Ján Putz - *1907

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

ahojte,
moja prababka, Anna Bolgáčová, z Marianky, sa po smrti svojho prvého manžela znovu vydala, v roku 1942, za Jána Putza, pôvodom z Mostu pri Bratislave.
Rodinná história hovorí, že bol esesák, čomu teda moc neverím, ale pravdepodobne patril k nejakým, možno vyššie postaveným členom polície Slovenského štátu, alebo také niečo, možno Hlinkova garda. Majetková situácia sa údajne dosť zlepšia, vyzerá, že Ján vedel zohnať v ťažkých vojnových časoch jedlo aj iné, vtedy ťažko dostupné veci.
Po vojne (možno pred koncom vojny) utiekol do Rakúska, kde aj dožil, údajne v nejakom kláštore. Ešte za socializmu sa s ním niekto z Marianky (už nežije) aj v Rakúsku podľa rozprávania mojej mamy stretol.

Prababka zomrela v roku 1969, na hrob dali napísať meno po prvom manželovi.
Myslíte, že by sa niekde dalo nájsť niečo o tomto Jánovi, akú funkciu, ak vôbec nejakú, zastával v Slovenskom štáte, prípadne ako postupovať, ak by som chcel o ňom zistiť niečo viac?

Ďakujem

Juraj
Zutomka
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 16 Máj 2018, 14:18
Predkovia z oblasti: Dúbravka, Bracovce, Kamenica nad Cirochou, Geraltov, Budkovce, Vybuchanec
Bydlisko: Dúbravka, okres Michalovce

Je to zaujímavý kus našej histórie. A aj ja by som rada videla zoznamy členov Hlinkovej strany. Nájsť tam niekoho zo svojho rodokmeňa...
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Most pri Bratislave bola nemecka obec, podobne ako susedne Malinovo (Eberhard). Vacsina obyvatelstva bola po vojne vysidlena.

Laco
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Zutomka napísal: 02 Aug 2018, 20:49 Je to zaujímavý kus našej histórie. A aj ja by som rada videla zoznamy členov Hlinkovej strany. Nájsť tam niekoho zo svojho rodokmeňa...

Čo sa týka členov, tak k fondu Hlinkova slovenská ľudová strana v SNA je takáto pekná poznámka: "Pri prevzatí z FMV dňa 16.10.1991 vo fonde 609 chýbali kartóny č.315 až 342 a ďalších 15 kartónov (prihlášky prestárlych členov HSĽS) udaných v preberacom protokole zo dňa 16.10.1991." Asi sa niekto o túto časť histórie už postaral :D Prípadne má odložených 43 kartónov kompro materiálov :D
michalR
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 05 Feb 2014, 15:37
Predkovia z oblasti: Krupina, Sebechleby, Cebovce, Viglas, Detva, Hajniky

Dobrý deň,

skúste sa prehrabať v židovských archívoch
http://collections1.yadvashem.org

je tam množstvo materiálu, len sa treba trochu prelúskať hľadaním.

napríklad pre mesto Krupina som našiel kvantum dobových materiálov (arizačné potvrdenia, policajné záznamy, žiadosti o výnimky, dobové foto atď..)
napríklad
http://viewer.yadvashem.org/viewer/inde ... 4_03257099
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

michalR napísal: 03 Aug 2018, 08:12 Dobrý deň,

skúste sa prehrabať v židovských archívoch
http://collections1.yadvashem.org

je tam množstvo materiálu, len sa treba trochu prelúskať hľadaním.

napríklad pre mesto Krupina som našiel kvantum dobových materiálov (arizačné potvrdenia, policajné záznamy, žiadosti o výnimky, dobové foto atď..)
napríklad
http://viewer.yadvashem.org/viewer/inde ... 4_03257099
Ďakujem Vám za túto stránku.
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

jurajpolak napísal: 02 Aug 2018, 13:38...Myslíte, že by sa niekde dalo nájsť niečo o tomto Jánovi, akú funkciu, ak vôbec nejakú, zastával v Slovenskom štáte, prípadne ako postupovať, ak by som chcel o ňom zistiť niečo viac? ...
Skúste pozrieť aj kroniku obce...tie sú vedené povinne od r.1933, ŠA v fondoch obce sa občas nachádzajú aj záznamy členov HSĽS, niekde sa zachovali aj zoznamy voličov, prípadne záznamy policajných staníc prípadne iné záznamy (napr, fond miestneho notára), ktoré mohol podpísať ako funkcionár. Preverte aké nemecké jednotky sa v tom období nachádzali na území obce.

Tu je napísané
http://www.mostpribratislave.sk/p/1378/ ... -obce.html
...Je prirodzené, že obyvatelia Bruku sa ako občania nemeckej národnosti nezúčastnili Slovenského národného povstania, či protifašistických akcií a zrejme aj preto po máji 1945 v rýchlom slede sa tu udiali nasledovné udalosti. V rámci kolektívnej viny Benešova vláda zbavila aj tunajších obyvateľov nemeckej národnosti občianskych práv (podobne aj obyvateľov maďarskej národnosti) a boli určení na vysídlenie do Rakúska a Nemecka. Boli sústreďovaní v Bratislave a odtiaľ vysťahovaní.....
predpokladám že niekde SNA bude nejaký súpis vysídlencov, takisto môže byť aj záznam vo fondu obce (ktorý by sa mal nachádzať v ŠA)

tu je napr. uvedené:
https://history.hnonline.sk/2-svetova-v ... -mesiacoch
....Pred postupujúcim frontom sa z Bratislavy už koncom marca 1945 začali vytrácať mnohí gardisti (príslušníci Hlinkovej gardy) a nakoniec aj slovenská vláda a prezident Jozef Tiso. Tí sa presunuli najprv do Holíča a neskôr do Rakúska (Tiso sa skrýval v kláštore v Kremsmünsteri, neskôr odišiel do bavorského Altöttingu, kde ho zatkli Američania). ...bitka o Bratislavu tak trvala v podstate dva dni, po poslednom útoku totiž hlavné nemecké sily ustúpili a priamo v meste pokračovali iba pouličné boje s niekoľkými skupinami gardistov a „esesákov“....
Skusil by som najprv asi tie fondy z obce.
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

jurajpolak napísal: 02 Aug 2018, 13:38 ahojte,
moja prababka, Anna Bolgáčová, z Marianky, sa po smrti svojho prvého manžela znovu vydala, v roku 1942, za Jána Putza, pôvodom z Mostu pri Bratislave.
Rodinná história hovorí, že bol esesák, čomu teda moc neverím, ale pravdepodobne patril k nejakým, možno vyššie postaveným členom polície Slovenského štátu, alebo také niečo, možno Hlinkova garda........
ešte som chcel k tomuto údaju...keďže sa sobášili v r.1942 nenarodilo sa im dieťa v rozpätí rokov 1942-1945? ak áno, otec mal zapísané aké povolanie?
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

zdravím,
už nemali deti spolu, aspoň neviem o žiadnych, prababka mala v čase svadby už 44 rokov.
Dnes sa mi vďaka kolegovi Gustkovi tuto z fóra dostala info, že niekto ho má zapísaného na MyHeritage, sedí dátum narodenia, sú tam jeho rodičia aj súrodenci, skúsim sa nejako spojiť s tou rodinou a nejako niečo pozisťovať. Majú tam aj presný dátum úmrtia uňho, takže asi budú mať viac informácii.
Ďakujem zatiaľ všetkým za pomoc a odkazy, ktoré ste mi tu dali.
Juraj
Napísať odpoveď