Tlač dokumentov z web.stránky Hungaricana

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Dobrý večer,
chcem sa vás spýtať, či mi neviete povedať/poradiť, ako je to s autorskými právami u dokumentov na website hungaricana - madarskom archive.
Napr. mi ide konkretne o Terez.urbar. Dá sa pozriet, ako všetky dokumenty, ktoré maju zdigitalizovane, ale "nedaju" sa stiahnut.
Keby som si chcel z hungaricana vytlacit nejaky dokument, trebars ten Urbar, mapy..apod, čisto len pre moju sukromnu potrebu, nikde by som to nezverejnoval, treba si od madarskeho archivu kupit autorske prava? Ako to riešiť?
Keď som sa pýtal v jednej slovenskej tlaciarni, ci by dokazali vytlacit iste dokumenty z hungaricana, povedali mi, ze potrebujem povolenie, teda zakupit/zaplatit za autorske prava majitelom, teda madarskému archivu, ze len takto sa to da legalne, inac mi to neurobia.
Asi ta tlaciaren bude mat nakoniec pravdu.
Máte niekto podobnu skusenost?

Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ak to nebudete publikovat a mat len u seba, nevidim dovod na ziskavanie autorskych prav. Nestaci vytlacit na domacej tlaciarni?
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

duros napísal: 18 Júl 2018, 18:13 Ak to nebudete publikovat a mat len u seba, nevidim dovod na ziskavanie autorskych prav. Nestaci vytlacit na domacej tlaciarni?
Stacilo by, ak by to bol normalny format, max A4. Ale mapu, ktoru som si chcel dat vytlacit mala rozmery cca 60x40 a to doma nevytlacim.
S pozdravom ostáva Vlado
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vlado napísal: 18 Júl 2018, 18:46 ..... Ale mapu, ktoru som si chcel dat vytlacit mala rozmery cca 60x40 a to doma nevytlacim.
Uložiť na USB disk a nechať vytlačiť v bežných veľkoformátových tlačiarňach (napr. Faxcopy). Nikto sa Vás nebude pýtať, odkiaľ to máte.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

duros napísal: 18 Júl 2018, 18:55
Vlado napísal: 18 Júl 2018, 18:46 ..... Ale mapu, ktoru som si chcel dat vytlacit mala rozmery cca 60x40 a to doma nevytlacim.
Uložiť na USB disk a nechať vytlačiť v bežných veľkoformátových tlačiarňach (napr. Faxcopy). Nikto sa Vás nebude pýtať, odkiaľ to máte.
Takto by som to už dávno urobil, keby sa tá mapa dala normálne stiahnuť z ich stránky.
Môžete si ju prezerať, ale stiahnuť ako "obrázok" sa nedá. Akurát tak printscreen, a ktovie v akej kvalite by to bolo.

Tu je mapa, sam sa nato môžete pozrieť, že to majú zabezpečené proti sťahovaniu:
https://maps.hungaricana.hu/en/MOLTerke ... LilcIikifQ


Pod mapou máte aj copyright info.
Možno im napíšem, a keď budú mat okolo toho obštrukcie alebo pýtať forinty, nechám to tak.
Zadarmo pochybujem, že poskytnú.
S pozdravom ostáva Vlado
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Prepáčte, mne to nemusíte vysvetľovať ako malému decku. Ako som uviedol v prvom príspevku, citujem: "Ak to nebudete publikovat a mat len u seba, nevidim dovod na ziskavanie autorskych prav.". To isté máte napísané aj v info o copyrighte, teda len pokiaľ by ste to chceli publikovať. Neviem, prečo stále chcete získať práva, keď je Vám jasné, že to nedokážete stiahnuť v originálnej veľkosti.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

duros napísal: 18 Júl 2018, 20:44 Prepáčte, mne to nemusíte vysvetľovať ako malému decku. Ako som uviedol v prvom príspevku, citujem: "Ak to nebudete publikovat a mat len u seba, nevidim dovod na ziskavanie autorskych prav.". To isté máte napísané aj v info o copyrighte, teda len pokiaľ by ste to chceli publikovať. Neviem, prečo stále chcete získať práva, keď je Vám jasné, že to nedokážete stiahnuť v originálnej veľkosti.
Ok, samozrejme, že Vám duros rozumiem, čo mi píšete.
Ja som si sprvu myslel, že ak im napíšem a oni možno odpíšu...a budem mat povolenie na publikovanie alebo autorské práva (čo mi de facto bude nanič), tak mi sprístupnia dokument k stiahnutiu. Ale to takto nepôjde.

Ináč To som sa snažil aj v tlačiarni vysvetliť, že je to len pre moju súkromnú potrebu a nie na publikovanie.
No oni povedali, že pokiaľ nebudú poriešené autorské práva, nič pre mňa tlačiť z tejto stranky nebudú.
S pozdravom ostáva Vlado
ignobilis
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 12 Jan 2016, 19:24
Predkovia z oblasti: Kysucké Nové Mesto, Čadca, Liptovské Sliače, Liptovská Lúžna, Ludrová, Partizánska Ľupča, Smrečany, Vyšné Lapše, Spišské Podhradie, Spišský Hrhov, Žehra, Domaňovce, Dúbrava, Jablonov, Zemplínska Teplica, Hlohovec

Vlado napísal: 18 Júl 2018, 21:04
duros napísal: 18 Júl 2018, 20:44 Prepáčte, mne to nemusíte vysvetľovať ako malému decku. Ako som uviedol v prvom príspevku, citujem: "Ak to nebudete publikovat a mat len u seba, nevidim dovod na ziskavanie autorskych prav.". To isté máte napísané aj v info o copyrighte, teda len pokiaľ by ste to chceli publikovať. Neviem, prečo stále chcete získať práva, keď je Vám jasné, že to nedokážete stiahnuť v originálnej veľkosti.
Ok, samozrejme, že Vám duros rozumiem, čo mi píšete.
Ja som si sprvu myslel, že ak im napíšem a oni možno odpíšu...a budem mat povolenie na publikovanie alebo autorské práva (čo mi de facto bude nanič), tak mi sprístupnia dokument k stiahnutiu. Ale to takto nepôjde.

Ináč To som sa snažil aj v tlačiarni vysvetliť, že je to len pre moju súkromnú potrebu a nie na publikovanie.
No oni povedali, že pokiaľ nebudú poriešené autorské práva, nič pre mňa tlačiť z tejto stranky nebudú.
Vlado, skúste im napísať a poprosiť ich o tú mapu. Z mojej skúsenosti Vám viem povedať, že odpovedajú tak do 14-21 dní, ale mne poslali normálne plné rozlíšenie obrázka, čo som chcel. Jedine v otázke publikácie, ktorú som mal, ma odkázali na príslušný maďarský archív. Ale to vo Vašom prípade nie je potrebné, keďže ide len o súkromné použitie. Vám bude stačiť, keď Vám to pošlú.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Budem citovat slovensky Autorsky zakon, no v podstate ten vychadza z medzinarodnych dohovorov (tj. rovnake by malo platit aj v Madarsku)
§ 42 Vyhotovenie rozmnoženiny diela pre súkromnú potrebu
Do autorského práva nezasahuje fyzická osoba, ktorá bez súhlasu autora použije dielo vyhotovením rozmnoženiny pre svoju súkromnú potrebu na účel, ktorý nie je priamo ani nepriamo obchodný.
Teda, ak si clovek chce urobit kopiu diela (tj. fotka Terezianskeho Urbara, mapa) pre vlastnu potrebu a neplanuje to kopiu dalej predavat, tak nepotrebuje suhlas (od madarskeho archivu) a toboz im platit.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... 5/20160701
Napísať odpoveď