac úmrtí. Plné sú matriky v obvodoch, v ktorých sú pôrodnice a nemocnice. Matriky do roku 1906 sú aj preto skoro všetky v archívoch, že bol výrazná zmena knihy a asi bolo nariadené, že od roku 1906 (alebo 1907) sa musia používať nové knihy. Je otázka, že kedy a či bolo nariadené, že sa má ukončiť používanie matrík s maďarskou predtlačou a boli zavedené (česko-)slovenské knihy.

Odosielanie do archívov asi vyplýva zo zákonu, ale asi to (hlavne malé obce) riešia až na základe výzvy, predpokladám, že veľké mestá to s radosťou odosielajú, aby sa im uvoľnilo miesto.

Ale to sú len také moje voľné úvahy.

Laco
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Myslím, že podľa zákona je to tak, že ako náhle najstarší zápis z knihy je starší ako 100 rokov, tak by sa mala matrika odoslať. Ale je možné, že nejaký vykonávací predpis to upravuje ináč.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

jurajpolak napísal: 16 Júl 2018, 10:06 Myslím, že podľa zákona je to tak, že ako náhle najstarší zápis z knihy je starší ako 100 rokov, tak by sa mala matrika odoslať. Ale je možné, že nejaký vykonávací predpis to upravuje ináč.
Predpokladám, že myslíte najmladší zápis, t.j. všetky zápisy v knihe su staršie ako 100 rokov.

Ináč v Maďarsku sem-tam riešia čo s dodatočnými zápismi v matrike, napr. ak v rodnej matrike do roku 1918 sú aj poznámky o úmrtí z roku 1950.

Laco
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

laco napísal: 16 Júl 2018, 13:43 Ináč v Maďarsku sem-tam riešia čo s dodatočnými zápismi v matrike, napr. ak v rodnej matrike do roku 1918 sú aj poznámky o úmrtí z roku 1950.
Pokiaľ viem, tak v Maďarsku platí ochrana 100 rokov len na narodenia. Na úmrtia je to len 30 rokov a na sobáše 75.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Neislo mi presne o obdobia v Madarsku, skor o uvahu, ci sa za "posledny zapis" rozumie posledny riadok v matrike, alebo ci sa tam pocitaju aj rozne dodatocne zapisy, napriklad ak v sobasnej matrike, ukoncenej pred 75 rokmi je niekde poznamka o rozvode, ktpry bol pred 50 rokmi.

Laco
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

"Posledny zapis" sa mysli ako datum zapisu posledneho "riadku", cize ak napriklad konkretna kniha obsahuje posledneho krsteneho v decembri1916, v roku 2017 uz naplnila 100rocnu lehotu a ma ist do archivu. (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1994-154, § 4, ods.(3) Matriky zostávajú uložené na matričnom úrade, ktorý vedie matriky. Po uplynutí 100 rokov od posledného zápisu do knihy narodení, knihy manželstiev a knihy úmrtí sa tieto knihy odovzdajú príslušnému štátnemu archívu).

Nikto (zvycajne) ale neriesi, ze ci pri Jozefovi narodenom napriklad v 1910 nie je dodatocne dopisane, ze sa ozenil napr. 1930 alebo zomrel napr. 1985 a kvoli tomu by nemali matriku posunut. Prave preto su matriky zdrojom aj takychto "neoficialnych" informacii, dozvieme sa veci, ktore sa inak dozvieme len cez dokazovanie pribuznosti. ph
dale92
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 00:42
Predkovia z oblasti: ev. Batizovce, Štrba, okolie Popradu, r.kat. L. Teplička

Neviem, ako to je s ostatnými okresnými štátnymi archívmi po Slovensku, no ja mám skúsenosť s archívom v Poprade, kde nemajú ani jednu matričnú knihu po roku 1895 (vlastne ani pred 1895, tie sú zase v Levoči) z ani jednej obce v okrese. Dôvod - nemajú priestory na uskladnenie takého množstva kníh, takže všetky ostávajú na matričných úradoch jednotlivých miest a obcí :-(
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

To si ešte treba uvedomiť, že tieto matriky sú uložené dvojmo, druhopisy sa nachádzajú/li na okresných úradoch. Takže niekde ich brali do archívu aj odtiaľ a o tie čo sú v obciach potom nemusí byť taký akútny záujem, najmä keď archív nemá miesto.
Napísať odpoveď