Narodenie Píla 1863 " VYRIEŠENÉ"

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
ada.t
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 13 Jan 2013, 17:24
Predkovia z oblasti: Čombor-ová ,Tomaška -ová, Šesták- ová , Kupcove ,Sobák- ová , Martinove., Rimavská Píla, Hačava.
Bydlisko: Rimavská Píla

Dobrý deň. Nesedí mi meno https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Hľadám Susana Csombor asi narodená 19. Oct 1863 rodičia Michal Csombor a Susanna Hulyuk Píla 103 .Je to nejako poprehadzované a neviem to rozlúštiť či je ten datúm narodenia správny. indexoch mi ukazuje niečo iné a riadnej matrike je to tiež iné . Ďakujem
Naposledy upravil/-a ada.t v 22 Nov 2018, 17:55, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Celý problém spočíva v dvoch bodoch:
1) dátum - doteraz som nepochopil, prečo indexeri pri prepisovaní údajov z matrík aj v druhej pol. 19. storočia, keď už sú uvádzané aj dátumy narodenia, aj dátumy krstu, uvádzajú práve dátum krstu. Takže narodila sa 17., krstená bola 19. a 19, je uvedené v indexe.
2) nesedí meno - sedí, len si všimnite, že riadky na pravej strane sú posunuté o niečo nadol.
Inak domnievam sa, že priezvisko matky je Hulyak (čítajte Huľák) a nie Hulyuk.
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Krstena resp. zapisana bola ako Judita !
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

mano napísal: 09 Nov 2018, 11:57 Krstena resp. zapisana bola ako Judita !
Máte pravdu, toto som prehliadol, že sa hľadá Zuzana a nie Judita. Fakt je ten, že je pri jej mene neskôr dopísaný otáznik.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

a Judita je zapísaná ako nemanželská....?
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

lava strana nekoresponduje s pravou - Numbering Error
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

lava strana nekoresponduje s pravou - áno, to som si všimla, ale pri zbežnom prehliadaní sa mi nepodarilo stránky spárovať správne...
Napísať odpoveď