Georgina Jašinská,nar.1921 v Nitre+Jej matka,nar.1893 v Senici,priezvisko Szirmai

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Meat is murder.
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 02 Jan 2019, 16:58
Predkovia z oblasti: Jašinská,Nitra,Senica.

Dobrý deň,rada by som zistila niečo o pôvode svojej babky(Georgina Jašinská,narodená v Nitre r.1921) a o Jej matke,narodenej r.1893 v Senici,viem len priezvisko-Szirmai a neviem ani,či je to rodné,priezvisko,alebo neskoršie.
Časť príbuzných tvrdí,že babka a prababka boli Židovského pôvodu,zvyšok príbuzenstva to dementuje.Potrebujem zistiť,či som aspoň zo štvrtiny Židovského pôvodu qôli nároku na Izraelské občianstvo,kam zamýšľam emigrovať.
Za prípadnú pomoc ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
vyžiadajte si rodný list svojej babky z matriky v Nitre. V tom čase sa ešte zvyklo v štátnej matrike uvádzať aj náboženstvo rodičov a narodeného dieťaťa. To sa neuvádza na klasický rodný list, preto budete musieť matričný úrad požiadať, aby Vám na osobitný hárok papiera uviedol ostatné údaje v matričnom zázname, ktoré sa neuvedú do rodného listu. Zároveň musíte na matrike vydokladovať svoj príbuzenský vzťah k babičke, so žiadosťou by ste mali poslať okrem 5-eurového poplatku aj kópiu svojho rodného listu a rodného listu otca / mamy.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Meat is murder.
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 02 Jan 2019, 16:58
Predkovia z oblasti: Jašinská,Nitra,Senica.

Ďakujem za informácie.
Otec so mnou v tejto veci prestal spolupracovať,lebo mu jeho sestra povedala,že si nepraje,aby som po minulosti pátrala.
Keď mi teda otec odmietne požičaŤ/skopírovať(stačí kópia?Musí byť úradne overená?) svoj rodný list,to,že je v mojom rodnom liste ako otec uvedený syn mojej babky,nestačí?
Ak otec nebude spolupracovať(ani žiadna z jeho sestier-to je isté-oni si toto pátranie neprajú),musím teda odložiť pátranie do roku 2021,kedy by zákon na ochranu osobných údajov mal prestať chrániť údaje mojej babky?
A to už nebudú tie údaje na matrike,ale na okresnom úrade,alebo v nejakom na to určenom archíve?
Vtedy asi bude platiť iný postup.
Alebo môžem nejak obísť otca,ak sa bude snažiť mi v pátraní zabrániť?
Otcov dom je plný Židovských artefaktov a on mi raz povedal,že babka aj prababka boli Židovky,keď som to ale chcela využiť a získať z toho plynúce výhody(najmä Israelský pas),navštívil sestru,a potom vo veci prestal spolupracovať a tie artefakty samé o sebe nič nedokazujú.Babka,kým žila,často mi hovorila,ako s prababkou za 2.svetovej vojny skrývali Židovské osoby pred fašistami(toho času už bývali v Košiciach),ale nikdy nepovedala ani slovo o tom,že by bola sama Židovka.A ak bola,bola určite nepraktikujúca a v tom prípade to nebude v matričných záznamoch,že?
Hlásila sa k Maďarskej národnosti,aj otec sa k nej hlási.Prababka asi tiež.
Dá sa vôbec vypátrať nepraktikujúca Židovka,ktorá to teda nemá v kolonke Vyznanie?
Jediná šanca je,že prababka sa narodila ešte ako praktikujúca,babka bude mať v matričných záznamoch toto vyznanie,len ak prababka v dobe babkinho narodenia ešte bola praktikujúca.
Naviac otec,kým ešte spolupracoval,povedal,že babka a prababka si sfalšovali doklady(či aj matričné záznamy,neviem),aby ich neodviezli do koncentráku.
Má vôbec v takejto situácii zmysel chodiť do Nitry a do Senice a platiť úradom 1 poplatok za 2.?
Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Ja som postupoval tak, ze som poslal ziadost o rodny/umrtny list emailom na prislusnu matriku a rovno do mailu som prilozil skeny rodnych listov na zdokladovanie pribuznosti, tam som uviedol, ze skladam rodokmen a zaujimaju ma vsetky uvedene informacie, nielen tie, ktore davaju na sucasne oficialne doklady. Oficialne udaje matrikarka nahodila do centralneho matricneho systemu a isiel som potom uz na blizku matriku v mieste bydliska, kde mi oficialny rodny/umrtny list vytlacili. Niekde mi ochotna matrikarka doplnujuce informacie (dovod smrti, mena rodicov zomreleho...) uviedla uz aj do mailu, inde ich nahodila ako poznamku do centralneho systemu, lebo mailom nic posielat nechcela. Takmer vsade mi vsak mailom aspon odpovedali, ze ci takuto osobu eviduju alebo nie. O niekolko dni som sa zastavil teda na matrike v mieste bydliska, so sebou som mal naskenovane rodne listy a originalny mail, na pockanie mi vytlacili oficialne doklady.

Mali by ste to teda vediet vybavit bez cestovania doma od pocitaca a jednou navstevou matriky, ktoru mate po ruke, samozrejme, pokial nebudu zaznamy uz v archive, ale to vam matrika povie. Je dobre matrike poskytnut najma datumove informacie, aby nemuseli listovat stovky stran, pokial najdu vas zaznam, nie vsade su indexy, ale to zavisi aj od velkosti danej obce, ochoty matrik atd.

Ak teda mate doklady na vztah vy-otec a aspon kopie na vztah otec-babka, tak ste dostatocne blizka osoba a na vydanie tychto informacii mate narok bez ohladu na to, ci si to otec zela alebo nie. Ziadat matriku o rodny list vasho zijuceho rodica mozete aj vy.

To sfalsovanie dokladov by sa asi tiez dalo nejako dokazat, napriklad pozriet scitanie ludi 1930/1940 podla adresy atd.

PH.
Anna Theresia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 16:50
Predkovia z oblasti: Slovensko: býv. Prešporská a Nitrianska stolica, Srbsko: Vojvodina-Báčka (pôvodne Hont a Gemer), Chorvátsko

Dobrý večer.
Skúšali ste hľadať priamo v židovských matrikách? Ak Vaša prababka a babka mali židovský pôvod a narodili sa ako Židovky, mali by byť zapísané aj v ich matrikách. Máte k dispozícii aspoň roky a miesta narodenia, čo by mohlo bádanie výrazne uľahčiť. Na rok 1893 sa už nevzťahuje spomínaný zákon, pozerala som na FS záznamy židovských matrík senického regiónu, samotná Senica sa v nich online ale nenachádza.
Osobne nemám skúsenosti s hľadaním židovských matrík, neviem viac poradiť, kde by sa mohli nachádzať predmetné, pre Vás relevantné matričné knihy, či sú dostupné alebo či sa vôbec zachovali. Možno niekto z kolegov sa zaoberá podobným výskumom. Chcela som len upozorniť aj na takúto možnosť pátrania..
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Meat is murder.
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 02 Jan 2019, 16:58
Predkovia z oblasti: Jašinská,Nitra,Senica.

Všetkým ďakujem za informácie,nadiaľku to asi nevybavím,lebo bývam v Česku,na matriku v Nitre som písala mejl,bez odpovede,keď ma otec nenechá skopírovať jeho rodný list(má to byť overená,alebo obyčajná kópia?),tak teda môžem ísť proti jeho vôli vyžiadať kópiu z matriky Košice 1,kde sa narodil on,aj ja,a potom s tým do Nitry,a potom do Senice.Ďakujem.Keby som to teda skenovala a posielala mejlami,tak to závisí od ochoty matrík a ak nebude,musím tam osobne.
Snáď som to pochopila správne.
V prípade ochoty matriky budem tých 5€ každej matrike za každý úkon platiť na účet a v prípade neochoty osobne?
Ďakujem aj za informáciu,že musím žiadať vyslovene aj o údaje,ktoré sa nezapisujú do rodného listu a automaticky by mi ich teda neposkytli.Bude to mať vplyv na výšku poplatkov(rozsah žiadaných informácií)?
Pre ostatné osoby,ktoré hľadajÚ informácie z rovnakých dôvodov ako ja,dopĺňam:
Nárok na Izraelské občianstvo je,ak aspoň 1 z prarodičov je Židovského pôvodu-v rodovej ceste k poslednej doloženej osobe Židovského pôvodu alebo vyznania nesmie stáť v ceste osoba,ktorá konvertovala k inému náboŽenstvu,keď osoby v rodovej ceste sú bez vyznania,nevadí to.Takto mi to skazila prababka z 2.strany-z matkinej línie-konvertovala ku kresťanstvu,babka a matka boli od narodenia kresťanky,čím sa ich pôvod stáva irelevantný a vylučuje všetky práva,ktoré by z pôvodu plynuli,otec je bez vyznania,tak tam nie sú prekážky a som odkázaná len na jeho líniu.
Čo sa týka Židovských obcí,tam je to ešte prísnejšie,platí vyššie uvedené,ale na rozdiel od štátu Israel to platí len v materskej línii,takže ak doložím pôvod v otcovej línii,budem mať nárok na Israelské občianstvo,ale nepustia ma do českých synagóg,neviem,aké je stanovisko Slovenských Židovských obcí,ale pre tie České je Židovka po otcovi šikla-nežidovka,ešteže Israel sám je benevolentnejší než Židovské obce.
Ďakujem za linky,skúsim.
Ad Židovské matriky-hľadala som na nete a nenašla.
Pani,čo už robila prieskum v Senici a Nitre ďakujem.
Kde sú fyzicky Židovské matriky?
Kto ich spravuje?
Keďže Senica nie je on-line,ako už pani,ktorej ďakujem,zistila,musím asi niekam osobne a neviem,kam sa mám vydať.
S úctou Sabina.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
skúsme ísť po poradí. Zatiaľ nikam nemusíte chodiť. Všetky predmetné dokady sa dajú vybaviť aj na diaľku. Matriky majú ale zo zákona 30 dní na odpoveď, preto sa môže stať, že to chvíľku potrvá, kým Vám z Nitry príde odpoveď. Väčšinou je vhodné vopred zavolať na danú matriku a spýtať sa ich priamo, aký postup oni navrhujú (t. j. či stačí oskenovať rodný list, alebo treba jeho overenú/neoverenú kópiu poslať aj poštou, ev. akým spôsobom je potrebné za doklady zaplatiť). Výpis ďalších údajov mimo rodného listu by mal byť bezplatný, ale nemáte naň právny nárok, a tak vydanie takejto listiny závisí od vôle matrikára.
Židovská matrika Nitry je online tu: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1187486 ale medzi deťmi narodenými v r. 1921 žiadnu Georginu Jašinskú nevidím. Fyzická kópia sa nachádza v Štátnom archíve Nitra v Ivanke pri Nitre.
Senická židovská matrika je tu: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1411565
Žiaľ, ani tam v r. 1893 nevidím žiadnu osobu s priezviskom Szirmay.
Najlepšie teraz bude, ak kontaktujete matriku v Nitre a dohodnete sa s nimi na ďalšom postupe.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Meat is murder.
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 02 Jan 2019, 16:58
Predkovia z oblasti: Jašinská,Nitra,Senica.

Ďakujem za ďalšie údaje a prieskum a za návrh postupu.
Pokiaľ prababka opustila Judaizmus pred narodením babky,zapísala by ju už len ako bez vyznania do štátnej matriky a do Židovskej by sa nedostala,že?
Babka bola ateistka,ale neviem,či od narodenia,teraz už to vďaka Vášmu nálezu tak vyzerá.Prababka sa podľa toho,čo hovoril otec,narodila určite ešte ako Židovka v oboch zmysloch slova.Až do roku 1948 boli moji predkovia a predkyne v tejto línii v aristokratickej triede a údajne začiatkom WW2 došlo k falšovaniu dokladov a záznamov,mali vtedy dosť peňazí na akýkoľvek úplatok,takže sa mohli aj za úplatok zo záznamov dať odstrániť,toho sa najviac obávam.
Neviem,či prababka bola Szirmai alebo Szirmay a obávam sa,že to asi je neskoršie priezvisko,nie rodné,to by ale znamenalo,že mala v živote minimálne 3 priezviská,lebo v dobe narodenia babky už bola Jašinská.Nemáme geneticky prakticky nič z Maďarska,ale otec aj babka sa hlásili k Maďarskej národnosti,podľa oboch všetko,čo máme Maďarské,je umelý konštrukt na skrytie pravej identity,babka ale tvrdila,že šlo o snahu skryť Slovanský pôvod,že to bolo za WW2 nevýhodné a výhodné bolo sa pomaďarčovať,otcova verzia je odlišná v tom,že to malo skryť Židovský a nie Slovanský pôvod.
Žiaľ,zatiaľ to všetko ukazuje na to,že babka hovorila pravdu a otec klamal.
No,začnem pokusom dostať sa k jeho rodnému listu,skúsim to,až bude opitý,vtedy má sklon spolupracovať.
Ešte raz ďakujem,že ste mi tak uľahčili postup preskúmaním niekoľkých registrov za mňa.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Meat is murder. napísal: 05 Jan 2019, 16:36 Ďakujem za ďalšie údaje a prieskum a za návrh postupu.
Pokiaľ prababka opustila Judaizmus pred narodením babky,zapísala by ju už len ako bez vyznania do štátnej matriky a do Židovskej by sa nedostala,že?
Áno.
Meat is murder. napísal: 05 Jan 2019, 16:36 .....Až do roku 1948 boli moji predkovia a predkyne v tejto línii v aristokratickej triede a údajne začiatkom WW2 došlo k falšovaniu dokladov a záznamov,mali vtedy dosť peňazí na akýkoľvek úplatok,takže sa mohli aj za úplatok zo záznamov dať odstrániť,toho sa najviac obávam.
Toto považujem, s odpustením, za blud. Jednak bolo šľachtictvo s nástupom prvej republiky zrušené, druhak neviem, ktoré priezvisko považujete za príslušné k aristokracii. Jašinský určite nie. Szirmayovci síce boli známy uhorský šľachtický rod, no vravíte, že toto priezvisko bolo nadobudnuté premenovaním (a takých prípadov je neúrekom). Rovnako tak to s vymazaním záznamov je nezmysel.
Meat is murder. napísal: 05 Jan 2019, 16:36 Neviem,či prababka bola Szirmai alebo Szirmay
To je úplne jedno, zapisovalo sa ako sa počulo, občianske preukazy neexistovali.
Inak prezrel som ako katolícke tak aj židovské matriky Senice nielen v roku 1893, ale aj v rokoch okolo, no žiadne priezvisko Jašinský som nezaznamenal. Zvlášť som sa zameral na všetky poznámky pokrstených, ktoré obsahovali zmienku o premenovaní. Bol to úradný postup, ktorý nariaďoval túto skutočnosť uviesť do matriky pokrstených. Ani v židovskej, ani v katolíckej matrike Senice toho obdobia nie je ani pri jednom dieťati poznámka o premenovaní na Szirmay, resp. Szirmai.
Napísať odpoveď