priezviská svrbík, igaz, duras a blaško

Hladanie priezviska
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

TomasIgaz napísal: 05 Nov 2018, 21:59 V zasade sme zatial nedospeli k ziadnemu prevratnemu zisteniu. Velkochlievansku matriku a taktiez aj Banovsku mame prezretu. Prievzisko Igaz sa vo Velkochlievanskej matrike zacina objavovat niekedy v 1. tretine 18 str. Dovtedy tam ziadne nebolo. Pravda, dana matrika zacina byt pisana niekedy zaciatkom 18 str., cize to nie je celkom vyhra.
Velkochlievanska matrika je dostupna az od polovice 18. stor. (presne od r. 1750)
TomasIgaz napísal: 05 Nov 2018, 21:59 Faktom ostava, ze v rodine sa uz pomerne dlhu dobu dedia stare obrazy Frantiska II. Rakocziho, vlastnime ich doposial. Ak by mal clovek za tym hladat logiku, tak azda nejaku tradiciu, ale su to len dohady...iny zmysel v tom, preco by mal colonus doma obraz Rakocziho nevidim. V minulosti boli v okoli kostola, ci uz uzsom alebo sirsom objavene aj pocetne hroby kuruckych vojakov.
Na obrazoch FII.R by som nevidel nic zvlastne, mnoho ludi s nim sympatizovalo. Rovnako tak hroby kuruckych vojakov - zaiste viete, ze po prehratej bitke pri Trencine utekal FII.R prave tymto krajom.
TomasIgaz napísal: 05 Nov 2018, 21:59 Podarilo sa mi ziskat este jeden material, pisany latinsky. Cele som to zatial neprekladal, nemam to ani len prepisane, ale z toho, co som si zbezne pozrel to vyzera na dokazovanie povodu a zamietnutie? Je to z Kralovskej knihy, zaznam z roku 1763, kde sa spomina Jan, syn Zigmunda Igaz de Horvath. Datovo by to sedelo s Janom, synom Zigmunda, ktoremu bola vydana v roku 1780 potvrdzujuca listina.
Opat sa ale spominaju rodiny v Biharskej stolici.
Pravdepodobne to bude tak.
TomasIgaz napísal: 05 Nov 2018, 21:59 Napada ma len jedna otazka, ak by to aj vsetko bola pravda, co uvadza obecna kronika a to, ako sme si to dali do suvislosti, kde by dotycni dvaja priselci hajili svoj povod? Tu v okoli Banoviec, alebo v Bihorskej stolici?
Slachticky povod by museli preukazovat Trencianskej stolici.
TomasIgaz napísal: 05 Nov 2018, 21:59 Viete mi povedat, co presne uvadza Kempelen a ako argumentuje?
Daju sa niekde jeho prace zohnat v preklade? Madarsky zial neviem, a to je tazko...
Neviem o preklade Kempelena. Nejdem Vam ho sem celeho davat, ale na tychto strankach si mozete klikat po jednotlivych vetvach, vela od toho neocakavajte, ale zopar zdrojov tam je (klikajte na odkaz vlavo dole "Igaz" a nasledujuce lave tlacidla): https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadva ... athi-887C/
TomasIgaz
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 05 Nov 2018, 17:33
Predkovia z oblasti: Rod Igaz, obec Biskupice okr, Bánovce nad Bebravou, Sedmohradsko - Kraszna, Ipp,

duros napísal: 05 Nov 2018, 23:18
TomasIgaz napísal: 05 Nov 2018, 21:59 Napada ma len jedna otazka, ak by to aj vsetko bola pravda, co uvadza obecna kronika a to, ako sme si to dali do suvislosti, kde by dotycni dvaja priselci hajili svoj povod? Tu v okoli Banoviec, alebo v Bihorskej stolici?
Slachticky povod by museli preukazovat Trencianskej stolici.

Ak tak, v danom obdobi myslim, ze skor stolici Nitrianskej, kedze Biskupice patrili pod biskupske majetky, pod Trensiansku stolicu boli zaradene az niekedy v 19. str.

Pisete, ze povod by museli preukazovat danej prislusnej stolici, ale muselo by sa to diat na jej pode? Kedze z pohladu dokazovania je prave Biharska stolica pochopitelna. Alebo by prislusnej stolici stacilo priniest uz len potvrdenie?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

TomasIgaz napísal: 06 Nov 2018, 16:24 ....
Ak tak, v danom obdobi myslim, ze skor stolici Nitrianskej, kedze Biskupice patrili pod biskupske majetky, pod Trensiansku stolicu boli zaradene az niekedy v 19. str.

Pisete, ze povod by museli preukazovat danej prislusnej stolici, ale muselo by sa to diat na jej pode? Kedze z pohladu dokazovania je prave Biharska stolica pochopitelna. Alebo by prislusnej stolici stacilo priniest uz len potvrdenie?
1) Zle myslite. Je jedno, komu patrili majetkovo Biskupice, administrativne nalezali Trencianskej stolici. Odkial cerpate nazor, ze boli pod TN stolicu zaradene az niekedy v 19. stor.???
2) Nie, pochopitelne je preukazat sa tam, kam som prisiel. Ako sa preukaze, je uz jeho vec, ci so sebou prinesie armalesovu listinu, alebo bude predkladat ine dokumenty aj so svedectvami dalsich osob.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Dokazovanie šlachtictva prebiehalo nasledovne:

Na výzvu župana alebo podžupana zo župy odkiaľ pochádzali sa šlachtic musel dostaviť na zasadnutie župy a
priviesť so sebou 3 starých šlachticov, ktorí dosvedčili že jeho otec a starý otec boli tiež šlachticmi.

Moji šlachtickí predkovia Schmidtovci z Jelšavy v gemerskej župe tak dosvedčili že sú šlachticmi:
5.5.1734 v Jelšave
18.10.1742 v Štítniku
20.4.1747 v Jelšave
7.10.1766 v Jelšave
12.2.1781 asi v Perkupa (Maďarsko)

Zo zasadnutia sa spísal protokol.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Mojmír napísal: 07 Nov 2018, 10:29 ...
Na výzvu župana alebo podžupana zo župy odkiaľ pochádzali sa šlachtic musel dostaviť na zasadnutie župy a
...
Bavíme sa o migrácii, takže aj logika hovorí, že nie tam, odkiaľ pochádzali, ale tam, kde sa usadili (kam prišli).
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Práveže nie.

Urodzený ev a.v. farár Ján Schmidt II (29.8.1692 Jelšava - 16.5.1757 Dačov Lom)
bol v roku 1734 farárom v Aszóde a cestoval do Jelšavy, kde mu vystavili potvrdenie že je urodzený.
1742 bol seniorom (biskupom) seniorátu Pešť-Békeš v Aszóde, 1747 už bol farárom v Dačovom Lome.
1766 a 1781 získal potvrdenie už jeho syn Jozef, ev a.v. farár v Dačovom Lome.

https://www.google.com/maps/dir/Jelšava ... 47.6533802

Potvrdiť šlachtictvo museli 3 starí šlachtici, 60 a viac roční za účasti župana alebo podžupana.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Mojmír napísal: 07 Nov 2018, 15:17 Práveže nie.

Urodzený ev a.v. farár Ján Schmidt II (29.8.1692 Jelšava - 16.5.1757 Dačov Lom)
bol v roku 1734 farárom v Aszóde a cestoval do Jelšavy, kde mu vystavili potvrdenie že je urodzený.
1742 bol seniorom (biskupom) seniorátu Pešť-Békeš v Aszóde, 1747 už bol farárom v Dačovom Lome.
1766 a 1781 získal potvrdenie už jeho syn Jozef, ev a.v. farár v Dačovom Lome.

https://www.google.com/maps/dir/Jelšava ... 47.6533802

Potvrdiť šlachtictvo museli 3 starí šlachtici, 60 a viac roční za účasti župana alebo podžupana.
Ale práveže áno, nepochopili ste, o čom sa tu bavíme. Bavíme sa o tom, že ak sa niekto niekam presídlil, či musel a ako preukázať šľachtický pôvod. No pochopiteľne, keď niekam idem a vyhlasujem o sebe, že som zeman, tak to musím nejako doložiť (preukázať). Ergo nepreukazujem to tam, odkiaľ pochádzam, ale tam kde som PRISIEL!!! To ste dokonca potvrdili vlastnými slovami, keď ten Váš Schmidt si cestoval pre potvrdenie do miesta, kde sa narodil. No prečo asi preň išiel? Aby sa tam v tých Krkahájoch preukázal, že má nejaký pôvod!
A mne nemusíte ukazovať na mape, kde je Jelšava a nejaká maďarská puszta.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

K preukazovaniu šľachtictva - je potrebné si uvedomiť za prvé, že v tých časoch neexistoval nič také ako občiansky preukaz, alebo centrálny register osôb/šľachticov a za druhé, že stolice/župy mali relatívne veľmi silné postavenia a v niektorých veciach veľkú mieru samostatnosti (samozrejme toto sa v priebehu rokov rôznym spôsobom menilo).

Šľachtictvo sa preukazovalo v zásade v dvoch prípadoch:

1. Ak sa niekto presťahoval do inej župy a chcel, aby sa neho hľadelo ako na šľachtica, tak musel predložiť župnému zhromaždeniu dôkaz o svojom šľachtictve. Buď predložil priamo nobilitačnú listinu na svoje meno, alebo musel predložiť svedectvo zo župy, odkiaľ prišiel. Následne bol "zapísaný" resp. "prijatý" medzi šľachticov župy kam sa prisťahoval. Aj čerstvo nobilitovaná osoba musela dať vyhlásiť armáles na zasadnutí župy, ináč sa jeho status šľachtictva neakceptoval.

2. Sporadicky panovník mohol nariadiť tzv. súpis šľachty, kde museli všetci šľachtici župy preukázať svoj pôvod. Pri takýchto súpisoch župné zhromaždenie mohlo skonštatovať, že u niektorých osôb je šľachtictvo natoľko zrejmé, že nemusia svoj status formálne preukazovať - poväčšine išlo o príslušníkov vyššej šľachty, alebo o osoby príslušiace k nižšej šľachte, ale dostatočne bohatej.
V prípade príslušníkov šľachty, ktorí niekedy boli chudobnejší ako väčší sedliak, museli predkladať listinné doklady napr. armáles, potvrdenie z predchádzajúceho súpisu, potvrdenie z inej župy a pod. Mohol nastať aj prípad, že listiny sa stratili - zhoreli, ukradli, zožrali hlodavce, .. takže museli šľachtictvo dokazovať a potvrdzovať iní, už uznaní šľachtici. Následne buď boli uznaní, alebo nie. Nezriedka sa stalo, že niektoré "vetvy", presnejšie niektorí nositelia toho istého priezvisko boli usvedčení z neoprávneného používania šľachtického statusu.

Tieto súpisy a príslušné podklady sú zachované vo fondoch príslušnej župy a sú bohatým genealogickým zdrojom.

Laco
TomasIgaz
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 05 Nov 2018, 17:33
Predkovia z oblasti: Rod Igaz, obec Biskupice okr, Bánovce nad Bebravou, Sedmohradsko - Kraszna, Ipp,

duros napísal: 05 Nov 2018, 19:35
TomasIgaz napísal: 05 Nov 2018, 19:02 Duros, ak sa smiem spytat, odkial mate danu informaciu?
skuste sa pozriet na tento material, obec Puspoki - Biskupice, koncom 19 str. dostala nazov Igazpuspoki. Pravdaze, mohli to byt aj ine Puspoki, ale ak ano, tak ktore?
Informáciu o vetvách Igazovcov som uviedol podľa Bélu Kempelena - Magyar nemes családok, 5. diel.
V odpise uvedenej listiny, ktorý uvádzate, sa uvádza mesto Puspoki v Biharskej stolici (ako som uviedol vyššie pôvod jednej vetvy Igazovcov). Listina bola vydaná v r. 1780 a dokladuje iba to, že Igazovci v Biharskej stolici majú zemiansky pôvod. Listina nemá žiaden súvis s Biskupicami pri Bánovciach.
Zbežným prezeraním matrík Veľkých Chlievan som nenašiel zmienku o urodzenom pôvode biskupických Igazovcov. Ba naopak. Ako príklad uvádzam rok 1744, Michal Igaz, colonus. Vy máte z genealogického bádania iné poznatky?
Igaz Biskupice.jpg
Este ak sa vratime k tomuto, viete mi povedat, kde presne sa obec Puspoki v Biharskej stolici nachadza, pripadne aky nazov nesie v sucastnosti? Mne sa nepodarilo ju dohladat...
Osobne si myslim, ze v skutocnosti spominane Puspoki budu Biskupice, okr. BnB.
Dotycny Jan Igaz, spominany v danom opise by mal byt brat Juraja Igaza. Z ineho materialu mam informaciu, ze presne tito dvaja bratia sa tu mali usadit zaciatkom 18.str po potlaceni posledneho povstania, azda ako jeho niekdajsi ucastnici?
Dalsi prilozeny pramen a sice zaznam z Kralovskej knihy a tiez poznamky v matrike colonus by dokazovali, ze tu po usadeni neboli schopni preukazat svoj povod a dotycny Jan Igaz sa o to zjavne snazil niekolko desatroci.
Finalne potvrdenie mu bolo vydane az v roku 1780...
Co mi ale nie je jasne je to, ako snim dalej nakladali a ci bolo toto potvrdenie predlozene trencianskej zupe...
Mohol by som o tom najst zaznamy vo fondoch, ktore spomina Laco?
laco napísal: 07 Nov 2018, 19:18 Tieto súpisy a príslušné podklady sú zachované vo fondoch príslušnej župy a sú bohatým genealogickým zdrojom.

Laco
TomasIgaz
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 05 Nov 2018, 17:33
Predkovia z oblasti: Rod Igaz, obec Biskupice okr, Bánovce nad Bebravou, Sedmohradsko - Kraszna, Ipp,

duros napísal: 06 Nov 2018, 16:49 1) Zle myslite. Je jedno, komu patrili majetkovo Biskupice, administrativne nalezali Trencianskej stolici. Odkial cerpate nazor, ze boli pod TN stolicu zaradene az niekedy v 19. stor.???
Ospravedlnujem sa, samozrejme som sa zmylil, je to uz nejaky cas a informaciu som si drzal v hlave nepresne. Biskupice, ak opomeniem kratke obdobie z cias formovania Uhorskeho statu a spravy (Velkohradnansky spravny distrikt) patrili vacsinu casu pod Trenciansku stolicu, s vnimkou rokov 1850 - 1861, kedy patrili Nitrianskej stolici, a neskor, po vzniku CSR, kedy k nej boli priradene na isty cas tiez.
Napísať odpoveď