Kde a ako hľadať - Ján Wagner narodenie, úmrtie

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
rengaw
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Júl 2018, 18:32
Predkovia z oblasti: Wagner, Kremnica

Dobrý deň. Joannes Wagner sa oženil dňa 14. februára 1855 v Kremnici, keď mal 35 rokov s Hermínnou Majerovou, 19 ročnou dámou v miestnom ev, a. v. kostole. Hľadám jeho dátumy narodenia, skonania, ako aj rodičov. Pretože vek ženícha je opravovaný hľadám matričné záznamy okolo oboch uvedených rokov. V Kremnici aj na území Slovenska. Kdesi som sa za zamotal a neviem nájsť cestu von. Už som nad tým presedel dlhé hodiny. Prosím poradiť, ako mám postupovať ďalej, ako neskúsená osoba v tejto oblasti. Ďakujem
Naposledy upravil/-a rengaw v 10 Sep 2018, 09:36, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Link na sobáš by nebol? Možno Vám potom jednoduchšie poradíme.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

patricius95 napísal: 05 Sep 2018, 15:48 Link na sobáš by nebol? Možno Vám potom jednoduchšie poradíme.
Dám za užívateľa: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1428665
Niekto tam opravoval vek. Je tam ceruzkou preškrtnuté 35 a napísané s otáznikom 29. Teda niekto veľmi dávno robil rodokmeň (pred filmovaním mormónmi, písmo je podľa mňa súčasné). V tom prípade by na neho sedel tento z r. 1826: https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:KDVK-9F8
V poznámke má úmrtie 24. máj 1909. Takže stačí už len overiť na matričnom úrade, či je to ten hľadaný (podľa manželky, ak nemal medzičasom inú).
rengaw
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Júl 2018, 18:32
Predkovia z oblasti: Wagner, Kremnica

Môj link na sobáš je www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GT94-PNJ Nie som však presvedčený, že Joannes a Johan Georg, ktorého link https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:KDVK-9F8 je v hre sú tie isté osoby. Ak som dobre čítal a preložil, otec Johana Gregora by bol starostom (to ďalšie neviem prečítať). Nepamätám sa však, žeby niekto takúto okolnosť v rodine spomínal. Okrem toho neviem preklikať k jeho rodičom. Čo by pri takej osobnosti v tej dobe mala byť u predkov jednoduchá záležitosť. A zrejme by mal byť domáci, teda Kremničan. Načrtávam tu svoj názor, žiadnu kritiku. Totiž, je aj Joannes narodený v Sklenom. No ani jeho predkov neviem zistiť.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

rengaw napísal: 06 Sep 2018, 09:52 .....Ak som dobre čítal a preložil, otec Johana Gregora by bol starostom (to ďalšie neviem prečítať). Nepamätám sa však, žeby niekto takúto okolnosť v rodine spomínal.
Neviem, nie som prefektný v čítaní kurrentu, ale nemám ten pocit, že bol starostom, bol mešťanom, to určite. Odhliadnuc od toho, čudovali by ste sa, koľko rodín nemá tušenia o tom, akých významných predkov mali.
rengaw napísal: 06 Sep 2018, 09:52 Okrem toho neviem preklikať k jeho rodičom. Čo by pri takej osobnosti v tej dobe mala byť u predkov jednoduchá záležitosť. A zrejme by mal byť domáci, teda Kremničan. Načrtávam tu svoj názor, žiadnu kritiku. Totiž, je aj Joannes narodený v Sklenom. No ani jeho predkov neviem zistiť.
Michalov Wagnerovcov sa v Kremnici urodilo neúrekom a len za obdobie 1770-1805 v Kremnici a okolí títo: https://www.familysearch.org/search/rec ... =undefined

Na záver predsa len odporúčam preveriť úmrtie tohto v tom roku 1909. Minimálne preto, aby ste vylúčili omyl.
rengaw
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Júl 2018, 18:32
Predkovia z oblasti: Wagner, Kremnica

Overím si to zajtra na matrike, či ide o manžela Hermíny. Áno, tých Michaelov je tam hodne. Neviem, nemám skúsenosti a to ma zneisťuje: Zapisovali do knihy krstených na katolíckej fare deti evanjelikov? Je možnosť, že láska k manželke zmenila vieru mladomanžela. Mám pocit, že tie staršie dátumy sú ťažšie overiteľné. Vôbec dá sa to niekde zistiť presnejšie?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

rengaw napísal: 06 Sep 2018, 12:54 Overím si to zajtra na matrike, či ide o manžela Hermíny.
Pozor, ešte je možnosť, že ak Hermína zomrela skôr, ako on, že mal ďalšiu manželku, ale to treba preskúmať.
rengaw napísal: 06 Sep 2018, 12:54 Áno, tých Michaelov je tam hodne. Neviem, nemám skúsenosti a to ma zneisťuje: Zapisovali do knihy krstených na katolíckej fare deti evanjelikov? Je možnosť, že láska k manželke zmenila vieru mladomanžela.
Evanjelici sa mali zapisovať do katolíckych matrík pred zavedením tolerančného patentu (ergo môžu byť zapísaní duplicitne, ak existovala evanjelická matrika). Zmena vierovyznania pri sobáši bola asi tak bežná, ako dnes....no, asi predsa len trochu menej, ale stretávame sa s tým. Častejšie si však každý z partnerov ponecháva svoju vieru.
rengaw napísal: 06 Sep 2018, 12:54 .... Mám pocit, že tie staršie dátumy sú ťažšie overiteľné. Vôbec dá sa to niekde zistiť presnejšie?
Veľmi ťažko, takmer vôbec.
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Hermina umrela 22.4.1886 , jej manzel Jan Wagner v tom case este zil ,takze odhad p.Snopeka zatial bezchybne vychadza ....
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1167510

Nar. Herminy 5.5.1834 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ja len doplním, že do septembra 1896 sa v Kremnici už neoženil. Takže ak sa neoženil inde, je veľký predpoklad, že zomrel ako vdovec a ak to bude ten zomrelý v r. 1909, malo by potom byť uvedené, že je vdovcom po Hermíne. Ak tak bude, tak ste vyhrali!
rengaw
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Júl 2018, 18:32
Predkovia z oblasti: Wagner, Kremnica

Na matrike v Kremnici mi potvrdili, že ide o manžela Hermíny a rodičia Jána sú Michal a Johana. Tomu sa povie poriadna trefa. Aké sú to teraz jednoduché veci. Len sa k ním stačí prelúskať. Len tak pre zaujímavosť. Zistil som pri tejto príležitosti, že miestnym farárom bol Joannes Wagner. To je zrejme iný príbeh.
Ďakujem Vám všetkým za pomoc. Ste fajn a máte krásnu záľubu.
Napísať odpoveď