Jakub Poláček -manželka ? VYRIEŠENÉ

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
drawtt
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 01 Mar 2019, 17:47

Dobré ráno, tak v záznamoch sčítania obyvateľstva som ho nenašiel ani v roku 1930, ani v roku 1940, ale v roku 1940 mohol byť aj povolaný do zbrane, lebo tem niekedy prebiehala mobilizácia, každopádne v roku 1930 už na Dobrej Vode nebol , ako 18 ročný.
drawtt
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 01 Mar 2019, 17:47

andrej58 napísal: 22 Mar 2019, 15:57 ...súpis obyvateľstva 1930? alebo 1940 ak sa dochoval? ....
...viete kde býval počas vojny?.... potom skúsiť nájsť záznam. v klasfikačnom liste príslušnej školy, jeho dcéry Boženy?...
tak som zistil že býval pravdepodobne podľa vojenských záznamov vo Vrbovom, ale v sčítaní z roku 1940 tam ešte nie je , dá sa niekde zistiť obyvateľstvo v roku napr. 1943 ?
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

drawtt napísal: 27 Mar 2019, 17:44 ......

tak som zistil že býval pravdepodobne podľa vojenských záznamov vo Vrbovom, ale v sčítaní z roku 1940 tam ešte nie je , dá sa niekde zistiť obyvateľstvo v roku napr. 1943 ?
Tak rok 1943 pochybujem, ale skúste nejaký menný zoznam voličov z príslušnej obce, či tam náhodou nie je uvedený.
Ešte otázka ako viete že mal dcéru Boženu?
Ak bola jeho vlastná...sú nejaké informácie ohľadom jej emigrácie?
Sčítanie z r. 1930 ste pozerali aj vo Vrbovom?
Skúste osloviť aj faru vo Vrbovom...možno je tam záznam o sobáši
drawtt
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 01 Mar 2019, 17:47

andrej58 napísal: 29 Mar 2019, 11:54
drawtt napísal: 27 Mar 2019, 17:44 ......

tak som zistil že býval pravdepodobne podľa vojenských záznamov vo Vrbovom, ale v sčítaní z roku 1940 tam ešte nie je , dá sa niekde zistiť obyvateľstvo v roku napr. 1943 ?
Tak rok 1943 pochybujem, ale skúste nejaký menný zoznam voličov z príslušnej obce, či tam náhodou nie je uvedený.
Ešte otázka ako viete že mal dcéru Boženu?
Ak bola jeho vlastná...sú nejaké informácie ohľadom jej emigrácie?
Sčítanie z r. 1930 ste pozerali aj vo Vrbovom?
Skúste osloviť aj faru vo Vrbovom...možno je tam záznam o sobáši
oslovil som Štátny archiv v Trnave na evidenciu obyvateľov v daných rokoch vo Vrbovom, teraz to hľadajú... Dcéru som poznal stretol som sa s ňou ale emigracia prebehla pravdepodobne v 68 roku , či je jeho vlastná to neviem to len hádam , ale v case ked mohla mat cca 7 rokov žil v Malinci a tam som oslovil faru ci nebola na prijímaní a taktiež Štátny archív v Lučenci na súpis obyvateľstva resp. školské záznamy.. tak uvidím :) pri sčítaní v roku 1930 nebol nikde ani na Dobrej Vode, ani vo Vrbovom , pravdepodobne bol v tom Holíči na prechodnom pobyte kde sa učil a tam ho sčítali ale záznamy o sčítaní Holíča som nenašiel :( Kazdopádne tie volby sú veľmi dobrý typ... len asi online nebudú nikde :(
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

drawtt napísal: 29 Mar 2019, 19:15 ...pri sčítaní v roku 1930 nebol nikde ani na Dobrej Vode, ani vo Vrbovom , pravdepodobne bol v tom Holíči na prechodnom pobyte kde sa učil a tam ho sčítali ale záznamy o sčítaní Holíča som nenašiel :(...
Tie sčítacie hárky Holíča sú tam. Vyhľadávanie zadajte v tvare "Holič" (bez dĺžňa), x len zdigitalizované, položiek na stranu 48. Mne sa zobrazili hneď na prvej strane.
drawtt
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 01 Mar 2019, 17:47

Ďakujem už som to podľa Vášho návodu našiel idem to prekontrolovať :), takže v Holíči sa v roku 1930 nezdržoval , ,asi budem musieť systematicky prezrieť dediny okolo Dobrej Vody, lebo sčítanie prebiehalo od 1.12.1930 a tu už ho nesčítali a v apríli 1932 mal odvod v Piešťanoch, takže musel sa niekde nachádzať ten rok v okrese Piešťany, inak by ho neodviedli tam ale niekde inde , si myslím , tak idem popátrať po okolitých dedinách..
drawtt
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 01 Mar 2019, 17:47

Takže po cca 2 mesiacoch a po týždennom pobyte v Trnavskom Archíve som objavil manželku teda meno priezvisko, dat nar. miesto narodenia a mená rodičov. Pochádzala a narodila sa v Málinci , tak som začal hľadať jej rodičov v matrike Breznička (Tam Málinec patril ) ale nenašiel som ani jedného z rodičov a išiel som v rozpätí skoro 50 rokov. Nenašiel som tam ani obdobné priezviská ! Tak kam by ,som sa mal teraz smerovať ? Evidentne bud sa v Málinci rodičia nenarodili , alebo boli iného vyznania . Napr evanjelici , ale problém je ze evan. matriky sú tak v priemere do 1850.. Tak premýšľam , akým smerom sa pobrať teraz ? Pokiaľ by ste mi vedeli poradiť bol by som Vám veľmi vďačný..
drawtt
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 01 Mar 2019, 17:47

Ale tú zrejme nenájdem online . Asi len osobná návšteva ? či dá sa to nejako inak ?
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Napísať odpoveď